kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۶۹۷
تاریخ انتشار : ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۷

روایت دانشجویان از شــب‌های امتـحان

 
 
نیمسال دوم تحصیلی هم با فراز و نشیب‌های خود به پایان رسید و حال دانشجویان در خوابگاه با کشمکش‌های امتحانات سر و کار دارند، اما این پایان ماجرا نیست! بلکه آغاز ماجرای دانشجویان خوابگاهی است.
مگر می‌شود شب امتحان باشد و دانشجویان تا صبح بیدار نمانند؟ در واقع رسالت دانشجویی این است که شب تا صبح را بیدار باشند و صبح امتحان با سروصورت رنگ‌پریده به جلسه امتحان بروند و قصدشان از آمدن به امتحان هم پر کردن برگه امتحانی باشد.
این روزها تنها دلخوشی دانشجویان خواب بعد از امتحان است. ترم دانشگاه‌ها به پایان رسید و حال دانشجویان باید کمر همت را برای امتحانات ببندند، از خدا پنهان نیست از شما چه پنهان، درس‌خواندن در خوابگاه و اتاق‌های خوابگاهی دردسر‌های خاص خودش را دارد.
از شب‌های سخت امتحان که بگذریم، به دستگاه سرمایشی خوابگاه می‌رسیم که دقیقاً در زمانی که از صبح در اتاق هستیم خراب می‌شود اما امان از روزی که از 8 صبح تا 5 بعدازظهر کلاس داشته باشیم و باید از سرمای اتاق تهویه را خاموش کنیم. اما قسمت تلخ ماجرا زمانی است که امتحانات دانشگاه‌ها با مسابقات جام ملت‌های اروپا همزمان شده است و دانشجويان عشق فوتبال، برنامه درسی و مطالعه خود را به نحوی تنظيم می‌كنند كه بتوانند مسابقات تيم‌ مورد علاقه خود را ببينند.
این‌ها صحبت‌های دانشجویان ساکن در یکی از خوابگاه‌های تهران است که از دغدغه‌های خودشان می‌گویند. یکی دیگر از دانشجویان می‌گوید: بیش از هر زمان دیگر کمبود فضای مطالعاتی در محیط خوابگاه‌ها بیشتر به چشم ما دانشجویان می‌آید، جالب است برایتان بگویم در خوابگاه جاهایی وجود دارد که اصلاً در طول سال تحصیلی آن‌جا را نگاه هم نمی‌کردیم، ولی در زمان امتحان دانشجویان را در فضاهایی همچون بالکن‌ها، پشت‌بام و نمازخانه می‌بینید اگر بخواهم راحت‌تر بگویم در زمان امتحانات این مکان‌ها تغییر کاربری می‌دهند، البته از تغییر کاربری گذشته و کار خود را به درستی انجام می‌دهند.
یکی دیگر از دانشجویان ادامه می‌دهد: یک نکته مهم مسئله تغذیه دانشجو است که در این باره تسهیلاتی از جانب دانشگاه در اختیار دانشجو قرار نمی‌گیرد، باتوجه‌ به فشار مضاعفی که از نظر جسمی و روحی در زمان امتحانات بر روی دانشجویان است، به نظر من باید یک برنامه ویژه غذایی در دسترس دانشجویان قرار گرفته شود، تا مسیر دانشجویان برای درس خواندن هموار شود.
دانشجوی دیگری می‌گوید: حال که امتحانات آغاز شده است، حال و هوای خوابگاه‌های دانشجويی تغيير كرده است و تمامی دانشجویان به دنبال بقچه کردن دروس، کتاب‌ها و جزوه‌های خود هستند و خود را برای پشت سر گذاشتن امتحانات آماده می‌كنند، به قول معروف ما دانشجویان می‌خواهیم درس‌های انبار شده یک ترم را یک ‌شبه جمع کنیم.
یکی دیگر از دانشجویان از تجربه خواب ماندن خود می‌گوید‌: در يک روز دو امتحان به‌صورت همزمان داشتم و شب قبل نيز تا صبح درس‌خوانده بودم و خواب بر چشم‌هایم غلبه کرده بود و حاضر بودم برای نیم ساعت خواب هر کاری انجام دهم، در نهایت در گوشه اتاق خوابگاه مچاله شدم و به دوستانم گفتم من این نیم ساعت را می‌خوابم و برای امتحان مرا بیدار کنید، چشمتان روز بد نبیند، به‌قدری درگیر خواب شده بودم که دوستان مرا بیدار کرده بودند و حتی با آن‌ها صحبت هم کرده بودم! ولی خواب ماندم، چند دقیقه از امتحان گذشته بود که از خواب پریدم و با همان حالت سر جلسه امتحان رفتم.
به نقل از فارس؛ این‌ها بخشی از صحبت‌های دانشجویان خوابگاهی است، که از دغدغه‌های خود در روزهای امتحانی می‌گویند.