kayhan.ir

کد خبر: ۲۹۰۴۳۵
تاریخ انتشار : ۰۱ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۹

 نگرانی و ترس آمریکا از توافق تسلیحاتی روسیه و کره شمالی

 
 
پوتین گفت روسیه شاید به تأمین سلاح برای کره‌شمالی- که واکنشی به تأمین سلاح از سوی غرب برای اوکراین است- مبادرت بورزد. کشورهای غربی این توافق بین کره‌شمالی و روسیه را «مایه نگرانی» دانسته‌اند.
تبعات جنگ اوکراین کمابیش بسیاری از نقاط جهان را همچنان درگیر خود نگاه داشته است. «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه، پس از سفر به کره‌شمالی و امضای توافق‌های مشترک دفاعی با «کیم جونگ اون»، رهبر این کشور، به ویتنام رفت؛ اما این سفر حاشیه‌های زیادی داشت که برخی از آنها مربوط به همان تبعات جنگ اوکراین است. آن‌طور که خبرگزاری رویترز نوشته است، کشورهای غربی توافق بین کره‌شمالی و روسیه را «مایه نگرانی» دانسته‌اند. پوتین اوایل ماه جاری میلادی تهدید کرده بود که روسیه شاید دشمنان غرب را مسلح کند چون غرب به تامین تسلیحات نقطه‌زن برای اوکراین اقدام می‌کند و به این کشور اجازه استفاده از تسلیحات غربی را برای هدف قرار دادن اهدافی در داخل روسیه داده است.
وی در جدیدترین اظهارنظرش گفت که کره‌شمالی شاید یکی از دریافت‌کنندگان تسلیحات روسیه باشد و افزود: «ما حق داریم که برای دیگر مناطق جهان سلاح بفرستیم. با توجه به توافق‌های صورت‌گرفته با پیونگ‌یانگ، این اتفاق شاید رخ بدهد.» آن‌طور که ایسنا نوشته است، پوتین همچنین گفت، مسکو انتظار دارد که همکاری با کره‌شمالی به عنوان یک عامل بازدارنده برای غرب عمل کند، اما نیازی به استفاده از سربازان کره‌شمالی برای جنگ در اوکراین نیست. پوتین همچنین گفت، اگر کره‌جنوبی تصمیم بگیرد به اوکراین سلاح بدهد اشتباه بزرگی مرتکب می‌شود و مسکو نیز دست به اقدامی می‌زند که مایه رنجش بیشتر سئول خواهد شد. رئیس‌جمهور روسیه گفت مسکو درباره تغییر دکترین خود در تامین سلاح فکر می‌کند چون دشمنان بالقوه روسیه بر روی مؤلفه‌های جدیدی مرتبط با کاهش آستانه استفاده از تسلیحات اتمی کار می‌کنند. پوتین خاطرنشان کرد: «دستگاه‌های انفجاری هسته‌ای با قدرت بسیار کم در حال توسعه هستند. ما می‌دانیم که ایده‌هایی در محافل کارشناسی در غرب وجود دارد که می‌توان از چنین ابزارهای انهدامی استفاده کرد. البته که اینها مهم نیستند اما روسیه باید به آنها توجه کند.»