kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۹۸۳۵
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۳
گزارش خبری کیهان

آغاز فعالیت ستادهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری

پس از اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، تبلیغات انتخابات آغاز شد. رؤسا و مسئولان ستادهای اغلب کاندیداها نیز مشخص شده و فعالیت خود را کلید زده‌اند.
 
 
 
 سرویس سیاسی -
 
انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری برای انتخاب نهمین رئیس‌جمهور ایران جمعه ۸ تیر ماه برگزار خواهد شد. پس از اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، تبلیغات انتخابات آغاز شد. رؤسا و مسئولان ستادهای اغلب کاندیداها نیز مشخص شده و فعالیت خود را کلید زده‌اند. فضای کشور بیش از پیش انتخاباتی شده و با فعالیت سیاسی صحیح و گسترده در آستانه ایجاد موج انتخاباتی هستیم.
دکتر سیامک ره‌پیک، قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان گفته است: «بررسی صلاحیت‌ها براساس مستندات انجام شد» و «ما دخالتی در ترکیب کاندیداها نداریم.»
زمان‌بندی برنامه‌های تبلیغاتی رادیویی و تلویزیونی شش نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز مشخص شده است. محسن رضایی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است: نیروهای انقلاب راهی جز اجماع ندارند.
سخنگوی ستاد انتخاباتی جبهه شریان هم می‌گوید: با همه کاندیداهای جبهه انقلاب جلسه برگزار کرده و ان‌شاءالله بعد از بررسی نامزدها در این جلسات، شریان نامزد نهائی خود را معرفی خواهد کرد.
مشروح اخبار انتخابات را در ادامه گزارش مرور می‌کنیم.
 زاکانی: برای تداوم راه شهید رئیسی
 تکالیف سنگینی داریم
علیرضا زاکانی، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نخستین جلسه ستاد‌های استانی و اقشاری، اظهار داشت: همه ما برای تداوم راه شهید رئیسی تکالیف سنگینی داریم. البته سوابق، کارنامه و مواضع نامزدها در این باره برای مردم روشن است.
وی افزود: یکی از موضوعات مهم، تبدیل تهدید به فرصت است. به‌عنوان مثال شهرداری تهران در دوره قبل از ما، ابربدهکار بانکی بود و شهردار قبل در تلویزیون رسما گفت نمی‌توانم اداره کنم، چون بدهی سنگین داریم. ما به لطف خدا با تعامل درست با سیستم بانکی کشور، ۱۷۰ هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری را ابتدا با مذاکره و حذف جرایم حدود ۱۰ ساله، به ۸۱ همت کاهش دادیم و سپس نزدیک ۴۰ درصد آن را تسویه کردیم و همان را پایه سرمایه‌گذاری بانک‌ها در پروژه‌های شهری کردیم.
به گزارش فارس، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: نکته دیگر اینکه برای همه ما نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری، ضروری است نسبت به سوابق و عملکرد ۴۵ سال گذشته شفاف باشیم. هیچ‌یک از ما ۶ نفر نمی‌تواند طلبکار مردم باشد؛ همه ما به مردم بدهکاریم و باید پاسخگو باشیم.
زاکانی بیان داشت: بنده نماینده بودم و یکی از آقایان نامزد‌های کنونی وزیر بهداشت بود. متوجه خطا در آزمون دستیاری شدم و درخواست اطلاعات کردم، پاسخ ناقص دادند و مجبور به تحقیق و تفحص شدیم. معلوم شد آن زمان سؤالات آزمون دستیاری را نفری ۳۰ میلیون تومان فروخته بودند و ۲۱ نفر در دادگاه محکوم شدند، اما آقای وزیر یا بی‌اطلاع بود یا از یک بی‌عدالتی محض دفاع می‌کرد.
وی ادامه داد: باید کاری کرد که در زندگی مردم گشایش ایجاد شود لذا شخصی که می‌خواهد مسئولیت قوه مجریه را بر عهده بگیرد باید بتواند کار مردم را حل کند، باید معیشت، سلامت، رفاه و مسکن مردم حل شود بنابراین باید بدون حرف درمانی در عمل مشکل مردم را حل کنیم.
