kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۵۰۵
تاریخ انتشار : ۰۲ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۶
ثبت‌نام دبیرستانی‌های دوره اول آغاز شد

تغییر محدوده ثبت‌نامی دانش‌آموزان دبیرستانی برای سال تحصیلی جدید

 
 
 
سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از تغییر محدوده ثبت‌نامی دانش‌آموزان دبیرستانی برای سال تحصیلی جدید خبرداد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی فرهادی با بیان اینکه ثبت‌نام دبیرستانی‌های دوره اول از دوم تیرماه آغاز شده است و تا ۳۱ مرداد ادامه دارد، گفت: محدوده جغرافیایی مدارس، امسال برای ثبت‌نام تغییرکرده است. فرهادی افزود: پیش از این دانش‌آموزان باید در مدارس محدوده تعیین شده از منطقه آموزش و پرورش و شهرداری ثبت‌نام می‌کردند، اما امسال از مرکز پرگاری که مدرسه وجود دارد تا شعاع مدرسه بعد محدوده تعیین شده است. 
وی ادامه داد: امسال، برای ثبت‌نام دانش‌آموزان دبیرستانی فاصله نزدیکی منزل به مدرسه مبنای ثبت‌نام در نظر گرفته شده است. این مبنای فاصله نزدیکی منزل به مدرسه در شهر‌های مختلف متفاوت است و اینکه فاصله مدرسه بعدی تا کجاست نیز متفاوت است.  به گفته سخنگوی وزارت آموزش و پرورش، احراز هویت محل سکونت دانش‌آموزان نیز از طریق سامانه املاک و اسکان انجام می‌شود. 
فرهادی بیان داشت: اگر والدین دانش‌آموزان اجاره‌نامه جدیدی نوشته و موفق به بارگذاری در سامانه املاک و اسکان نشده باشند، می‌توانند از طریق ارائه سند به مدارس، برای ثبت‌نام دانش‌آموز اقدام کنند.
مدارس دولتی حق تعیین شرط ندارند
به گزارش خبرگزاری تسنیم، ثبت‌نام دانش‌‌آموزان در پایه هفتم مدارس دولتی عادی از روز گذشته آغاز شده است. البته با توجه به آنکه در تیرماه مدارس در روزهای دوشنبه و چهارشنبه فعالیت می‌کنند، والدین برای ثبت‌نام باید در این روزها به مدارس مراجعه کنند.
ثبت‌نام دانش‌آموزان ساکن در محدوده مرزی مناطق آموزش و پرورش به‌ویژه در کلانشهرها با هماهنگی ستادهای ثبت‌نام مناطق همجوار برای رعایت حقوق والدین الزامی است.
برگزاری آزمون، مصاحبه و تعیین شرط معدل و نمره انضباط برای ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس دولتی جز در مواردی که مصوبه خاص (از قبیل مدارس استعدادهای درخشان، نمونه دولتی، هیئت امنایی و وابسته) وجود دارد و هنرستان‌ها برای انتخاب رشته ممنوع است و نباید هیچ دانش‌آموزی به هر دلیلی از ثبت‌نام و تحصیل محروم شود.
والدین علاوه‌بر ثبت‌نام حضوری می‌توانند با مراجعه به سامانه my.medu.ir نسبت به ثبت‌نام الکترونیک برای پایه هفتم اقدام کنند.
در مراحل ثبت‌نام الکترونیک، خانواده‌ها به سامانه املاک و اسکان وزارت راه و شهرسازی هدایت می‌شوند که باید اطلاعات خود را در این سامانه تأیید کنند، این موضوع شامل حال افراد صاحب‌ خانه و مستأجران می‌شود.
 طبق قانون مالیات بر خانه‌های خالی، تمام خدمات دولت بر اساس اطلاعاتی است که در سامانه املاک و اسکان درج می‌شود، همچنین آدرس ثبت‌شده در سامانه املاک و اسکان به‌عنوان آدرس محل سکونت افراد به‌منظور اعمال محدوده‌بندی جغرافیایی مدارس در نظر گرفته می‌شود.
برای ثبت‌نام الکترونیک خانواده‌ها باید مدارک لازم را بارگذاری کنند و پس از بارگذاری فایل‌های درخواست‌شده و تأیید اطلاعات، کد رهگیری از سوی سامانه به آنها ارائه می‌شود تا از طریق آن بتوانند ثبت‌نام دانش‌آموز را پیگیری کنند.
ثبت‌نام در پایه هفتم مدارس سمپاد (استعدادهای درخشان) پس از اعلام نتایج آزمون ورودی و ثبت‌نام پایه هفتم مدارس شاهد از 23 خرداد آغاز شده است و والدین باید برای پیش‌ثبت‌نام به سامانه my.medu.ir مراجعه کنند.
دانش‌آموزان میان‌پایه نیز پس از اعلام نتایج امتحانات می‌توانند نسبت به ثبت‌نام خود در همان مدرسه یا مدرسه دیگری اقدامات لازم را انجام دهند.