kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۵۱۳
تاریخ انتشار : ۰۲ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۰
با حضور مخبر در وزارت بهداشت و به صورت ویدئو کنفرانسی صورت گرفت

بهره‌برداری از ۶۷۸ پروژه بهداشتی و درمانی با زیربنای ۴۰۰ هزار مترمربع در کشور

678 پروژه بهداشتی و درمانی در سراسر کشور با حضور سرپرست ریاست جمهوری در محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به شکل ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسید.
 
 
 
 
محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری اسلامی ایران، صبح شنبه با حضور در محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور افتتاح و آغاز بهره‌برداری رسمی از 678 پروژه بهداشتی و درمانی را در سراسر کشور به شکل ویدئوکنفرانسی صادر کرد.
این پروژه‌ها مجموعاً شامل 90 پروژه درمانی با هزار و 729 تخت بیمارستانی به ارزش روز حدود 267 هزار میلیارد ریال و با زیربنای 176 هزار مترمربع هستند که در 9 استان کشور اجرا شده‌اند.
همچنین 574 پروژه بهداشتی با زیربنای 170 هزار مترمربع و ارزش 82 هزار میلیارد ریال در 29 استان و 14 پروژه آموزشی، کمک آموزشی و رفاهی با زیربنای بالغ بر 56 هزار مترمربع و ارزش 3 هزار و 270 میلیارد ریال نیز در این مراسم به بهره‌برداری رسید.
از ابتدای دولت مردمی تاکنون تعداد 4 هزار و 522 پروژه درمانی، بیمارستانی، بهداشتی، آموزشی و کمک آموزشی و... با ظرفیت 17 هزار تخت و زیربنای حدود 3 میلیون مترمربع تکمیل، تحویل و به بهره‌برداری رسیده است.
لازم به ذکر است 125 پروژه بیمارستانی با زیربنای بالغ بر 1 میلیون مترمربع در طی دولت سیزدهم به بهره‌برداری رسید.
همچنین از ابتدای دولت با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور شهید دکتر رئیسی اقدامات ویژه‌ای در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته انجام شد که در حوزه درمانی می‌توان به ساخت بیمارستان مادر و کودک ایران ایرانشهر، بیمارستان عجب‌شیر، بیمارستان شهدای رستم، بیمارستان صالح‌آباد تربت‌جام، بیمارستان آذرشهر، بیمارستان پیرانشهر، بیمارستان بهشهر، بیمارستان شهدای سلامت شیراز، بیمارستان طالقانی ارومیه، بیمارستان نرگسی گچساران، بیمارستان تشان بهبهان، توسعه بیمارستان شهیدزاده بهبهان، احداث بیمارستان امام حسین‌(ع) زیدون، احداث بیمارستان بشرویه، مرکز خدمات جامع سلامت منتخب زاوه، توسعه بیمارستان کودکان هرمزگان، بیمارستان انار، احداث بیمارستان 120 تختخوابی، رادیوتراپی و شیمی‌درمانی مجتمع بیمارستانی امام رضا‌(ع) کرمانشاه و.... اشاره کرد.
بهسازی و توسعه 178 مرکز درمانی با ظرفیت هزار و 311 تخت و زیربنای بالغ بر 103 هزار مترمربع، بهسازی و توسعه 38 پروژه اورژانس بیمارستانی با ظرفیت 674 تخت و زیربنای بالغ بر 40 هزار مترمربع، احداث 45 کلینیک ویژه و تخصصی با زیربنای بالغ بر 54 هزار مترمربع،‌ احداث 10 مرکز تشخیص و غربالگری سرطان با ظرفیت 114 تخت و زیربنای بالغ بر 20 هزار مترمربع، احداث 243 مسکن متخصصین و اقامتگاه پزشکان با زیربنای بالغ بر 50 هزار مترمربع،‌ احداث 389 پروژه پایگاه اورژانس جاده‌ای، شهری و هوائی و آشیانه پد هلیکوپتر، ساختمان مرکزی و EOC، پایگاه اورژانس صفر مرکزی ویژه اربعین حسینی‌(ع)، بهسازی و توسعه 27 پروژه بلوک زایمانی و مراکز ناباروری با ظرفیت 517 تخت و زیربنای بالغ بر 27 هزار مترمربع، بهسازی و توسعه 63 پروژه بخش ویژه با ظرفیت 610 تخت و زیربنای بالغ بر 38 هزار مترمربع و بهسازی و توسعه 49 پروژه مراکز تصویربرداری با زیربنای بالغ بر 14 هزار مترمربع نیز بخش دیگری از اقدامات و دستاوردهای دولت مردمی در حوزه بهداشت و سلامت است.
همچنین به منظور اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان علوم پزشکی نیز 119 پروژه با زیربنای حدود 268 هزار مترمربع برای تامین زیرساخت‌های پذیرش و تربیت متخصص احداث شده است.
مخبر: روش دکتر رئیسی
 در رفع مسائل، نگرش جامع در شناخت مسئله