زاکانی بیان داشت: حوزه‌های مختلف کشور امروز می‌تواند با حداقل سرمایه حداکثر خروجی مثبت را داشته باشد، رئیس‌جمهور آینده باید در تمامی حوزه‌ها برنامه داشته باشد و بر موضوعات مختلف دارای برنامه باشد.
وی اظهار داشت: کشور دارای شرایط پایدار است البته مشکلات وجود دارد که قابل حل است، تحریم وجود دارد اما ابتدای رفع آن از توانمندی داخلی شکل می‌گیرد و لذا این کار عبثی است که بدون توانمندی داخلی مقابل دشمن گردن کج کنیم زیرا دشمن از این طریق آثار تحریم را تشدید می‌کند.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: باید از تمامی فرصت‌های داخلی و خارجی برای حل مشکلات استفاده کنیم، ما به واسطه تکلیفی که برای خود احساس می‌کردیم وارد عرصه انتخابات شدیم و امیدواریم امتداد راه ما همچون شهیدان رجایی و رئیسی شود.
زاکانی گفت: ما باید با رعایت احترام و به نحو احسن رقابت انتخاباتی را داشته باشیم تا الگوی شهید رئیسی ادامه‌دار باشد.
 زاکانی: از سه‌شنبه مرخصی می‌گیرم
زاکانی همچنین در مورد مرخصی و آغاز فعالیت انتخاباتی خود در جمع خبرنگاران گفت: به دلیل موضوع انتخابات ریاست جمهوری از سه‌شنبه صبح مرخصی می‌گیرم.
وی درباره انتصاب معاونین در ستاد تبلیغاتی‌اش اظهار داشت: هرکسی که بخواهد کار کند باید از سه‌شنبه صبح مرخصی بگیرد و تشریف بیاورد، البته هنوز هیچ اقدامی نکردیم.
 لاریجانی: مسیر خدمتگزاری به مردم
 و حل مشکلات متوقف نخواهد شد
علی لاریجانی در واکنش به رد صلاحیتش از سوی شورای نگهبان بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است:
بنام خدا
ملت بزرگوار ایران، خدای را سپاس می‌گویم که هم سخنی افزون‌تر با شما مردم شریف و صمیمی را برای اینجانب فراهم نمود. این موهبت الهی را قدر می‌نهم و ان‌شاءالله بر استمرار آن کوشا خواهم بود. آنچه باعث شد به عرصه انتخابات بیایم شرایط خطیر به‌ویژه در قلمرو شرایط سخت اقتصادی بود و موقعیت حساس بین‌المللی بخصوص فشار تحریم‌های ظالمانه بر معیشت مردم عزیز بود و‌ امیدوار بودم که با یاری شما بتوانیم موانع را مرتفع و مسیر توسعه ملی ایران را فراهم نمایم.
اما شورای محترم نگهبان علی رغم نظرات مثبت نهاد‌های مسئول و حکم قوه قضائیه، در رد برخی دعاوی گذشته آن شورا، با سازوکاری غیرشفاف مانع در مسیر چنین همراهی به‌وجود آورد. البته به فضل الهی حرکت ما در مسیر خدمتگزاری به مردم و حل مشکلات ملت متوقف نخواهد شد.
  قالیباف: دولت ما دولت خدمت 
و پیشرفت خواهد بود
محمد باقر قالیباف، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیانیه‌ای به مناسبت آغاز تبلیغات انتخابات صادر کرد. به گزارش فارس،‌ در این بیانیه آمده است:
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
ملت شریف ایران!
