kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۸۳۳
تاریخ انتشار : ۰۸ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۳
تحلیل گاردین از نخستین مناظره انتخاباتی آمریکا

بایدن ناتوان، ترامپ دروغگو و آمریکا سرافکنده

 
 
 
سرویس خارجی-
نخستین مناظره انتخاباتی بایدن و ترامپ رسماً به یک افتضاح سیاسی در این کشور تبدیل شد. دموکرات‌ها به دنبال گزینه جایگزینی برای بایدن رفته‌اند. گاردین نیز نوشته است که در این مناظره بایدن ناتوان، ترامپ دروغگو و آمریکا نیز سرافکنده ظاهر شد. 
بامداد دیروز(جمعه) اولین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا به میزبانی شبکه «سی‌ان‌ان» در آتلانتا و بدون تماشاگر برگزار شد. این مناظره در حالی برگزار شد که ترامپ با 34 فقره جرم از جمله پرداخت حق‌السکوت به بازیگر فیلم‌های غیراخلاقی در دادگاه نیویورک مواجه است و به گفته کارشناسان ممکن است حتی قبل از ریاست‌جمهوری به زندان نیز بیفتد. در اردوگاه دموکرات‌ها نیز فردی نامزد انتخابات شده است که بسیار پیر و دچار اختلال حواس و ضعف حافظه است و روزی نیست که گاف تازه‌ای از وی در رسانه‌ها منتشر نشود.
برخی رسانه‌ها هفته گذشته اعلام کردند که وی به بیماری پارکینسون نیز مبتلا شده است. برگزاری مناظره‌ای با این دو نامزد فاسد و مریض باعث شد که روزنامه انگلیسی تایمز با انتشار کاریکاتوری خطاب به بایدن و ترامپ از آنها بپرسد: «آیا شما دو نفر بهترین گزینه‌های ما هستید؟!»
سرافکندگی آمریکا
ازریابی رسانه‌های غربی از اولین مناظره بایدن و ترامپ «بسیار منفی» بود. روزنامه انگلیسی گاردین در تحلیل و ارزیابی خود از این مناظره چهار نکته برجسته آن را عملکرد ضعیف جو بایدن، دروغگویی‌های مکرر دونالد ترامپ، برجسته شدن دوپارگی و شکاف در آمریکا و پرونده ارتباط غیراخلاقی ترامپ با بازیگر فیلم‌های مستهجن اعلام کرد. این روزنامه انگلیسی نوشته است: «جو بایدن که ظاهرا سرماخورده بود، در طول مناظره به تته پته افتاد و نتوانست عملکرد قابل قبولی نشان دهد. ترامپ که یک دروغگوی قهار است، بارها دروغ گفت و از جواب دادن به سؤال‌های سخت طفره رفت.» گاردین سپس نوشت: واکنش‌های غالب در آمریکا به این مناظره مبتنی بر سرافکندگی و ناباوری از اینکه این ۲ نامزد، گزینه‌های ۲ حزب اصلی برای رهبری این کشور- که در یکی از حیاتی‌ترین دوران‌هایش هستند- بود و مشخص نیست که این مناظره چگونه می‌تواند رای‌دهندگان مردد را به سمت یکی از این ۲ نامزد سوق دهد. گاردین درباره عملکرد ضعیف بایدن نوشت: «عملکرد او در مناظره همراه با انرژی و لحن صدای پایین و صحبت‌های آشفته و در هم بود و نتوانست نگرانی‌ رای‌دهندگان حامی او درخصوص سن بالا و شایستگی‌اش برای ریاست‌جمهوری را کاهش دهد. لحن صدای بایدن از همان ابتدا ناواضح بود و جمله‌های ناتمامی را بیان می‌کرد. او زمانی که می‌خواست به سوابق ترامپ از بابت کاهش‌های مالیاتی و بدهی ملی حمله کند، گاف داد.»
