kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۶۵۲
تاریخ انتشار : ۰۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۱
آمریکا

 گرمای شدید زندگی مهاجران را در مرز تهدید می‌کند


 
 منطقه مرزی جنوب آمریکا اکنون به‌عنوان مرگ‌بارترین مسیر مهاجرت زمینی در جهان لقب گرفته است.
به گزارش خبرگزاری میزان، مهاجرانی که خواهان ورود به آمریکا هستند از ابتدای آغاز سفر خود و به‌ویژه در مرز‌های جنوبی آمریکا با خطر‌های مختلفی رو‌به‌رو هستند. نیرو‌های امنیتی پس از پیدا شدن جسد مردی در صحرای مکزیک در نزدیکی مرز آمریکا که بر اثر گرمازدگی جان خود را از دست داده بود، در حالت آماده‌باش هستند. جسد مرد ۴۵ ساله مکزیکی در میان شن‌ها و بوته‌ها زیر آفتاب بی‌رحم دفن شد. 
یک هفته پیش از آن نیز مرگ زنی بر اثر کم‌آبی بدن در ایالت شمالی چی‌هواهوا، جایی که دمای آن بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد (۱۰۴ فارنهایت) است، گزارش شده بود.
فرانس ۲۴ در گزارشی نوشت که مهاجران از آمریکای لاتین در حال حاضر با مسیر‌های خطرناک عبور رودخانه‌ها، حیوان‌های وحشی و گروه‌های جنایتکار خشن رو‌به‌رو هستند که در مسیرشان به سمت آمریکا از آن‌ها اخاذی و سوءاستفاده می‌کنند. در برخی موارد این مهاجران از سوی گروه‌های جنایتکار خشن ربوده می‌شوند. گرما دشمن جدیدی برای مهاجرانی است که در معرض عوامل محیطی قرار دارند. 
دولت مکزیک روز پنجشنبه، ۳۱ خرداد ۱۵۵ مورد مرگ ناشی از دمای بالا را گزارش کرد که ۳۰ مورد آن تنها مربوط به هفته گذشته بوده است.
گشت مرزی آمریکا می‌گوید که از ماه اکتبر (مهر ۱۴۰۲) تاکنون مرگ ۷۷ مهاجر را در بخش ال‌پاسو در نزدیکی سیوداد خوارز، که به سایر بخش‌های تگزاس و نیومکزیکو گسترش می‌یابد، ثبت کرده است.
علت اصلی مرگ این افراد گرمازدگی، غرق شدن، و سقوط از دیوار مرزی آمریکا است. گفته می‌شود ارتفاع بخش‌هایی از این دیوار به ۹ متر می‌رسد.
براساس آمار مؤسسه ملی مهاجرت مکزیک (INM) تنها بین ژانویه تا می‌سال جاری (دی ۱۴۰۲ تا اردیبهشت ۱۴۰۳) نزدیک به ۱.۳ میلیون مهاجر از خاک مکزیک عبور کرده‌اند.
آکسیوس هم در گزارشی نوشت که بر اساس تحقیق‌های انجام شده، بقایای دست‌کم هزار و ۵۰۰ نفر که در تلاش برای عبور از مرز جنوبی جان باختند، شناسایی نشده است.