kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۷۳۸
تاریخ انتشار : ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۴
جهان

الکل سالانه جان ۲/۶ میلیون نفر را می‌گیرد

 
 
 
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که الکل سالانه ۲.۶میلیون نفر را می‌کشد.
به گزارش ایسنا، در آخرین گزارش آژانس بهداشت سازمان ملل متحد در مورد الکل و سلامت آمده است که الکل از طریق رانندگی در حالت مستی، خشونت و سوءاستفاده‌ها و بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات، سالانه باعث مرگ و میر تقریباً یک نفر از هر ۲۰ نفر در جهان می‌شود.
در این گزارش آمده است ۲.۶میلیون مرگ به دلیل مصرف الکل در سال ۲۰۱۹ میلادی ثبت شده است.
همچنین طبق این گزارش، تقریباً سه‌چهارم این مرگ‌ها در مردان بوده است.
در همین حال، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: مصرف مواد به شدت به سلامت افراد آسیب می‌رساند، خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن و بیماری‌های روانی را افزایش می‌دهد و به طرز غم‌انگیزی منجر به میلیون‌ها مرگ قابل پیشگیری در سال می‌شود.
«تدروس آدهانوم قبریسوس» خاطرنشان کرد: از سال ۲۰۱۰ میلادی تا حدی کاهش مصرف الکل و آسیب‌های مرتبط با آن در سراسر جهان وجود داشته است.
او ادامه داد: اما بار و فشار سلامتی و اجتماعی ناشی از مصرف الکل به طور غیرقابل قبولی بالاست و جوانان نیز تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.
به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، سازمان جهانی بهداشت گفت: بیشترین نسبت مرگ و میر ناشی از مصرف الکل در سال ۲۰۱۹ (۱۳درصد) در بین افراد ۲۰ تا ۳۹ساله بوده است.
نوشیدن مشروبات الکلی با تعدادی از بیماری‌ها از جمله سیروز کبدی و برخی سرطان‌ها مرتبط است.
همچنین در گزارشی که اخیرا منتشر شده، آمده است که الکل یکی از عوامل مرگ‌های زودرس در اروپا است.
سازمان جهانی بهداشت در عین حال تخمین می‌زند که در اروپا دخانیات عامل بیش از یک‌میلیون مرگ در سال است که ۱۰درصد از کل مرگ و میرها در این قاره را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که نوشیدن الکل باعث بیش از ۴۰۰هزار مرگ در سال در کشورهای این منطقه می‌شود.
سازمان جهانی بهداشت از دولت‌های اروپایی می‌خواهد تا مقررات سختگیرانه‌تری را در مورد نحوه بازاریابی محصولات مضر برای سلامت اعمال کنند. همچنین خواسته شده است تا اقدامات انحصاری و لابی‌گری را محدود کنند و اطمینان حاصل کنند که توافق‌های تجاری و قوانین اقتصادی در وهله اول سلامت عمومی را در نظر بگیرند.