kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۴۸۰
تاریخ انتشار : ۰۲ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۲
معاون وزیر اقتصاد:

ابرپرونده‌های اموال تملیکی مربوط به دهه‌های ۷۰ و ۸۰ تعیین تکلیف شد

 
 
 
مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه هزار کانتینر مربوط به پرونده چای دبش توقیف و در اختیار این سازمان قرار گرفته است، گفت: اَبَرپرونده‌های رسوبی مربوط به دهه‌های ۷۰ و ۸۰ در دولت سیزدهم با تاکید شهید رئیسی تعیین تکلیف شد.
به گزارش ایرنا، «سید عبدالمجید اجتهادی» روز گذشته در نشستی خبری، اظهار داشت: در دوره شهید رئیسی تعامل خوبی بین قوه مجریه و قضائیه صورت گرفته بود که منجر به صیانت از حقوق مردم و تسریع در تعیین تکلیف کالاهای اموال تملیکی شد.
وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم تعیین تکلیف کالاها با رشد ۵۴۷ درصدی به ارزش ۸۳ هزار میلیارد تومان انجام شد، ادامه داد: در بخش اعاده کالاها رشد یک هزار درصدی داشتیم. یعنی کالاها به طور کامل دست صاحبان اصلی و چرخه تولید بازگشت. همچنین رشد ۶۱۰ درصدی فروش کالا و رشد ۱۰۶ درصدی استرداد کالاها در این دولت به ثبت رسید.
مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه اموال تملیکی در گذشته مغفول مانده بود، گفت: حتی وزرا پیگیر وضعیت انبارهای این سازمان نبودند؛ اما در دولت سیزدهم با هماهنگی‌ها، رسیدگی به بسیاری از ناممکن‌های رسوبی ممکن و اموال بسیاری تعیین تکلیف شد. به‌گونه‌ای که سازمانی که زیان‌ده بود به نهمین سازمان سودده تبدیل و در جشنواره شهید رجائی از این نهاد تقدیر شد.
اجتهادی عنوان کرد: در این دولت کالاهای متروکه در انبارها که سال‌ها مانده بودند و تاریخ مصرف آنها گذشته بود، منهدم و بقیه کالاها به چرخه تولید بازگشت. اَبَر پرونده‌های رسوبی مربوط به دهه‌های ۷۰ و ۸۰ در دولت سیزدهم با تاکید شهید رئیسی تعیین تکلیف شد.
 اموال کوروش کمپانی به مزایده می‌رود
معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: مهم‌ترین این پرونده‌های فساد، متعلق به املاک شهمیری با ۸۵ هزار متر مربع در مازندران است که کل این اموال در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفت؛ ضمن اینکه ۳۰۰ ملک متعلق به املاک شهمیری و سادات خوزستان است. همچنین املاک کوروش کمپانی شامل موبایل و تعدادی خودرو نیز در اختیار این سازمان قرار گرفته است تا مورد رسیدگی قرار گیرد.
به گفته مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، در سه ماه امسال ۲۷۶ هزار متر مربع سند به نام دولت صادر شده است.
وی به ساماندهی انبارهای این سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی اشاره و بیان کرد: سه برابر دولت‌های گذشته انبارهای این سازمان ساماندهی و انبارها قفسه‌بندی استاندارد شدند.
 توقیف ۱۰۰۰ کانتینر متعلق به چای دبش
مدیرعامل سازمان اموال تملیکی به وضعیت پرونده چای دبش هم اشاره کرد و گفت: میزان زیادی از این محموله در منطقه ویژه پیام و هزار کانتینر در بندر شهید رجائی بوده که در اختیار سازمان قرار گرفته که شامل چای و ماشین‌آلات صنعتی است.
وی بیان کرد: کلیه اموال متعلق به این شرکت به عنوان متروکه در اختیار این سازمان قرار گرفته که کمتر از ۱۰ درصد در حال انهدام و مابقی در دست‌فروش است. از طرفی با تاکید بازپرس پرونده، سخت‌ترین آزمون‌های استاندارد درخصوص این محموله انجام شده و با مجوزهای سازمان ملی استاندارد و غذا و دارو به مزایده گذاشته شد که در سه استان البرز، تهران خوزستان به فروش رفت.
اجتهادی با اشاره به اینکه هزار دستگاه خودروی متروکه در اختیار سازمان قرار گرفته است، گفت: این آمارها هر روز تغییر می‌کند که امکان دارد این خودروها متروکه و یا به ظن قاچاق است.
 2 هزار و ۳۰۰ تن چای دبش به فروش رفت
«سعید غلامی باغی»، معاون بهره‌برداری و فروش سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی هم با اشاره به اینکه چای دبش انحصار و رانت برای مجموعه ایجاد کرده بود، گفت: حجم کنونی بالای چای بیش از نیاز بازار است که فرآیندهای بررسی آن در حال انجام است.
وی ادامه داد: حدود دو هزار و ۳۰۰ تن چای دبش در مزایده‌های مختلف به فروش رفته است. کل چای دبش ۴۰ هزار تن است. در بعضی از استان‌ها هم مجوزهای سازمان غذا دارو و استاندارد هنوز صادر نشده است تا در مزایده برگزار شود.