kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۹۸۸۰
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۱
رئیس سازمان نظام پزشکی:

آمار کاهش جمعیت ایران سیر نزولی داردرئیس سازمان نظام پزشکی گفت: آمار کاهش جمعیت ایران سیر نزولی دارد اما هنوز به مرحله گذر نرسیده‌ایم.
به گزارش کیهان، محمد رئیس‌زاده در بیستمین کنگره بیماری‌های زنان، اظهار داشت: در حوزه دستاوردهای علمی زنان و زایمان در دنیا جلو هستیم. هیچ‌کدام از تمدن‌های جهان به اندازه ما تاريخ پزشکی ندارند. 
رئیس‌زاده با بیان اینکه متخصصین زنان و زایمان نیز با زنانی رو‌به‌رو هستند که ضامن بقای نسل هستند و نفس طبیعت وابسته به زن است، افزود: با ابربحران سالمندی رو‌به‌رو هستیم، اگرچه آمار کاهش جمعیت سیر نزولی داشته اما هنوز به مرحله گذار نرسیده‌ایم؛ به همین دلیل باید نگاه متولیان به بحث سلامت زنان در اولویت باشد.
وی با تاکید بر اینکه بحث افزایش جمعیت نباید در حد شعار باقی بماند، ادامه داد: اگر نگاه مسئولان به سیاست‌گذاری‌ها، درمان‌ها و بودجه‌های بخش فرزند‌آوری معطوف باشد آن وقت است که می‌توان به این نتیجه رسید که موضوع افزایش جمعیت در اولویت قرار گرفته است.
رئیس سازمان نظام پزشکی بیان داشت: سلامت مادر سلامت جامعه را می‌تواند دربر داشته باشد؛ در بحث جلوگیری از فوت مادران در دوران زایمان ما به اعداد قابل قبولی رسیدیم؛ در دوره‌ای شاخص ما در این بخش به ۱۸ رسید اما دوباره افزایش پیدا کردیم و در حال حاضر در حدود ۲۲ تا ۲۵ هستیم. با وجود این افزایش باز هم وضع‌مان بد نیست و همین یک شاخص می‌تواند سند افتخار ما در حوزه زنان و زایمان باشد، چرا که دنیا در چشم‌انداز ۲۰۳۰ تلاش دارد تا این شاخص را به زیر ۷۰ برساند؛ این در حالی است که ما یک‌سوم عددی هستیم که برای چند سال آینده دنیا تلاش دارد به آن برسد.