kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۴۹۸
تاریخ انتشار : ۰۲ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۲
پلیس فتا خبرداد

احضار ۴ نفر به دلیل تخلف و دستکاری در نظرسنجی‌های انتخاباتی

 
 
 
رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از شناسایی و احضار چهار نفر درخصوص انتشار نظرسنجی‌های آنلاین دروغین و جعلی خبر داد و گفت این افراد با ربات‌های مجازی نتیجه نظرسنجی‌ها را تغییر می‌دادند.
سرهنگ داود معظمی گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: قانونگذار در موضوع انتخابات وظایفی را برعهده دستگاه‌های انتظامی از جمله پلیس فتا قرار داده که این موارد عمدتا حول محور تامین امنیت انتخابات، برخورد با تخلفات و... است در همین راستا نیز تیم‌های رصد پلیس فتا از مدت‌ها قبل اقدامات خود در فضای مجازی را آغاز کرده و با تخلفاتی که در این حوزه مشاهده کنند برخورد خواهند کرد.
معظمی افزود: به عنوان مثال در مواردی مانند انتشار اطلاعات نادرست یا هرگونه توهین، تحقیر و تخریب شخصیتی، نظرسنجی‌های جعلی، دعوت به تحریم انتخابات و... اگر تیم‌های رصد با موردی مواجه شوند، اقدام به برخورد با افراد متخلف خواهند کرد.
وی با بیان اینکه یکی از مصادیق بداخلاقی‌ها و تخلفات انتخاباتی که در این دوره شاهد افزایش آن هم هستیم، انتشار نظرسنجی‌های جعلی یا دستکاری نظرسنجی‌هاست، گفت:‌ بازنشر و انتشار نظرسنجی‌ها و یا نظرسازی کاذب که از مجاری غیررسمی انعکاس پیدا می‌کند و مبدا آن مشخص نیست، درخصوص انتخابات یا نامزدهای انتخاباتی یا انتشار مطالب علیه نامزدها جرم است و همان‌طور که ریاست محترم پلیس فتا فراجا نیز به آن اشاره کردند، پلیس با این موارد برخورد خواهد کرد.
رئیس پلیس فتای تهران بزرگ ادامه داد: در روزهای اخیر همکارانم در پلیس فتا تهران بزرگ با فعالیت‌های مشکوکی در این زمینه مواجه شدند که برخی از این کانال‌ها با هدف حمایت از نامزد مدنظر خود اقدام به ایجاد نظرسنجی جعلی و انتشار نتایج این نظرسنجی‌های جعلی در فضای مجازی کرده بودند.
معظمی با اشاره به اینکه این افراد با انتشار نظرسنجی‌های جعلی به نقل از «یک مؤسسه معتبر»، «یک نهاد رسمی» و... که برخلاف روش‌های علمی نظرسنجی انجام شده بود خاطرنشان کرد: نه تنها این نظرسنجی‌ها هیچ منبع و جامعه آماری مشخصی نداشتند بلکه آرای نامزدها را نیز به نفع نامزد موردنظر خود جابه‌جا کرده بودند. برخی نیز با سوءاستفاده از قابلیتهای رباتهای تلگرامی و... ربات را روی نام نامزد مورد حمایت خود تنظیم کرده و از این طریق آرای این فرد را افزایش داده بودند تا پس از آن نتایج این نظرسنجی را به عنوان نظر مردم در فضای مجازی منتشر کنند.