kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۸۲۴
تاریخ انتشار : ۰۸ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۳
در مراسم چهلمین روز شهادت آیت‌الله رئیسی

سیدحسن نصرالله: ایران ثابت کرد در مقابله با تمام چالش‌ها استوار است

 
 
 
 
دبیرکل حزب‌الله لبنان در آئین گرامیداشت چهلمین روز شهادت رئیس‌جمهور  اظهار داشت: به برکت رهبری مسئولانه و ملت ایران، جمهوری اسلامی ایران مجدداً از این حادثه سربلند بیرون آمد و الگویی پیشرفته از این نظام ارائه کرد که در مقابله با تمام چالش‌ها استوار است.
آئین گرامیداشت چهلمین روز شهادت رئیس‌جمهور و همراهان در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد.
حجت‌الاسلام محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی، محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه، سرلشکر ایزدی، احمد وحیدی وزیر کشور، اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، امیر آشتیانی وزیر دفاع و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری، نمایندگان گروه‌های مقاومت اسلامی و کشورهای مختلف، سفرای مقیم تهران و مردم قدرشناس ایران اسلامی در این مراسم حضور داشتند.
حجت‌الاسلام سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز در پیامی تصویری که در مراسم چهلم شهید رئیسی و همراهانش در مصلی تهران پخش شد، گفت: از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با شما صحبت می‌کنم ما همان‌طور که در ایام حادثه اشاره کردیم از همان لحظه اول در کنار شما بودیم و در غم شما شریک شدیم. از طرف خودم و به نیابت از مقاومت و ملت لبنان و همچنین همه جنبش‌های محور مقاومت همبستگی همدردی و تسلیت خود را به محضر آقایمان رهبر معظم انقلاب دام ظله الشریف و حوزه‌های علمیه و مسئولین محترم جمهوری اسلامی و یکایک ملت عزیز ایران و خانواده‌های گرامی و شریف عرض می‌کنم.
وی گفت: ما بر اهمیت تبدیل تهدید به فرصت تاکید می‌کنیم. ما با رویداد بزرگی رو‌به‌رو شدیم و رهبرانی را از دست دادیم، اما تهدیدها به فرصت تبدیل شدند و این باعث نهضت و زندگی جدید شد.
دبیرکل حزب‌الله با اشاره به ترور دو فرمانده بزرگ شهید سلیمانی و ابو مهندس آن را خیزش و قیام و زندگی دوباره برای انقلاب اسلامی ایران و مقاومت و همه جنبش‌های منطقه دانست و آنها را به برکت مدیریت حکیمانه رهبر ایران دانست.
سید حسن نصرالله با اشاره به شهادت آیت‌الله رئیسی گفت: الحمدلله ملت ایران با حضور مستقیم و نحوه برخورد با این حادثه و آرامش و ثبات در ایران به الگویی برای همه دنیا تبدیل شد. دشمنانی که در کمین نشسته و منتظر بودند دیدند که ایران با تمام شرایط سختی که مواجه بود آرام باثبات و متحد است. تشییع میلیونی برای شهید رئیسی، امیرعبداللهیان و دیگر شهدا را جهان شاهد بود این حضور عظیم و گسترده حامل پیامی قوی برای دوستان و دشمنان بود. در جهان هر حادثه مشابهی ممکن است به ناآرامی‌ها نگرانی‌ها پیامدهای خطرناک در بخش‌های سیاسی اقتصادی و مالی و معنوی منجر شود اما الحمدلله به برکت رهبری مسئولانه و ملت ایران جمهوری اسلامی ایران مجدداً از این حادثه سربلند بیرون آمد و الگویی پیشرفته از این نظام ارائه داد که در مقابله با تمام چالش‌ها استوار است و اینکه چگونه بر سختی‌ها فائق می‌آید و پیروز می‌شود و به فعالیت و راه خود ادامه می‌دهد طبیعتاً حالا همه منتظر رفتار و عملکرد ملت ایران هستند که بازتاب حضور بزرگ آنها در مراسم تشییع شهید رئیسی و همراهان است. حضوری که در انتخابات رئیس‌جمهوری نمود پیدا خواهد کرد.
وی گفت: ما از خداوند مسئلت داریم که ایران ملت عزیز فداکار و کربلایی مجاهد مبارز و دوستدار و پشتیبان همه مستضعفان و ستمدیدگان جهان را در مسیر انتخاب صحیح موفق کند و رئیس‌جمهور مناسب را به قدرت برساند تا به همین راه و شیوه ادامه دهد و این امیدها را محقق کند. امروز جمهوری اسلامی و این نظام فقط مسیر ایران را معین نمی‌کند بلکه با تمام صداقت، صراحت و شفافیت مسیر و سرنوشت ملت‌ها و حکومت‌ها و آینده منطقه و تحولات و رویدادهای آینده جمهوری اسلامی ایران وابسته است.
دبیرکل حزب‌الله افزود: تصور کنید اگر مثلاً مصر وارد کمپ دیوید می‌شد و از نزاع برای مسئله فلسطین خارج می‌شد، انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ به رهبری امام خمینی رضوان الله علیه پیروز نمی‌شد، تصور کنید اسرائیل سال ۱۹۸۲ به لبنان تجاوز می‌کرد و چیزی به اسم جمهوری اسلامی ایران به رهبری امام خمینی و سپس رهبر ایران دام ظله الشریف وجود نداشت، تمام رویدادهایی که در منطقه افتاد را تصور کنید، طوفان الاقصی را تصور کنید که سرنوشت فلسطین و منطقه را تعیین خواهد کرد، اگر این حادثه اتفاق می‌افتاد و چیزی به اسم جمهوری اسلامی ایران نبود و ایران دیگری بود؛ نیاز به استدلال بیشتری وجود ندارد و فقط به این سخنان اکتفا می‌کنم.