کشور ما در لحظه‌ای تعیین‌کننده‌ قرار گرفته است. لحظه‌ای که یا به عقب‌ماندگی‌های دهۀ ۹۰ باز می‌گردد، یا مسیر خدمت و پیشرفت را پی می‌گیرد. ایران عزیز ما، هر اندازه در اقتدار و توان بازدارندگی مورد حسرت دیگر کشورها قرار گرفته، در عرصۀ اقتصاد و رفاه نیاز به جهش دارد. معیشت و قدرت خرید خانوارهای ما وضعیت مناسبی ندارد، شاخص‌های عدالت و برابری از آرمان‌ها فاصله دارد و بخشی از جوانان و نخبگان برای آینده زندگی‌شان احساس نگرانی می‌کنند. با وجود آن، ما دقیقاً در همین لحظه‌ است که می‌توانیم با همدلی اجتماعی، اتحاد ملی و کاری جهادی حرکت خود را به‌سوی زندگی خوب و ایران پیشرفته شتاب بخشیم و عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم. امروز فرصت آن را داریم که به حرکت کشور شتابی دوباره دهیم. آن فرصت همین انتخابات پیشِ‌روست، و نه زمان دیگر.
 قالیباف افزود: پیشرفت ایران، و بهبود کیفیت زندگی خانوارها و عدالت فراگیر، با مشارکت همه ممکن است و دقیقاً به همین دلیل است که امروز شما و فقط خود شما می‌توانید باری دیگر قهرمان داستان پیشرفت ایران باشید. شما جوانان! شما روستاییان! شما معلمان! شما کارگران! شما بازنشستگان! شما نخبگان! شما فعالان اقتصادی! شما دانشجویان و دانشگاهیان! و همۀ شما زنان و مردان ایران زمین! امروز هر کسی که بخواهد تغییری ایجاد کند، باید با استعانت از الطاف الهی از شما قدرت گیرد، به شما امید داشته باشد، و به کمک یکایک شما چشم بدوزد. من، محمدباقر قالیباف، کاندیدای چهاردهمین دورۀ انتخابات ریاستِ جمهوری، برای رقم‌زدن این هدف بزرگ به‌سوی تک‌تک شما ایرانیان عزیز دست یاری دراز می‌کنم. شما من را با تمام نقاط قوت و ضعفم می‌شناسید. شما می‌دانید آنچه وعده می‌دهم را به سرانجام می‌رسانم.
در ادامه این بیانیه آمده است: یقین دارم فرصت همچنان برای بازکردن گره‌های درهم‌پیچیده باقی است و این را به پشتوانۀ کارنامه‌ای می‌گویم که در طول سالیان سال پیشِ چشمان شماست. اطمینان دارم که با بهره‌گیری از توانایی‌های کلیۀ مدیران لایق و جوانان نخبه، و با فراهم‌کردن بستری برای مشارکت عمومی و تکیه بر روحیۀ جهادی‌ای که از دوران دفاع مقدس الهام گرفته‌ایم، قادر خواهیم بود تغییری شگرف ایجاد کنیم و گام بلندی برای رفاه و آبادانی ایران برداریم و اجازه ندهیم حرکت آغاز شده ناتمام بماند. من، با آگاهی کامل از مشکلات پیچیدۀ کشور و اشراف بر ظرفیت‌های متنوع اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی،تصریح می‌کنم کشور ما ایران ثروتمندتر از آن است که معیشت و رفاه مردم دچار چالش باشد. دل‌های ایرانیان مهربان‌تر از آن است که همدلی اجتماعی ما اینچنین سست شود.جوان‌های ما توانمندتر از آن‌اند که مشکلات کشور بدین صورت مزمن و حل‌نشده باقی بماند. عشق مردم ما به اسلام و ایران عمیق‌تر از آن است که نتواند انگیزه و امید برای حرکت ایجاد کند. با شما پیمان می‌بندم که هرچه در توان داریم را به کار گیرم تا دولتی مسئولیت‌پذیر، تحول‌گرا، شایسته‌سالار، مردمی و انقلابی بسازیم.
وی خاطرنشان کرد: امروز دغدغۀ رهبر عزیزمان و همۀ نیروهای انقلابی‌، عدالت، رفاه و سعادت مردم و پیشرفت ایرانِ عزیزتر از جان است و این آرزوی مشترک قلب‌های همۀ ما را به یکدیگر پیوند می‌زند. ازاین‌رو، دولت ما دولت خدمت و پیشرفت خواهد بود تا لبخند رضایت را به چهرۀ ایرانی بنشاند و افتخار و سرافرازی را برای ایران عزیز کسب کند و نظام مقدس جمهوری اسلامی را در دنیا سرافراز و الگو کند. مردم ایران لایق بهترین‌ها هستند.