‌ انتخاب راه‌حل صحیح و پیگیری مستمر تا حل مسئله بود
 محمد مخبر در آیین افتتاح و بهره‌برداری رسمی از 678 پروژه حوزه سلامت در سراسر کشور که صبح امروز شنبه به شکل ویدئوکنفرانسی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن عید غدیر و سالروز ولادت امام‌هادی‌(ع) و نیز گرامیداشت یاد همه شهدا به ویژه شهدای سلامت تصریح کرد: فقدان آیت‌الله رئیسی مسئله‌ای نیست که به راحتی قابل جبران باشد؛ حماسه‌ای که در مراسم تشییع ایشان اتفاق افتاد خیلی‌ها را متعجب کرد که چگونه در تشییع پیکر کسی که فقط کمتر از 3 سال رئیس‌جمهور بوده، چنین حماسه‌ای شکل بگیرد.
سرپرست ریاست جمهوری در تشریح برخی دستاوردهای کشور در عرصه سلامت و درمان، به گسترش قابل توجه و توزیع عادلانه امکانات و تجهیزات پیشرفته تشخیص و درمان پزشکی در سراسر کشور اشاره کرد و افزود: یک روزی اگر کسی به سرطان مبتلا می‌شد، برای درمان باید به تهران یا تعداد معدودی از شهرهای بزرگ می‌رفت، اما امروز امکانات پیشرفته تشخیص و درمان سرطان در بسیاری از شهرهای کشور تامین شده است.
مخبر همچنین با ابراز تاسف از تداوم جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و به وجود آمدن وضعیت نامناسب بهداشتی در این منطقه اظهار داشت: جهان امروز بسیار بی‌رحم است و در حالی که تداوم جنایات صهیونیست‌ها اهالی غزه را با مشکلات بهداشتی و سلامتی جدی مواجه کرده، اقدام خاصی در این رابطه صورت نمی‌گیرد، لذا تاکید فراوان رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس‌جمهور شهید بر روی مسئله ایجاد و تامین زیرساخت‌های مناسب برای بهداشت و سلامت عمومی ناشی از شناخت دقیق اوضاع جهان و ضرورت‌های کشور بوده و است.
سرپرست ریاست جمهوری در ادامه روش شهید رئیسی در رسیدگی به مسائل حوزه‌های مختلف از جمله در زمینه رفع ناترازی‌های حوزه برق و انرژی، تنش‌های آبی، مسائل صنعت، مسکن، کشاورزی، مشکل اشتغال و رفع مشکلات متعدد عرصه اقتصادی را نگرش جامع و دقیق در شناخت مسئله، انتخاب صحیح راه‌حل و تمرکز و پیگیری مستمر تا حل مسئله دانست و گفت: شهید رئیسی در مسیر رفع مشکلات از جمله در عرصه ساخت مسکن که بر اساس مصوبه مجلس وعده ساخت 4 میلیون واحد مسکونی را داده بود، از سرزنش‌ها باکی به دل راه نداد و در نتیجه امروز شاهد رفع بسیاری از مشکلات در حوزه‌های مورد اشاره هستیم.
مخبر خاطرنشان کرد: در عرصه اقتصاد، فروش نفت، جابه‌جایی منابع و درآمدهای کشور و تورم مشکلات بسیاری داشتیم که امروز روند همه این مشکلات رو به کاهش و کنترل است. از جمله کاهشی شدن تورم و کنترل و کاهش رشد نقدینگی و رسیدن نرخ آن به حدود 22 درصد که با توجه به روند فزاینده نرخ رشد نقدینگی به یک آرزو تبدیل شده بود.
سرپرست ریاست جمهوری در ادامه ضمن تشکر و قدردانی از تلاش‌های مجاهدانه وزیر و مجموعه مدیران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیگیری و به سرانجام رساندن سیاست‌های دولت مردمی در حوزه سلامت و طرح‌های بهداشتی-درمانی در سراسر کشور تصریح کرد: نگاه شهید رئیسی به حوزه سلامت، نگاهی جامع و چندوجهی بود و سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و خدمت‌رسانی در این حوزه را در وجوه مختلف با تمرکز بر پیشگیری تعریف و دنبال می‌کرد.
محمد مخبر در ادامه درمان رایگان کودکان زیر 7 سال، تامین امنیت غذایی مادران، کاشت رایگان حلزون شنوایی و تاسیس صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج را از جمله اقدامات ماندگار دولت شهید رئیسی در بخش سلامت برشمرد و گفت: وزارت بهداشت و درمان نشان داد با جامع‌نگری، سیاست‌گذاری درست و علمی می‌توان در مدت کوتاهی کارهای بزرگی را رقم زد.
سرپرست ریاست جمهوری همچنین حضور حماسی، کم‌نظیر و تاریخی مردم در مراسم تشییع رئیس‌جمهور شهید و همراهانش را نشان از اوج قدرشناسی ملت از خادمان خود و زنده بودن ارزش‌های نظام و انقلاب اسلامی در میان مردم دانست و ابراز امیدواری کرد مسیر و راه شهید رئیسی در خدمتگزاری خالصانه و صادقانه به مردم و کشور تداوم داشته باشد.