kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۷۱۹
تاریخ انتشار : ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۴
امضای تفاهم‌نامه صادرات گاز روسیه به ایران

تهران به ‌هاب گازی منطقه تبدیل می‌شود

 
 
 
تفاهم‌نامه‌ای بین تهران و مسکو برای انتقال گاز روسیه به ایران روز گذشته امضا شد که گام بلندی در راستای تبدیل کشورمان به ‌هاب گازی منطقه و تحقق وعده رئیس‌جمهور شهید است.
به گزارش شانا، وزیر نفت با اعلام این خبر که موضوع انتقال گاز روسیه به ایران به ثمر نشست گفت: بی‌شک این مسئله درباره موازنه انرژی در منطقه تحولات مؤثری را رقم خواهد زد.
جواد اوجی روزگذشته به موضوع تفاهم‌نامه انتقال گاز روسیه به ایران اشاره و اظهار کرد: به حول و قوه الهی اکنون یک اتفاق بزرگ و خوبی برای کشور رقم خورد. خداوند شهید رئیسی را رحمت کند که وی در مذاکرات و ملاقات‌های متعددی که با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه چه در تهران و چه در مسکو داشت، موضوع انتقال گاز روسیه به ایران را پیگیری کردند.
وی افزود: در سه ماهه گذشته همکاران ما در شرکت ملی گاز با گاز‌پروم روسیه این مذاکرات را انجام دادند و خوشبختانه اکنون با حضور سرپرست ریاست‌جمهوری، رئیس هیئت‌مدیره شرکت گازپروم روسیه و مدیرعامل گازپروم، شاهد بودیم که تفاهم‌نامه انتقال گاز روسیه به ایران از سوی شرکت ملی گاز ایران و شرکت گازپروم روسیه امضا شد.
وزیر نفت با بیان اینکه ایران و روسیه دارای بیش از ۶۰ درصد ذخایر گازی دنیا هستند و این اقدام بزرگی بود که امروز محقق شد، تصریح کرد: بی‌شک این مسئله در بحث موازنه انرژی در منطقه تحولات خوبی را رقم خواهد زد. ضمن اینکه ایران با زیرساخت‌ها و خطوط انتقال گاز سراسری که دارد به‌طور کامل آماده دریافت این مقدار گاز خواهد بود.
اوجی با تأکید بر اینکه چارچوب اصلی بحث انتقال گاز از روسیه که مدت زیادی بود از سوی کارشناسان بررسی شده بود و خواسته رئیس‌جمهوری شهید نیز بود، گفت: در مدت کوتاه این آمادگی وجود دارد که این تفاهم‌نامه تبدیل به قرارداد شود و یک اتفاق بزرگ هم برای ایران و هم برای دولتمردان روسیه رقم بخورد.
این توافق‌نامه گام بعدی توافق پارسال بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه است که نشان از حرکت توافق‌ها به‌سمت عملیاتی شدن دارد. با این توافق سهم تجارت ایران جهش می‌یابد و سبب تغییر موازنه‌های بین‌المللی می‌شود و به بیانی دیگر توافق گازی ایران و روسیه به مثابه انقلابی در عرصه انرژی و صنعتی منطقه عمل خواهد کرد.
توافق بین دو دارنده بزرگ ذخایر گازی جهان مبتنی بر منافع دوجانبه و در چارچوب‌های بین‌المللی انجام شده است و به‌زودی وارد مرحله قرارداد و اجرا خواهد شد.
با این توافق، سهم ایران در تجارت گاز منطقه جهش خواهد کرد، ایران عملا به‌ هاب انرژی منطقه تبدیل خواهد شد و آرزو و طراحی ترکیه برای بازی در نقش ‌هاب انرژی، عملا نقش بر آب خواهد شد.
ایران، سومین تولید‌کننده بزرگ گاز جهان پس از آمریکا و روسیه و چهارمین مصرف‌کننده بزرگ گاز جهان پس از آمریکا، روسیه و چین محسوب می‌شود. اما به دلیل مصرف بالای داخلی، ایران تاکنون نقش زیادی در تجارت گاز نداشته است.
با توجه به قرار گرفتن اغلب ذخایر گاز ایران در جنوب کشور، این توافق به تامین امنیت انرژی مناطق شمالی کشور کمک شایانی خواهد کرد. بر این اساس، ایران می‌تواند گاز را از روسیه دریافت کرده و به ترکیه، عراق، پاکستان، ارمنستان و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس صادر کند.
همچنین، ناترازی انرژی در کشور عملا برطرف خواهد شد. این اتفاق، ایران و روسیه را در مسیر یک همکاری استراتژیک بلندمدت قرار خواهد داد و به ثبات، امنیت منطقه و همکاری و وابستگی متقابل کشورهای منطقه نیز کمک شایانی خواهد کرد.