kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۹۹۵۶
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۲۸

اخبار کوتاه از فوتبال

 
 
خداحافظی رسمی اوسمار با پرسپولیس
سرمربی برزیلی پرسپولیس جدایی خود را از این تیم اعلام کرد.
در حالی که گمانه‌زنی پیرامون آینده نیمکت پرسپولیس به اوج خود رسیده، سرمربی برزیلی دیروز با انتشار پیامی از این تیم خداحافظی کرد و به کارش در جمع سرخپوشان خاتمه داد. اوسمار در پیامی که باشگاه پرسپولیس به نقل از او منتشر کرده، نوشته که کسب عنوان قهرمانی با پرسپولیس، بهترین دستاورد دوران مربیگری او بوده اما «دو سال دوری از دوستان و به خصوص خانواده» مسئله‌ای بوده که او را به این تصمیم رسانده است.
سرمربی برزیلی و سابق در این پیام نوشته که «فقط خودم می‌دانم که شب‌های زیادی را نگران همسر و دخترم بودم» تا به این ترتیب نشان دهد که به این جمع‌بندی رسیده تا جدایی خود را از جمع قرمزهای تهرانی اعلام کند. ویه‌را همچنین تأکید کرده که با پرسپولیس خداحافظی نخواهد کرد و به زودی دوباره در این تیم حضور خواهد داشت. با جدایی سرمربی برزیلی، حالا سرخپوشان دوباره به استقبال انتخاب سرمربی جدید خواهند رفت، این در حالی است که آنها مذاکرات خود با دراگان اسکوچیچ را پیش بردند و امیدوارند که به زودی این سرمربی را بر مسند هدایت خود بنشانند.
باشگاه پرسپولیس دیروز در حالی پیام اوسمار را منتشر کرد که هنوز واکنشی به انتخاب سرمربی جدید نداشته و احتمالاً در روزهای آینده به دنبال استخدام سرمربی مورد نظر خواهد بود.
 ۳ باشگاه در خطر حذف از لیگ برتر فوتبال
۳ باشگاه لیگ برتری در صورت عدم اخذ مجوز حرفه‌ای در لیگ بیست و چهارم، از بیست و پنجمین دوره لیگ برتر فوتبال حذف می‌شوند.
یکی از دلایلی که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال به سمت تدوین دستورالعمل سقف بودجه و نظارت بر قراردادها رفت، ناتوانی ۱۰ باشگاه از ۱۶ باشگاه لیگ برتری در اخذ مجوز حرفه‌ای بود. پارسال تنها ۶ باشگاه سپاهان، گل‌گهر، تراکتور، پرسپولیس، نساجی و فولاد توانستند مجوز حرفه‌ای بگیرند و باقی باشگاه‌ها در این امر ناکام بودند. با گذشت یک سال از اعمال قوانین جدید و اجرای نسبی آنها، تعداد باشگاه‌هایی که مجوز حرفه‌ای AFC و ملی اخذ کردند به ۱۱ تیم افزایش پیدا کرد و تنها ۵ باشگاه استقلال خوزستان، ذوب‌آهن اصفهان، صنعت نفت آبادان، مس رفسنجان و ملوان بندر انزلی مجوز حرفه‌ای نگرفتند تا تعداد باشگاه‌های بدون مجوز حرفه‌ای نصف شود.
با وجود پیشرفت فوتبال ایران در این زمینه، خطر بزرگی در کمین ۳ باشگاه از ۵ باشگاه لیگ برتری است که مجوز حرفه‌ای نگرفته‌اند. ماجرا از این قرار است که طی دو سال گذشته مدیران فدراسیون فوتبال چندین بار عنوان کردند که باشگاه‌هایی که سه دوره پیاپی نتوانند مجوز ملی را اخذ کنند، به احتمال زیاد از لیگ برتر حذف می‌شوند.
در همین راستا در بین ۵ باشگاهی که مجوز نگرفته‌اند، با کنار گذاشتن استقلال خوزستان که یک دوره مجوز حرفه‌ای نگرفته و صنعت نفت آبادان که سقوط کرده، سه باشگاه ذوب‌آهن، مس رفسنجان و ملوان در خطر نگرفتن مجوز ملی برای سومین سال پیاپی قرار دارند. با این اوصاف این سه باشگاه در صورتی که در لیگ بیست و چهارم هم نتوانند مجوز حرفه‌ای بگیرند، باید منتظر جرائم سنگین و حذف از بیست و پنجمین دوره لیگ برتر باشند. البته در این روزها باتوجه به پرونده فساد در فوتبال در باشگاه مس رفسنجان، ممکن است این باشگاه به سقوط به لیگ دسته یک محکوم شود.