kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۶۶۴
تاریخ انتشار : ۰۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۱
فائو اعلام کرد

ایران سومین کشور دارای ذخایر غلات در پرجمعیت‌ترین قاره جهان 

 
 
 
فائو با پیش‌بینی تولید بیش از ۲۰ میلیون تن غلات در ایران طی سال زراعی جاری اعلام کرد ایران از نظر ذخایر غلات در میان کشورهای آسیایی پس از چین و هند در رتبه سوم قرار دارد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، سازمان جهانی خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش‌های چشم‌انداز غذایی جهان که دو بار در سال منتشر می‌شود پیش‌بینی کرده است تولید غلات ایران در سال زراعی جاری با افزایش نسبت به سال قبل به 20 میلیون و 100 هزار تن برسد.
بر اساس برآورد این نهاد بین‌المللی، ایران در سال قبل 19 میلیون و 800 هزار تن غله تولید کرده بود. ایران با این رقم دهمین تولیدکننده بزرگ غلات در قاره آسیا بوده است. چین به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده غلات آسیا و جهان در این سال 577 میلیون تن غله تولید کرد. هند، اندونزی، پاکستان، بنگلادش، ترکیه، ویتنام، تایلند و فیلیپین قبل از ایران و در رتبه‌های دوم تا نهم از این نظر قرار داشته‌اند.
عربستان در سال 2023 تنها یک میلیون و 400 هزار تن غله تولید و هشت برابر این رقم یعنی 11 میلیون و 800 هزار تن غله وارد کرده است. واردات غله ایران نیز در این سال 14 میلیون و 900 هزار تن برآورد شده که کمتر از تولید داخل کشور بوده است.
افزایش تولید برنج در ایران
آمار فائو نشان می‌دهد ایران از نظر ذخایر غلات در میان کشورهای آسیایی وضعیت بسیار مطلوبی دارد و در واقع تنها دو کشور چین و هند غله بیشتری نسبت به ایران ذخیره کرده‌اند. ایران با ذخایر 11 میلیون و 800 هزار تنی غلات در رتبه سوم آسیا از این نظر قرار گرفته است. اهمیت جایگاه ایران از آن جهت معلوم می‌شود که آسیا با بیش از چهار میلیارد نفر جمعیت، نیمی از ساکنان کره زمین را در خود جای داده و پرجمعیت‌ترین قاره دنیاست.
ذخایر غلات چین در سال جاری 414 میلیون تن و این رقم برای هند 65 میلیون تن اعلام شده است. ذخایر غلات عراق دو میلیون تن، اندونزی هشت میلیون و 600 هزار تن، پاکستان چهار میلیون و 900 هزار تن، و عربستان هفت میلیون و 800 هزار تن محاسبه شده است.
گندم، مهم‌ترین غله تولیدی در ایران است و هشت میلیون و 800 هزار تن از ذخایر غلات ایران مربوط به ذخایر این محصول راهبردی است. بر اساس پیش‌بینی فائو 13 میلیون و 500 هزار تن گندم در ایران طی سال زراعی جاری تولید خواهد شد. البته در داخل ایران، این رقم را 15 میلیون تن پیش‌بینی کرده‌اند. ایران در سال زراعی 2023 نیز 13 میلیون و 500 هزار تن گندم تولید کرده و پس از چین، هند، پاکستان و ترکیه پنجمین تولیدکننده بزرگ این محصول در آسیا شناخته شده بود. حدود چهار درصد کل گندم تولیدی آسیا در این سال در ایران تولید شده است.
فائو همچنین پیش‌بینی کرد که تولید برنج ایران در سال زراعی جاری با افزایش قابل توجه 18 درصدی نسبت به سال قبل مواجه شود و به دو میلیون و 600 هزار تن برسد. ایران در سال گذشته دو میلیون و 200 هزار تن برنج تولید کرده و سیزدهمین تولیدکننده بزرگ این محصول در آسیا شناخته شده بود. چین با تولید 142 میلیون تنی بزرگ‌ترین تولیدکننده برنج آسیا در سال 2023 شد.