گاردین همچنین اشاره کرد: ترامپ به عنوان کسی که در زمان ریاست‌جمهوری خود دروغ‌های زیادی گفته، در این مناظره نیز تلاش کرد دروغ‌های مکرر و حقایق تحریف‌شده را به خورد رای‌دهندگان آمریکایی بدهد. او همچنین در مواجهه با برخی پرسش‌های سخت همچون پرسشی درباره شورش ششم ژانویه ۲۰۲۱ در کنگره آمریکا فرافکنی کرده و به سراغ مسائلی که بتواند با آنها به بایدن حمله کند رفت اما مجریان شبکه  سی‌ان‌ان با وجود ناتوانی از حقیقت‌یابی درباره صحبت‌های ترامپ در زمان پخش زنده اما چندبار با تاکید مجدد، جلوی طفره رفتن او از پاسخ به برخی سؤال‌ها را گرفتند. به باور این روزنامه انگلیسی نکته دیگری که مناظره اول انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا برجسته کرد، این بود که ترامپ و بایدن به وضوح جامعه دوپاره شده‌ای در آمریکا که در آن زندگی می‌کنند را به نمایش گذاشتند. ترامپ در این راستا بارها گفت که آمریکا تا چه حد تبدیل به یک کشور شکست‌خورده شده، اینکه بایدن بدترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکاست و جهان چه دیدگاه 
تیره و تاری درباره آمریکا پیدا کرده است.
زمزمه‌ کنار گذاشتن بایدن 
عملکرد بسیار ضعیف بایدن در مناظره- به نوشته رسانه‌های آمریکایی- زلزله‌ای در اردوگاه دموکرات‌ها به راه انداخته است. رسانه‌های آمریکایی نوشتند دموکرات‌ها در پی عملکرد شدیدا ضعیف «جو بایدن» احساس خطر شدیدی کرده و به تکاپو افتاده‌اند تا بایدن را از رقابت خارج و با گزینه دیگری جایگزین کنند. به نوشته نیویورک‌تایمز بایدن به عنوان پیرترین رئیس‌جمهور آمریکا در جریان مناظره ۹۰ دقیقه‌ای با ترامپ، رقیب جمهوری‌خواه بارها با مطرح ساختن جملات نامفهوم و نیمه‌تمام و از دست دادن رشته افکارش و سکوت‌های عجیب، گاف داد و سردرگم ظاهر شد. به نوشته این روزنامه‌، گروهی از نمایندگان دموکرات کنگره به دنبال مشاهده این عملکرد فاجعه‌بار اکنون مشغول بحث درباره معرفی کردن یک نامزد ریاست‌جمهوری جدید از جانب این حزب برای رقابت ۲۰۲۴ هستند. «دیوید اکسلرود» مشاور ارشد اسبق «باراک اوباما» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا گفت: «بحث‌هایی در داخل حزب دموکرات درباره ضرورت کنار رفتن بایدن از رقابت مطرح شده است.» همچنین «جان کینگ»، گزارشگر ارشد شبکه سی‌ان‌ان دقایقی بعد از پایان مناظره اظهار کرد: «هم‌اکنون که ما داریم صحبت می‌کنیم در حزب دموکرات یک وحشت عمیق، شدید و فراگیر به وجود آمده است.» «نیکول والاس» مجری شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی نیز بیان داشت: «عالی‌ترین سطوح حزب دموکرات آمریکا مشغول یک بحث فعال و جاری بر سر به جریان انداختن فرآیند معرفی نامزد ریاست‌جمهوری جایگزین از سوی حزب هستند.»
این در حالی است که این رسانه‌ها تصریح می‌کنند حزب دموکرات در برهه کنونی در حالی ضرورت معرفی نامزد جایگزین برای بایدن را احساس می‌کند که هیچ نامزد جایگزین روشنی که بتواند در فاصله چند ماه مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ جای بایدن را بگیرد متصور نیست.
سه ستون‌نویس سرشناس روزنامه نیویورک‌تایمز هم با نوشتن مقاله‌های جداگانه‌ای از بایدن خواستند به دلیل شکستش در مناظره از رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ انصراف دهد. «توماس فریدمن» ستون‌نویس کهنه‌کار و سرشناس نیویورک‌تایمز در مطلب خود با تیتر «جو بایدن مردی خوب و رئیس‌جمهوری خوب است. او باید از رقابت انصراف دهد» نوشت: «من در هتلی در شهر لیسبون به تنهائی مناظره بایدن و ترامپ را تماشا کردم. این مناظره اشک من را درآورد. هیچ‌وقت در عمرم یک چنین لحظه رقت‌انگیزی را در سیاست مربوط به کارزارهای انتخاباتی آمریکا به یاد نمی‌آورم چون دقیقا اکنون فاش شد که بایدن مردی خوب و رئیس‌جمهوری خوب است که هیچ برنامه‌ درستی برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد.»
