kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۷۴۷
تاریخ انتشار : ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۰
کنعانی:

سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها برای اخذ رأی ایرانیان خارج از کشور آماده هستند

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: همه اقدامات و تمهیدات لازم به منظور انتخابات ریاست جمهوری فراهم آمده و امکانات و تجهیزات لازم برای برگزاری انتخابات در شعب اخذ رای خارج از کشور توسط دستگاه دیپلماسی ارسال شده است.
 
 
 
 
ناصر کنعانی سخنگوی امور خارجه بعدازظهر چهارشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران درخصوص شرایط انتخابات ریاست جمهوری خارج از کشور، اظهارداشت: کمتر از ۴۸ ساعت تا برگزاری انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری فاصله داریم و دستگاه دیپلماسی هم مبتنی بر وظیفه خودش برای برگزاری انتخابات با شکوه در خارج از کشور همه تلاش‌های خودش را به کار بسته و همکاران ما در وزارت امور خارجه روزهای بسیار پر کاری پشت سر گذاشتند. وی گفت: همه اقدامات و تمهیدات لازم به منظور انتخابات ریاست جمهوری فراهم آمده و امکانات و تجهیزات لازم برای برگزاری انتخابات در شعب اخذ رای خارج از کشور توسط دستگاه دیپلماسی ارسال شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ارتباطات میان وزارت امور خارجه و مشخصا مسئول انتخابات خارج از کشور با شعب اخذ رای در نمایندگی‌های ایران در سراسر کشورهای جهان برقرار است و از آمادگی لازم آنها اطمینان کسب شده است.
کنعانی بیان کرد: همه سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های ایران در این ارتباط بسیج شده‌اند، کمیته‌های اخذ رای و ناظران مشخص شده‌اند. نقش ایرانیان خارج از کشور در این انتخابات بسیار تعیین‌کننده است و برای وزارت امور خارجه مهم است که رای مردم در این انتخابات در شعب رأی خارج از کشور به صورت مناسب و صحیح شمارش شود و به اصل امانت و صداقت دستگاه دیپلماسی کاملا پایبند است.
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: همان‌طور که در داخل کشور این اهتمام جدی مبنی بر مشارکت حداکثری ملت فهیم ایران در انتخابات، مطابق با تاکیدات رهبری و رویکرد نظام وجود دارد در خارج از کشور هم شاهد مشارکت حداکثری ایرانیان خارج از کشور باشیم و حتما بر جلب رای آنها تاکید داریم و در این راستا تلاش‌های خود را به کار بستیم.
وی گفت: مشارکت حداکثری مردم در انتخابات زمینه‌ساز افزایش قدرت و اقتدار ملی است و ما هر میزان شاهد مشارکت شهروندان ایرانی چه در داخل و چه در خارج از کشور باشیم، طبیعتا بر میزان اقتدار و صلابت کشور در مناسبات بین‌المللی افزوده خواهد شد. همیشه حضور مردم در صحنه سیاسی و اداره کشور مظهر قدرت ملی ایران بوده و هست. 
کنعانی افزود: نظام سلطه می‌داند که تا زمانی‌که مردم ایران پای اهداف انقلاب اسلامی هستند این نظام مقتدر است و امکان پیشبرد توطئه‌های آنها امکان‌پذیر نیست. آنها همواره تلاش کردند با استفاده ابزاری از رسانه‌ها و دیگر روش‌ها بتوانند میان مردم و دولت ایجاد فاصله کنند و تا به امروز این توفیق را به‌دست نیاوردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان کرد: برگزاری انتخابات باشکوه در خارج از کشور برای ما در وزارت امور خارجه بسیار مهم است و در این راستا پیگیری‌ها و ارتباطات زیاد و مستمری را داشته و داریم و زمینه لازم برای برگزاری باشکوه را فراهم کردیم.
