kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۷۵۳
تاریخ انتشار : ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۰

نامزدهای ریاست جمهوری فردا در معرض رأی ملت جنب و جوش تبلیغاتی کاندیداها به سرانجام رسید

کشور مهیای مشارکت پرشور ملت سرافراز ایران اسلامی در انتخابات شده است. فردا کاندیداها در معرض رای ملت قرار می‌گیرند.
 
 
سرویس سیاسی-
 
 فردا ملت بزرگ و آگاه ایران اسلامی با مشارکت پرشور در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، بار دیگر انسجام و اتحاد ملی خود را به نمایش خواهد گذاشت. کشور مهیای مشارکت پرشور ملت سرافراز ایران اسلامی در انتخابات شده است. جنب و جوش تبلیغاتی کاندیداها به سرانجام رسید و روز جمعه کاندیداها در معرض رای ملت قرار می‌گیرند. 
در این گزارش مواضع اخیر کاندیداهای انتخابات را مرور می‌کنیم.
 جلیلی: دشمن را از تحریم پشیمان می‌کنیم
سعید جلیلی، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع مردم شیراز گفت: سرمایه عظیم ما مردم و دانشمندان و کشاورزان و دامداران هستند، هر روستای ما باید یک سلول جهش کشور بشود، نه تنها تحریم را خنثی می‌کنیم بلکه با همین ابزار اقتصادی کاری می‌کنیم که دشمن از تحریم کردن پشیمان شود.
وی اظهار داشت: همین جوانان ما در جنگ مردانه ایستادند و کسی جرأت نمی‌کند نگاه چپ به ما کند این است عظمت ملت. حال سؤال من این است ملتی که در سخت‌ترین عرصه مانند جنگ این موفقیت بزرگ را شکل می‌دهد در صنعت و کشاورزی و اقتصاد چنین موفقیتی را شکل دهد؟ چه کسی می‌خواهد این بحث‌ها را مدیریت کند؟ امروز در یک انتخاب هستیم.
جلیلی بیان داشت: امروز در آستانه انتخاب بزرگ هستیم، هنر مردم ایران این بوده که در دوران معاصر با انتخاب‌های بزرگ خود، دنیا را به شگفتی آورده است.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: آخرین انتخاب بزرگ مردم ما ۳ سال قبل با انتخاب شهید رئیسی بود. شهید رئیسی کار را در شرایطی تحویل گرفت که ۸ سال متوسط رشد اقتصادی کشور صفر و منفی شده بود ما ۸ سال تاخیر تاریخی داشتیم بسیاری از سرمایه‌ها راکد مانده بود.
جلیلی گفت: خودشان گفتند نتیجه برجام تقریبا هیچ بود تولیدات هپکو شده تقریبا هیچ آن هم زمانی که قبل از دولت آنها در سال ۱۸۰۰ دستگاه ماشین آلات تولید می‌کردند دوباره می‌خواهید رکود کارخانه‌ها را داشته باشید؟ می‌خواهید کشور را معطل چند کشور کنید؟ دنیا فقط ۳ قدرت نیست ۲۰۰ کشور است ما می‌خواهیم با همه دنیا تعامل داشته باشیم شهید رئیسی در سفر به سریلانکا نشان داد چگونه جوانان ما توانستند صادرات نیم میلیارد دلاری خدمات فنی مهندسی داشته باشند و برای کشور اشتغال و ارزآوری کنند. 
وی گفت: اگر می‌گویید باید جهش کرد باید در برابر فساد بایستید ولی نباید کسی باشد که با اولین تشر، دست از مبارزه با فساد بردارد مسیر ما حق است و ملت ما باید از آن انتفاع ببرد امروز در بزنگاه تاریخی هستیم آیا می‌خواهیم این مسیر را با نگاه جهش و استفاده از فرصت‌ها پیش ببریم و مسائل روزمره و آسیب‌ها را هم حل کنیم یا اینکه بهانه بیاوریم فلان توافق امضا نشد و نتوانستیم؟
جلیلی بیان داشت: روز بعد از انتخاب رئیس‌جمهور، روز شروع عملیات برای جهش کشور خواهد بود، نباید این فرصت را از دست بدهیم، زمان را نباید مسرفانه از دست داد، باید روز بعد از انتخابات به رأی مردم احترام گذاشت نه اینکه بگوید بروم دنبال فرمانده بگردم، باید این کارها را از قبل می‌کردید، همه مردم باید پای کار بیایند و در این حرکت بزرگ یک نقش پر شکوه ایفا کنند.
 قالیباف: اقتصاد را پیش‌بینی‌پذیر می‌کنیم
 محمدباقر قالیباف، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز در جمع مردم اهواز اظهار داشت: انتخابات بر اساس قانون اساسی مهم‌ترین جا برای پاسداشت ثمره انقلاب و شهدا و امام ماست.