 قالیباف: شعار من در این انتخابات
 «خدمت و پیشرفت» است
قالیباف همچنین دیروز در برنامه صف اول اظهار داشت: امروز مردم یک شناخت نسبی از بنده دارند و سعی کردم در هر جایگاه و خدمتی بودم با مردم در ارتباط باشم مثلا در نیروی انتظامی و شهرداری این رویه اتفاق افتاد؛ مدت کار بنده در شهرداری 12 سال بود که این مدت در سابقه شهرداری تهران بی‌سابقه بود.
وی با بیان اینکه شهرهای موشکی در زیرزمین یکی از شاهکارهای فنی ‌مهندسی و مدیریتی بود که در آن دوره اتفاق افتاد، افزود: بنده معتقد به تحول هستم و در هر مسئولیتی که بودم این نگاه حکم فرما بود؛ مثلاً در زمانی که در نیروی هوائی سپاه حضور داشتم نگاه بنده به این نیرو تحولی بود و در آن زمان از دانش و علم دانشگاه‌ها در آنجا استفاده کردم که در نتیجه آن امروز جزو 5 قدرت برتر موشکی شدیم. یا ایجاد شهرهای زیرزمینی موشک‌ها که کار سختی بود در زمان بنده اتفاق افتاد که نتیجه آن را در عملیات وعده‌صادق مشاهده کردیم که از تک‌تک نقاط کشور از جنوب تا شمال موشک‌هایی شلیک شد که این توسعه تا به امروز توسط افراد دیگر ادامه پیدا کرده است.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به حضور در نیروی انتظامی، گفت: تحول را می‌توان در این نیرو مشاهده کرد. در زمانی که حضور داشتنم توانستم پلیس را ساماندهی کنم تا راحت در دسترس مردم قرار بگیرد و همچنین نظارت بر پلیس اتفاق افتاد که این باعث کارآمدی نیروی انتظامی کشور شد.
قالیباف همچنین با اشاره به حضور 12 ساله در شهرداری تهران، تصریح کرد: قریب به نصف زیرساخت‌های شهر تهران در این 12 سال حضور بنده اتفاق افتاد که به اندازه مجموع زیر ساخت‌های ایجاد شده در سال‌های گذشته بوده است.
 منصوری رئیس ستاد انتخاباتی جلیلی شد
به گزارش فارس،‌ محسن منصوری رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی شد و برای انجام فعالیت‌های انتخاباتی از دولت مرخصی گرفت.
  لطف‌الله فروزنده رئیس ستاد و مالک شریعتی سخنگوی ستاد انتخاباتی زاکانی شدند
خبر دیگر اینکه، تیم انتخاباتی زاکانی داوطلب چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد. به گزارش مهر، لطف الله فروزنده به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی، مالک شریعتی به عنوان سخنگوی ستاد، امین توکلی زاده به عنوان رئیس ستادهای مردمی، داوود گودرزی به عنوان رئیس ستاد هواداران و علی نادعلی به عنوان رئیس ستادهای مردمی تهران علیرضا زاکانی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شدند.
 قاضی زاده‌ هاشمی از بنیاد شهید مرخصی گرفت
امیرحسین قاضی‌زاده‌ هاشمی، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مدت تبلیغات ریاست جمهوری از بنیاد شهید مرخصی گرفت و کامیار ثقفی قائم‌مقام بنیاد شهید جایگزین وی خواهد شد.
 اولویت‌های دولت آینده
 از زبان سید امیرحسین قاضی‌زاده‌ هاشمی
قاضی‌زاده ‌هاشمی در گفت‌وگو با فارس درباره اولویت‌های دولت چهاردهم گفت: به اعتقاد بنده یکی از اولویت دولت چهاردهم باید حفظ دستاوردهای دولت حضرت آیت‌الله رئیسی در حوزه سیاست خارجی باشد.