او در ادامه نوشت: «دونالد ترامپ، مردی شریر و رئیس‌جمهوری حقیر است که هیچ‌چیز یاد نگرفته و هیچ‌چیز را فراموش نکرده است. او همان فواره دروغی است که قبلا بود و تنها دل‌مشغولی شکایت‌های خودش را دارد؛‌ شکایت‌هایی که هیچ قرابتی با ضروریات رهبری آمریکا در قرن بیست‌ویکم ندارند. خانواده بایدن و تیم سیاسی او باید سریعا دور هم جمع شوند و سخت‌ترین گفت‌گوها را با رئیس‌جمهور آمریکا همراه با شفافیت، عزم و محبت نسبت به او داشته باشند. رئیس‌جمهور آمریکا باید قدم جلو گذاشته و رسما اعلام کند دیگر برای دور دوم ریاست‌جمهوری خود نامزد نمی‌شود و همه نمایندگان الکترال حامی خود را به کنوانسیون ملی دموکرات‌ها واگذار می‌کند.»
به گزارش ایسنا «یکولاس کریستوف» ستون‌نویس دیگر نیویورک‌تایمز بود که با نگارش مقاله‌ای مشابه با فریدمن رسما از بایدن خواست به خاطر عملکرد فاجعه‌بارش در مناظره و گاف‌هایی که تاکنون داده و ظاهرا تمامی ندارند از رقابت ریاست‌جمهوری انصراف دهد. «کریستوف» در این مقاله با تیتر «رئیس‌جمهور بایدن، دیگر دیدن این وضع برایم بس است»، نوشت: «بایدن مرد خوبی است و دوره حرفه‌ای طولانی‌مدتی را در دولت همراه با یک دوره ریاست‌جمهوری موفق سپری کرد اما امیدوارم او بار دیگر عملکرد خودش در مناظره پنجشنبه‌شب را نگاه کرده و از رقابت انصراف دهد و بگذارد کنوانسیون حزب دموکرات در ماه اوت انتخاب دیگری برای نامزد ریاست‌جمهوری حزب دموکرات داشته باشد.»
اکونومیست هم در گزارشی نوشته است: عملکرد وحشتناک جو بایدن در مناظره به‌طور کامل نامزدی ریاست‌جمهوری‌اش را زیر سؤال برد. اکونومیست می‌افزاید: هدف جو بایدن در مناظره ریاست‌جمهوری که در آتلانتا برگزار شد، واضح بود: اثبات اینکه منتقدانش اشتباه می‌کنند و او از نظر ذهنی مشکلی ندارد و می‌تواند رای‌ها را به نفع خود برگرداند. متأسفانه، عملکرد او یک فاجعه تمام‌عیار بود؛ شاید بتوان وی را بدترین نامزد ریاست‌جمهوری در تاریخ مدرن خواند. رئیس‌جمهور ۸۱ساله در حدی لکنت زبان دارد که صحبت‌هایش قابل درک نیست.
جدال لفظی بر سر ایران
ایران مثل همه مناظرات قبلی، یکی از محورهای اصلی مناظره بامداد جمعه دو کاندیدا بود. جو بایدن رئیس‌جمهور دموکرات کنونی آمریکا در نخستین مناظره انتخاباتی با دونالد ترامپ رقیب انتخاباتی جمهوری‌خواه خود که سیاست خارجی او را مورد انتقاد قرار داد، گفت: در دوران ترامپ، ایران به پایگاه ما (عین‌الاسد) حمله کرد و ترامپ هیچ کاری نکرد. باید در ادامه حملاتش به ترامپ در این زمینه گفت: ترامپ گفت که «فقط چند سرباز سردرد گرفتند.» بایدن همچنین گفت: من کسی بودم که دنیا را برای دفاع از اسرائیل در برابر حمله موشکی ایران بسیج کردم. اما دونالد ترامپ بایدن را به انفعال در برابر ایران متهم کرد و مدعی شد: در دوران من، ایران ورشکسته بود. پولی نداشت که به تروریسم بدهد و نمی‌توانستند به حماس پول بدهند.