قالیباف گفت: انتخابات به معنی این است که مردم بر سرنوشت خود حاکم هستند. در روز جمعه ما می‌خواهیم مهم‌ترین و عالی‌ترین مسئول اجرائی را انتخاب کنیم. اگر تحمل، تغییرات و حل مشکلات را می‌خواهیم باید در مشارکت و انتخاب این موارد را مورد توجه قرار دهیم.
به گزارش فارس، وی افزود: ما باید به گونه‌ای عمل کنیم که مسیر مجلس یازدهم و دولت سیزدهم به ریاست سید الشهدای خدمت را به پیش ببریم و به فضل الهی بر مشکلات کشور فائق شویم.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در شرایط بسیار سخت کرونا با برخی بی‌تدبیرها روزی 720 نفر از عزیزانمان فوت می‌شدند، گفت: امروز شما مردم نباید اجازه بدهید کسانی که تاریخ گذشته آنها نشان داده است مشکلی حل نکرده‌اند و بر مشکلات، اختلافات و دوگانگی بین مردم و دولت افزودند، تکرار شوند. آنها نتوانستند از ظرفیت‌های موجود استفاده کنند.
قالیباف اظهار داشت: امروز به همان میزان که نفت مصرف می‌کنیم سرمایه‌ها را هدر می‌دهیم؛ ما باید به سرعت این سرمایه‌ها را برگردانیم، این مسائل باید در شرایط اقتصادی که هر روز سفره مردم کوچک‌تر می‌شود، مورد توجه قرار گیرد.
وی تصریح کرد: من خدمتگزار شما هستم و از روزی که در خوزستان جنگ پایان پیدا کرد و من این‌جا را ترک کردم، هنوز زندگی نکرده‌ام و تمام وقتم را صرف کار و خدمات گذرانده‌ام. ما می‌توانیم به فضل الهی بر این مشکلات فائق آییم و اقتصاد را پیش‌بینی پذیر کنیم، رشد اقتصادی ایجاد کنیم و با سپر حمایتی فشار مربوط را به تورم از زندگی شما در همین امسال برطرف کنیم.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من در زمان نمایندگی مجلس سفری به خوزستان داشتم وقتی که دیدم بیش از یک‌هزار و 200 روستای این استان در حالی که مهد آب است، تشنه‌اند نمی‌دانستم این خجالت را به کجا باید ببریم.
وی با بیان اینکه به سهم خودم تلاش کردم تا مشکل روستاها حل و فصل شود، افزود: ان‌شاءالله با کمک شما مردم و جوانان غیور و خلاق این استان با همراهی نمایندگان، بزرگان، طوایف و عشایر شاهد خواهید بود که هر سال از مشکلات این استان کاسته می‌شود.
قالیباف خود را متعلق به خوزستان دانست و گفت که جوانی‌اش را در اهواز زندگی کرده است.
زاکانی: قراردادهای نفتی و گازیِ دوره خاتمی
 فاجعه است
همچنین، علیرضا زاکانی، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در نشست دانشجویی- مردمی در دانشگاه تهران گفت: برادری که امروز رقیب انتخاباتی ماست، در آن مجلس صادقانه می‌گفت من برجام را نخوانده‌ام اما در این زمینه اظهار نظر می‌کرد.
وی به توان اجرائی اشاره کرد و گفت: مسئولیت ما این است که هرکس هرکاری را برای این مردم تعهد کرده است، برعهده می‌گیریم و نمی‌گوییم اگر شهرداران قبلی کاری انجام داده‌اند و بدهی ایجاد کرده‌اند و تعهداتی دارند ما انجام نمی‌دهیم. بخش بزرگی از بدهی‌های چندین سال پیش را هم در شهرداری تسویه کردیم و مابقی هم در حال تسویه است.
  رئیس‌جمهور باید بتواند تفاهم ایجاد کند
به گزارش فارس، نامزد ریاست‌جمهوری بیان داشت: ما در تمام امورات تهران با همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های دیگر تفاهم ایجاد کردیم و این امری است که پیش از آن اصلا سابقه نداشت. رئیس‌جمهوری باید بتواند ایجاد تفاهم کند.
زاکانی تصریح کرد: امروز دیگر در دره فرحزاد معتاد متجاهر نمی‌بینید و دارد به 54 هکتار تفرجگاه تبدیل می‌شود. در میدان شوش و میدان هرندی و کوهسنگی هم معتاد نمی‌بینید و کمتر از 20 هزار نفر داخل کمپ هستند تا خوب شوند و به جامعه برگردند.
وی ادامه داد: یک از ویژگی‌های رئیس‌جمهور آن است که بتواند تفاهم ایجاد کند که ما آن را در شهرداری ایجاد کرده‌ایم.
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما در شهرداری آزادراه، بزرگراه و تونل‌هایی را در دست‌ساخت داریم که در سال آینده این طرح به اتمام می‌رسد، امروز بیش از 2 هزار ‪ اتوبوس در گردش است و بسیاری دیگر نیز به حمل‌ونقل عمومی اضافه خواهد شد، تاکسی‌های برقی را نیز به شهر اضافه می‌کنیم.