وی افزود: یکی دیگر از اولویت‌ها باید تلاش برای حفظ یکپارچگی داخلی و تمرکز بر حل فصل مسائل معیشتی مردم باشد.
قاضی‌زاده‌ هاشمی همچنین اظهار داشت: ایجاد اشتغال برای فرزندان یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها است. ازدواج فرزندان، داشتن فرزند و مسکن‌ و... از دغدغه‌های دیگر است که باید برای آن برنامه‌ریزی داشت و ما برنامه‌های خوبی را برای این مسائل داریم.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما برای حل این مسائل طرحی را آماده کردیم که در این طرح مسائل مختلف و راهکارها دیده شده است.
وی درباره احتمال وحدت با نامزدهای دیگر جبهه انقلاب اظهار داشت: قبلا هم گفته‌ام که بنده خود را متعلق به جبهه انقلاب می‌دانم و به هر تصمیمی که مجموعه جبهه انقلاب به آن برسد از آن تبعیت می‌کنم.
 شناسنامه‌ها در انتخابات 8 تیر مهر نمی‌شوند
محسن اسلامی، دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در 8 تیر ماه گفت: در انتخابات مجلس براساس قانون باید حداقل در یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی مجلس، انتخابات را به صورت کاملاً الکترونیکی برگزار می‌کردیم که با توجه به زمانی که داشتیم در مرحله اول در 4 حوزه و در مرحله دوم در 8 حوزه انتخابات را به صورت الکترونیکی داشتیم که به خوبی هم برگزار شد.
وی افزود: هم اکنون با توجه به محدودیتی که وجود دارد شورای نگهبان اعلام کرد که در این دوره انتخابات الکترونیکی نخواهیم داشت و ما هم تعرفه‌های کاغذی را در اختیار رای‌دهندگان خواهیم گذاشت و همان شیوه سنتی و قدیمی را در کلیه شعب و حوزه‌ها خواهیم داشت.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور یادآور شد: هم اکنون تعرفه‌های مورد نیاز چاپ شده و از 25 خرداد تعرفه‌ها به استان‌ها ارسال خواهد شد. برای مرحله دوم هم تدابیر لازم درخصوص تعرفه‌ها پیش‌بینی شده است.
گفتنی است، یکی از تغییرات مهم در قانون انتخابات انتخابات حذف مهر از شناسنامه و احراز هویت اصلی فرد با کد ملی است.
بر همین اساس در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بر شناسنامه‌ها مهر انتخابات درج نشد و رای دهندگان با کد ملی احراز شده و رای خود را به صندوق رای انداختند. در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری هم براساس قانون، رای‌دهندگان می‌توانند با شناسنامه یا کارت ملی رای خود را صندوق بیاندازند و احراز هویت با یکی از این مدارک صورت خواهد گرفت.
 تدارک ویژه‌برنامه برای رأی اولی‌ها در رادیو صبا ؛
برای جوانان برنامه ویژه‌ای 
در رادیو جوان طراحی شده است
رضا کوچک‌زاده، مدیر رادیو انتخاب در نشست معرفی برنامه‌های انتخاباتی معاونت صدا با اشاره به برنامه‌های هر شبکه عنوان کرد: رادیو نمایش در حوزه هنر، رادیو فرهنگ در حوزه فرهنگ و دیگر شبکه‌ها بر اساس رویکردهایی که دارند، مناظره‌ها را بین نمایندگان نامزدها برگزار می‌کنند و نمایندگان از برنامه‌های ستاد انتخاباتی نامزدها دفاع خواهند کرد. همچنین برنامه‌هایی با حضور کارشناسان خبره در همه شبکه‌ها اتفاق می‌افتد.
وی افزود: قالب‌های دیگر هم در این زمینه تولید می‌شوند و پادکست‌هایی از ظرفیت برنامه‌ها استفاده می‌کنند و روی پایگاه ایران‌صدا بارگذاری می‌شود.
