kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۵۰۸
تاریخ انتشار : ۰۲ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۰

نویسنده آثار پرفروش در سوئد زندانی شد (اخبار ادبی و هنری)

درحالی که اغلب چهره‌های مشهور در ایران حتی با درآمد چند میلیاردی از پرداخت مالیات معاف هستند، در سوئد، نویسنده آثار پرفروش جنائی به خاطر عدم پرداخت مالیات، روانه زندان شد.
 
 
 
دادگاه تجدید نظر استکهلم هوکان نِسِر، یکی از پرفروش‌ترین نویسندگان رمان‌های هیجانی معاصر سوئد را به دلیل فرار مالیاتی به ۱۸ ماه زندان محکوم کرد. همسر وی هم همین حکم ۱۸ ماهه را گرفت.
دادگاه این زوج را به دلیل عدم اعلام انتقال نزدیک به ۱۳ میلیون کرون سوئد (۱.۲۳ میلیون دلار) از شرکت‌های مالت بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ به مقامات مالیاتی، مجرم تشخیص داد.
نِسِر گفته است: ما در شوک هستیم و احساس می‌کنیم یک ‌تانک زیرمان گرفته است. او که گفته بود یک حسابدار برای مدیریت امور مالی خود استخدام کرده، در اولین گام دادگاه در بهار ۲۰۲۳ تبرئه شد. آن زمان، دادگاه استدلال نویسنده را پذیرفت که ادعا کرده بود نقل و انتقالات به دلیل ناآگاهی از قوانین مالیاتی رخ داده است.
این نویسنده اعلام کرده قصد تجدید نظر دارد. وی هر گونه تخلف را رد کرد و جرمش را یک اشتباه غیرعمد خواند و گفت: من کاملاً شوکه شده‌ام. این خیلی بی‌انصافی است، تصور می‌کنی حقیقت و عدالت وجود دارد اما این‌طور می‌شود.
وی افزود: این کاملاً غیرقابل درک است و زندگی ما را نابود می‌کند.