kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۶۵۶
تاریخ انتشار : ۰۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۱
اطلاعیه دوم وزارت بهداشت خطاب به ظریف:

واکسیناسیون گسترده و صفر شدن مرگ‌های کرونایی در دولت شهید رئیسی از خاطر ملت نمی‌رود

 
 
 
مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اطلاعیه دیگری، در پاسخ به اظهارات مشاور یکی از نامزدهای ریاست جمهوری درخصوص واکسیناسیون کرونا صادر کرد.
به گزارش وبدا، متن اطلاعیه این مرکز به شرح زیر است: «به اطلاع می‌رساند، جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف روز شنبه در جمع مردم شریف کاشان مدعی شد، در زمان دولت آقای روحانی‌، ۱۲۰ میلیون دوز‌، واکسن کرونا وارد کشور شده بود، این گزاره نادرست در اطلاعیه مورخ ۳ تیرماه این مرکز به صورت مستند پاسخ داده شد و ابطال آن محرز گردید. هرچند مصاحبه‌های آقای دکتر ظریف در سه سال اخیر و در همین خصوص نشان می‌دهد ایشان هر بار یک عدد متفاوت و البته نادرست از واردات واکسن را به خود نسبت داده‌اند، از جمله در مصاحبه با کافه خبر در تاریخ ۲۴/۰۹/۱۴۰۲ که مدعی واردات ۳۰ میلیون دوز واکسن شده بودند!
با این حال، وی دیروز مجدداً با اصرار بر استمرار زنجیره تهمت در اجتماعی دیگر، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را جزو مخالفین واردات واکسن معرفی کرده است.‌ اشاره دکتر ظریف به نامه ۲۵۰۰ نفر از اساتید و چهره‌های نظام سلامت در حمایت از فرمان مقام معظم رهبری در ممنوعیت واردات واکسن‌های آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی بود که در تاریخ ۲۳ دی‌ماه ۹۹ منتشر شد و از آقای روحانی خواسته شده بود، با توجه به عوارض ناشناخته و عدم وجود مجوزهای کافی جهت تزریق همگانی واکسن‌های تولیدی در ۳ کشور مذکور و نیز نبودن مجوزهای کافی جهت تزریق همگانی، لازم است تمهیدات علمی و استاندارهای لازم  درخصوص ورود واکسن مورد تأیید کوواکس رعایت شود. بدیهی است که دولت آقای روحانی از ماه‌ها قبل می‌توانست با مدیریتی کارآمد و اراده‌ای واقعی، از سایر کشورها روند واردات واکسن را عملیاتی نماید. اقدامی که در دولت سیزدهم و با رعایت همه ملاحظات بیولوژیک و علمی و بدون‌ اتکا به ۳ کشور مذکور در چند طی هفته صورت پذیرفت.
در انتها ذکر این نکته مهم ضروری است که مردم قدرشناس ایران هیچ‌گاه مجاهدت‌های خادمان خود در نظام سلامت را در روزهای سیاه بحران کرونا فراموش نخواهند کرد. چنان‌که تزریق بیش از ۱۵۰ میلیون دوز واکسن در همان ماه‌های اول دولت شهید رئیسی با همت کلیه نهادهای سلامت پایه و اعتماد و همراهی آحاد مردم باعث شد، آمار مرگ هموطنانمان از عدد هولناک بیش از ۷۰۰ نفر در روز، طی کوتاه‌ترین زمان به صفر رسیده و جریان زندگی و امید به جامعه بازگردد.»