به گزارش مهر، مدیر رادیو انتخاب درباره دیگر برنامه‌های انتخاباتی تصریح کرد: برای جوانان برنامه ویژه‌ای در رادیو جوان طراحی شده و برای رای اولی‌ها نیز برنامه ویژه‌ای در رادیو صبا تدارک دیده‌ایم و همان‌طور که گفته شد هر شبکه‌ای ویژه برنامه خاص خود را دارد.
کوچک‌زاده درباره تولید مستندهای رادیویی نامزدها نیز عنوان کرد: امسال برای اولین بار نامزدهای ریاست جمهوری ۲ مستند رادیویی تولید می‌کنند.
 تکذیب نامه همسر رئیس‌جمهور شهید
 به شورای نگهبان
خبر دیگر اینکه، در برخی شبکه‌های اجتماعی خبری با عنوان «نامه جمیله علم‌الهدی به شورای نگهبان برای رد صلاحیت یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری» منتشر شده است که پیگیری‌های خبرنگار ایرنا از خانواده رئیس‌جمهور فقید، حاکی از آن است که چنین نامه‌ای وجود خارجی ندارد.
در همین راستا یک منبع آگاه در شورای نگهبان نیز ضمن تکذیب این خبر به ایرنا گفت: چنین نامه‌ای به دست ما نرسیده است و این خبر خلاف واقع است.
 زمان مناظرات و برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی در رسانه ملی
آیین قرعه‌کشی برنامه‌های تبلیغاتی رادیویی و تلویزیونی شش نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور نمایندگان نامزدهای ریاست‌جمهوری و ناظران مربوطه از جمله نماینده شورای نگهبان، نماینده وزارت کشور، نماینده سازمان صداوسیما و دیگر نماینده‌ها همچنین برخی از هنرمندان و ورزشکاران برگزار شد.
براساس آنچه پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما اعلام کرد، این برنامه به شرح زیر است:
- پنج مناظره 
- سه میزگرد تخصصی 
- چهار مستند تلویزیونی و رادیویی 
- برنامه‌های رو به دوربین برای سخن گفتن با مردم 
- گفت‌و‌گو با مردم استان‌ها
- برنامه صف اول 
- برنامه گفت‌و‌گوی ویژه 
- برنامه بدون تعارف که در رادیو و تلویزیون این برنامه‌ها پخش خواهد شد 
- علاوه ‌بر آن در فضای مجازی سامانه تلوبیون در اختیار نامزد‌ها قرار گرفته است. همچنین طبق جدول پخش تنظیم شده توسط صداوسیما، مناظره‌های انتخاباتی در تاریخ‌های زیر برگزار خواهد شد:
دوشنبه ۲۸ خرداد/  پنج‌شنبه ۳۱ خرداد/ جمعه ۱ تیر/ دوشنبه ۴ تیر/ سه‌شنبه ۵ تیر؛ طبق برنامه، ساعت مناظره‌ها از ۱۶:۰۰ تا ۲۱:۰۰ خواهد بود.
رئیس سازمان صداوسیما در این آیین خاطرنشان کرد: رسانه ملی خودش را موظف می‌داند امکانات خودش را به صورت عادلانه در اختیار نامزدها قرار دهد تا نظرات خودشان را اعلام کنند.
در ادامه این مراسم مادر شهید زین‌الدین در ارتباط مستقیم تلویزیونی از قم اظهار داشت: ما باید به کسی رای بدهیم که با صداقت باشند و برای خدا کار کند. مقام ریاست جمهوری امانتی است که نباید به آن خیانت کنند. مسئولین باید کارشان برای خدا باشد.
مادر شهید زین‌الدین ابراز داشت: امیدواریم مردم کسی را انتخاب کنند که راه شهدا و رسم شهدا را ادامه دهد. شرکت در انتخابات مشت محکمی بر دهان همه دشمنان است. خانواده شهدا انتظار دارند رئیس‌جمهور بعدی مثل آقای رئیسی فقط به مردم فکر کند.
سیدمحمد تقی شاهچراغی، رئیس ستاد انتخابات کشور نیز در ادامه این مراسم گفت: کمیسیون بررسی تبلیغات برابر قانون موظف است بر برنامه‌های انتخاباتی صداوسیما و سایر برنامه‌های تبلیغاتی نظارت داشته باشد. هیئت اجرائی ناظر بر اقدامات کمیسیون است.