وی بیان داشت: سال 1400 پاکبان‌ها برای یک شیفت کار یک میلیون و هفتصد هزار تومان می‌گرفتند، امسال کف حقوق پاکبان دوازده میلیون و چهارصد هزار تومان است.نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: در شهرداری طرحی ریختیم که پیمانکاران ابتدا حقوق کارگران را بدهند، اگر دیر بدهند از ضریب خود آنها کاسته می‌شود.
زاکانی اظهار داشت: بیش از هزار واگن مترو با قراردادی که در چین بسته‌ایم وارد کشور خواهیم کرد.
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: قراردادهای نفتی و گازیِ دوره خاتمی فاجعه است؛ چطور می‌شود حق مردم را بخورند و من ساکت باشم، کرسنت ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار به کشور ضرر وارد کرده است.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: من تا حالا کارت زرد می‌دادم، از مردم می‌خواهم به من رأی بدهند تا مفسدان را با کارت قرمز از اقتصاد کشور بیرون کنم.
حجت‌الاسلام پورمحمدی:
 اگر مشارکت زیاد شد، همه پیروز و برنده‌ایم
حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز در نشست خبری که در خبرگزاری فارس برگزار شد، اظهار داشت: همه فارغ از سلایق و نوع نگاهمان باید مشارکت را رقم بزنیم. مشارکت سبب اقتدار ملی خواهد بود و ایجاد همبستگی و احساس پیوند و محبت ملی را برجسته می‌کند. مشارکت، کشور را در برابر بیگانگان و بدخواهان توانمند می‌سازد و مشارکت بالا مدیران را در حل مشکلات کشور تواناتر می‌کند. از این جهت همه با هم تلاش می‌کنیم تا بر مشارکت بیفزاییم و این را به عنوان رسالت مشترک و همگانی خود قرار دهیم.
به گزارش مهر، وی بیان داشت: ایجاد نشاط و امید در جامعه داشته باشید و تلاش کنید مشارکت به بالا برسد و اگر مشارکت زیاد شد، همه پیروز و برنده‌ایم. هر کسی که رأی آورد، همه تلاش کنیم که او موفق شود و به او کمک کنیم.
حجت‌الاسلام پورمحمدی گفت: من تحزب را در سال‌های مختلف گفتم و هر کجا که سخنرانی داشتم به آن پرداختم و فقط در انتخابات از آن نگفته‌ام. قانون انتخابات ما هنوز کامل نیست. در سال ۱۳۵۸ امام بزرگوار ظرف دو ماه انتخابات برگزار کرد که واقعاً حرکت امام فوق‌العاده بود و این یعنی مردم سالاری و اینکه انتخابات در کشور اصل است.
نامزد ریاست جمهوری اظهار داشت: رهبری هم پافشاری کردند و نگذاشتند که انتخابات یک قدم عقب یا جلو برود و خدشه‌ای به آن وارد شود. متأسفانه قوانین انتخاباتی معیوب است و از گذشته این را گفته‌ام، حدود ۱۷ سال در تمام مصاحبه‌ها و گفت‌وگوها این را تکرار می‌کنم به طور جدی پای آن هستم.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا به نفع کاندیدایی انصراف می‌دهید، گفت: گفتمان‌های دیگر را ناقص می‌دانم و خودم را گفتمان جامع می‌دانم و دلیلی نمی‌بینم به نفع کسی کنار بروم. انتخابات به دور دوم می‌کشد و آنجا تکلیف شفاف‌تر می‌شود.
پزشکیان: توسعه پایدار در گرو حمایت جدی مردم
 از حاکمیت است
مسعود پزشکیان، کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز در جمع مردم یزد اظهار داشت: یزد شهر علما و دانشمندان بزرگی است که برای کشور افتخارات مهمی را به‌دست آورده‌اند.
وی با اشاره به سوابق اجرائی و سیاسی خود در ادوار گذشته، گفت: طبق تجارب گذشته باید بدانیم که تقویت روابط ایران با کشورهای مختلف دنیا از جمله الزامات اجرائی برای توسعه همه‌جانبه کشور است.
پزشکیان استفاده از کارشناسان و نخبگان دانشگاهی را مهم‌ترین الزام برای توسعه مشکلات مختلف کشور دانست و بیان داشت: استان یزد نماد همزیستی مسالمت‌آمیز با ادیان و قومیت‌های مختلف است و این نشان‌دهنده ظرفیت بالای نخبگان یزدی برای تقویت روابط بین‌المللی است.
کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من به ملت ایران قول خواهم داد که با تمام وجودم برای رشد ایران تلاش کنم و با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود ایرانی بزرگ بسازیم.
نامزد ریاست جمهوری اظهار داشت: من قول خواهم داد که هیچ وقت دروغ نگویم و همیشه برای ملت ایران و سربلندی مرد کشورم تلاش کنم.
پزشکیان مشارکت حداکثری در این دوره انتخابات را لازم و ضروری دانست و بیان داشت: به امید خدا با همبستگی ایرانی آباد خواهیم داشت.