وی ادامه داد: اهتمام و توجه لازم برای رفع برخی مزاحمت‌هایی که در دوره‌های پیش شاهد بودیم نیز انجام شده و تمهیدات و اقداماتی را انجام دادیم، یادداشت‌هایی ارسال شده و ملاقات‌هایی با برخی مقامات وزارت خارجه و دیگر مسؤلان ذی‌ربط خارجی داشتیم و این نگرانی رفع شده که مشکلی یا مزاحمتی برای ایرانیان خارج از کشور ایجاد نشود و شهروندان ما در خارج از کشور بتوانند با آرامش در انتخابات شرکت کنند.
کنعانی گفت: زمان برگزاری انتخابات خارج از کشور نیز همزمان با انتخابات داخل کشور است. تمهیدات لازم در این خصوص هم فراهم شده که بلافاصله پس از زمان رأی‌گیری آرا توسط هیئت‌های اجرائی انتخابات در خارج از کشور با دقت و امانت شمارش شود و به ستاد مرکزی انتخابات در وزارت کشور ابلاغ شود. امیدواریم انتخاباتی سالم و باشکوه را در خارج از کشور داشته باشیم و ایرانیان عزیز خارج کشور برگ زرین دیگری را در تعیین سرنوشت کشور رقم بزنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در ارتباط با حجاج ایرانی که اکنون در مکه و مدینه هستند تدابیر لازم و هماهنگی‌های رسمی با مقامات سعودی به منظور برگزاری انتخابات و مشارکت حجاج ایرانی فراهم شده و تلاش شد همپای ملت ایران حجاج ایرانی هم بتوانند پای صندوق‌های رأی در انتخابات مشارکت کنند.
وی گفت: امروز هم مدیرکل خلیج‌فارس وزارت امور خارجه و مدیرکل کنسولی ما میزبان سفیر پادشاهی سعودی در ایران بودند و آخرین رایزنی‌ها با وی انجام شد، کمااینکه پیش از این هم سفیر ایران در عربستان در گفت‌وگو‌هایی که با مقامات سعودی داشت تلاش‌های لازم را به عمل آورد و امیدواریم بتوانیم تا زمان آغاز رأی‌گیری بتوانیم امکان مشارکت هموطنان و حجاج ایرانی را در انتخابات داشته باشیم.
کنعانی تصریح کرد: به منظور تبادل اطلاعات و مشورت‌های لازم با رؤسای نمایندگی‌های ایران، در این مدت وزارت امور خارجه نشست‌های وبیناری هم با سفرا و سرکنسول‌های خود داشتیم. بنابراین در این زمینه روند مقدماتی انتخابات را با موفقیت طی کردیم و با هیچ نقصانی مواجه نیستیم. 
سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان کرد: تمامی نمایندگی‌های ایران آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات را دارند و بسته به میزان جمعیت و پراکندگی ایرانیان در کشورهای مختلف، صندوق‌های متعدد را در پایتخت‌های مختلف فراهم آوردیم و تلاش ما این بوده که زمینه مشارکت ایرانیان خارج از کشور با سهل‌ترین روش ممکن فراهم آید.
وی درخصوص مراسم چهلم شهدای خدمت نیز گفت: ما در شرایطی به استقبال انتخابات ریاست جمهوری حرکت می‌کنیم که در آستانه چهلمین روز شهادت شهدای خدمت قرار داریم. به همین مناسبت فردا صبح (پنجشنبه) مراسم تکریمی در قالب چهلم شهید امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه را در صحن حرم حضرت عبدالعظیم حسنی در شهر ری داریم. 
به گزارش ایرنا، کنعانی در پایان خاطرنشان کرد: بعدازظهر فردا هم مراسم تجلیل و تکریم از رئیس‌جمهور شهید و همراهان ایشان در مصلی تهران برگزار می‌شود و اطمینان داریم که ملت عزیز ایران به پاس تکریم خدمات شهدای خدمت حضور باشکوهی را خواهند داشت.