در این مراسم همچنین ارتباط مستقیم تلویزیونی با پدر شهید محمدحسن براهویی در سیستان و بلوچستان برقرار شد که پدر این شهید در سخنانی کوتاه اظهار داشت: تقاضای ما این است همه در این انتخابات شرکت و رئیس‌جمهوری را انتخاب کنند که راه شهدا را ادامه دهد.
در ادامه مراسم نام نامزدها توسط ورزشکاران و خانواده شهدا و شماره‌ها توسط نمایندگان نامزدها از گلدان بیرون آمد.
حسین پورجعفری، همسر شهید رضایی‌نژاد و مادر شهید افشاری از اعضای محترم خانواده شهدا بودند که در کنار گلعلی بابایی نویسنده دفاع مقدس و جواد فروغی قهرمان المپیک اسامی نامزدها را از گلدان بیرون می‌آوردند.
حجت‌الله ایوبی، نماینده حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی شماره یک را از گلدان بیرون آورد. نماینده مسعود پزشکیان شماره دو را از گوی بیرون آورد. بیژن نوباوه وطن شماره پنج را برای سعید جلیلی از داخل گوی بیرون کشید.
در مراسم  قرعه کشی شماره چهار به امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی اختصاص یافت. سیدمحمود رضوی، نماینده محمد باقر قالیباف شماره ۳ را برای وی بیرون آورد. شماره ۶ نیز به علیرضا زاکانی اختصاص یافت.
 عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
 نیروهای انقلاب راهی جز اجماع ندارند
محسن رضایی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دومین کنفرانس ملی حکمرانی دانش‌مبنا که در دانشگاه تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران درباره احتمال اجماع بین نامزدهای نیروهای انقلاب در انتخابات با بیان اینکه نیروهای انقلاب راهی جز اجماع ندارند، گفت: منظور از اجماع نیروهای انقلاب، اجماع در اندیشه‌ها، برنامه‌ها، توانایی‌ها و خروج از فردگرایی و شخص‌محوری است.
 شهادت آیت‌الله رئیسی می‌تواند
 سرآغاز تحول در اجماع‌سازی نیروهای انقلاب
 و خدمت صادقانه به کشور باشد
وی پایبندی به اخلاق، برادری و همکاری را از دیگر بخش‌های اجماع بین نیروهای انقلاب در انتخابات پیشِ‌رو دانست و گفت: این‌که افراد خودشان را به‌تنهائی نبینند بلکه با جمع ببینند و تعریف کنند. شهادت آیت‌الله رئیسی می‌تواند سرآغاز تحول در اجماع‌سازی نیروهای انقلاب و خدمت صادقانه به کشور باشد.
 قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان: 
بررسی صلاحیت‌ها براساس مستندات انجام شد 
دکتر سیامک ره‌پیک، قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی «صف اول» اظهار داشت: انتخابات این دوره ریاست‌جمهوری در شرایط خاصی برگزار می‌شود؛ به دلیل حادثه تلخی که اتفاق افتاد و رئیس‌جمهور و همراهانش به شهادت رسیدند، با توجه به قانون اساسی انتخابات باید زودتر از موعد و در یک مدت محدود یعنی حداکثر 50 روز پس از شهادت رئیس‌جمهور برگزار شود.
وی افزود: بنابراین کسانی که در موضوع برگزاری انتخابات نقش داشتند، به سرعت هماهنگی‌های لازم انجام دادند و مقدمات کار را فراهم ساختند. همه این کارها باید در فاصله 50 روز انجام شود تا طبق قانون اساسی، رئیس‌جمهور جدید انتخاب شود.