نصرالله سپس با همدردی و تسلیت دوباره در غم این شهدای بزرگ و گرامی به ملت ایران گفت: مسیر راه و حضور و تحمل شما به کل منطقه و همه ملت‌های منطقه مربوط است، لذا جمهوری اسلامی فقط مسیر و آینده ملت ایران نیست، بلکه آینده و مسیر همه ملت‌های منطقه و دژ مستحکم در مقابل ظالمان و غارتگران و استعمارگران و سلطه‌جویانی است که سرزمین منطقه ما را از ظلم و ستم و فساد و تجاوز پر کرده است. ما بعد از خداوند متعال به این کشور اسلامی و رهبری و ملت و مسئولان و مراجع و حوزه‌های علمیه امیدواری بزرگی داریم و از خداوند متعال تمنا داریم که همه آنها را حفظ کند.
وی در پایان یک بار دیگر به خانواده‌های شهدا صمیمانه تسلیت گفته و با آنها ابراز همدردی کرده و تاکید داشت: آنها به‌خوبی می‌دانند که این شهدا برای ما برادر و دوست و نزدیک بودند و ما هم برای آنها همان بودیم. از خداوند مسئلت داریم آنها را با رسول خدا و اهل بیت مطهرشان محشور و درجات عالی در کنار پیامبران و اوصیا و شهدا و صدیقین نصیبشان کند.
همسر شهید رئیسی: 
صورت تازه از جمهوری اسلامی
در چله اشک ظهور کرد
همچنین خانم دکتر علم‌الهدی همسر شهید رئیسی در این مراسم بیان کرد: مسئولیت اقامه عدل هم بر عهده شهروندان هست و هم بر عهده مسئولان، فریبکاری هم از جانب مسئولان بد است و هم از جانب مردم کسی که باید اقامه عدل بکند مسئولان هستند و آنها باید اقامه عدل بکنند اینجاست که عارف بزرگ ایران‌زمین مولوی بر آبادی تاکید می‌کند و می‌گوید؛ نی خواهم که خواهد شه‌شناس شاه را بشناسد اندر هر لباس، تشخیص ولی و تبعیت از ولی بسیار اهمیت دارد.
وی افزود: هوای نفس اگر سبب تصمیم‌گیری مردم یا مسئولین شود این هر دو ظلم است. تفاوت جمهوری اسلامی با حکومت‌های مردمی دنیای غرب‌زده در همین هست. خدمت به مردم ولی به خاطر خدا پیروی از رهبری ولی به خاطر خدا، هوای نفس خود و یا هوای نفس مردم را اگر محور قرار دهیم یا فریبکاری کردیم یا سراغ ظلم و جور رفته‌ایم.
علم‌الهدی ادامه داد: خواسته من از مادران زحمتکش مخلص و بانوان ایران زمین که هرگز زحمت آنها دیده نمی‌شود و از پدران مسئولی که گرفتاری‌های روزمره مسئولیت پدری را از آنها سلب نکرده این است که نسل خودتان را چه برای شهروندی و چه برای کارگزاری مطابق با تعالیم قرآن کریم تربیت کنید و این الگوی جمهوری اسلامی را به عنوان الگوی برتر به جهان عرضه کنید. عرایض من پایان یافت و جز دعای خیر کار دیگری بلد نیستم.
وی گفت: تقاضا می‌کنم از خداوند کریم که پاداش این همه محبتی که من لایقش نبودم و شما به ما ابراز کردید را خود خداوند و به دست ولی اعظم به شما اجر جمیل عطا کند و السلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته.
دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین: 
ما در کنار شما هستیم و راه این شهدا را
 ادامه خواهیم داد
زیاد نخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: درود بر رسول خدا و اصحاب گرامی‌اش، سلام خدمت خانواده معظم شهید رئیسی، خانواده شهید امیرعبداللهیان و خانواده شهدا و همچنین رئیس‌جمهور موقت و همچنین مردم شریف ایران، آمده‌ایم به همراه هیئتی از رهبران مقاومت فلسطین تا در این روز غم‌انگیز ما در کنار شما باشیم و اعلام کنیم که ما در کنار شما هستیم و راه این شهدا را ادامه خواهیم داد.
وی افزود: آمده‌ایم تا یاد رئیس‌جمهور عزیز را گرامی بداریم که برخی از آنها را ما و برخی از آنها را ما نمی‌دانیم، و همچنین شهید رئیسی و شهید امیرعبداللهیان موفقیت‌های بزرگی را برای مقاومت مردم منطقه رقم زدند و مواضع را نسبت به فلسطین متحد کردند و این یک موفقیت برای ملت‌های منطقه و مردم فلسطین بود. آمده‌ایم به همراه هیئتی از رهبران مقاومت فلسطین تا در این روز غم ا‌نگیز ما در کنار شما باشیم و اعلام کنیم که ما در کنار شما هستیم و راه این شهدا را ادامه خواهیم داد.
دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین افزود: شهید رئیسی به نام ملت ایران از فلسطین در تمامی محافل بین‌المللی دفاع کرد و این سخنان هنوز به قدرت خود ادامه دارد. ما در طوفان الاقصی از حمایت ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران همیشه یاد می‌کنیم و مواضع رئیس‌جمهور اسلامی ایران و وزیر خارجه شهید ایشان را در حمایت از فلسطین، فراموش نمی‌کنیم.
نخاله بیان کرد: به این مناسبت از مسئولین جمهوری اسلامی ایران در راس آنها از رهبر جمهوری اسلامی در حمایت از ملت فلسطین و مقاومت آنها تشکر می‌کنم. به امید خدا با هم به سمت فلسطین و قدس تا پیروزی این مسیر را ادامه می‌دهیم.