 عدم احراز صلاحیت به معنای عدم شایستگی نیست
قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا عدم احراز صلاحیت به معنای نفی شایستگی‌هاست؟ تصریح کرد: طبق قانون و وظایف و اختیاراتی که شورای نگهبان دارد، تعداد محدودی در بررسی صلاحیت‌ها، احراز صلاحیت شدند. همه کسانی که ثبت‌نام کردند، شایستگی‌های خوبی دارند. در گذشته و اکنون مسئولیت‌هایی برعهده داشته و دارند و عدم احراز صلاحیت‌ها آن‌ها به معنای نقص‌ آن‌ها نیست.
وی بیان داشت: کاری که شورای نگهبان براساس سیاست‌های کلی انجام داد و در ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 اجرا شد، چون بار اول بود اشکالاتی داشت. اما در این دوره با دقت بیشتری اجرا شد.
قائم‌مقام شورای نگهبان توضیح داد: بنابراین ما در ابتدا ممیزی می‌کنیم. برخی افراد که شرایط اولیه ندارند، نمی‌توانند عناوین قانونی را هم احراز کنند. کسی که حداقل چهار سال در مسئولیتی نبوده است، نمی‌تواند مدیریت در سطح ریاست‌جمهوری داشته باشد.
ره‌پیک افزود: اکنون شرایط عینی با توجه به این مصوبه بیشتر شده است. بحث تابعیت، سن، مدرک تحصیلی، سوابق کاری و یک سری موانع مانند برخی از محکومیت‌ها عینی است و می‌توان در هنگام ثبت‌نام ارائه داد. بنابراین پنج شش مدرک عینی وجود دارد که این‌ها بخشی از آن شرایط را به ما نشان می‌دهد. بخشی هم که در واقع کیفی یا کیفی‌تر است در شورای نگهبان با توجه به مستندات مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد.
وی در جمع‌بندی این بخش از صحبت‌هایش گفت: به هر دو دسته از شرایط رسیدگی می‌شود؛ بخشی در هنگام ثبت‌نام از داوطلبان و بعد از اینکه ثبت‌نام انجام می‌گیرد نیز بررسی کیفی توسط شورای نگهبان انجام می‌شود.
چینش و ترکیب برای ما مهم نیست
قائم‌مقام شورای نگهبان همچنین با صراحت اعلام کرد: ما طبق قانون هیچ تکلیف، وظیفه و اختیاری نداریم که غیر از خود فرد، تصوری از جمع داشته باشیم و ببینیم که جمع چه می‌شود. این نوع مصلحت‌اندیشی یا به طور کلی مصلحت‌اندیشی در برابر قانون غیر از آن مصلحتی که خود قانون دارد، جزو وظایف ما نیست که به ترکیب و چینش توجه کنیم.
ره پیک ادامه داد: لذا در دوره‌ای ترکیبی از نتایج و برآیند کار حاصل می‌شود که به طور مثال بگویند در این دوره طیفی کمتر مورد توجه است یا اینکه در دوره‌ای دیگر بگویند، خیلی از طیف‌ها مورد توجه هستند.
وی ابراز داشت: ما چند ابزار داریم. یکی از آن‌ها این است که عده‌ای آمدند ثبت‌نام کردند. ما خارج از این‌ها که نمی‌توانیم بررسی کنیم. طبق قانون هر شخصی بایستی واجد شرایط باشد. وقتی از رجل سیاسی و مذهبی سخن می‌گوییم، ناظر به فرد است. ما عنوانی نداریم که در جمع نیز ممیزی کنیم و ببینیم که در جمع چگونه است. 
قائم‌مقام شورای نگهبان خاطرنشان کرد: ما دخالتی در ترکیب کاندیداها نداریم.
 سخنگوی ستاد انتخاباتی: 
شریان با همه کاندیداهای جبهه انقلاب
 جلسه برگزار می‌‌کند
مجتبی اکبری، سخنگوی ستاد انتخاباتی جبهه شریان با اشاره به جلسه فوق‌العاده این جبهه سیاسی پس مشخص شدن نامزدهای نهائی انتخابات ریاست جمهوری گفت: جلسه فوق‌العاده شورای مرکزی شریان تشکیل شد و بیش از ۳ ساعت به طول انجامید.
وی افزود: در این جلسه مقرر شد که ستادهای شریان در سراسر کشور فعال شده و ادامه فعالیت‌های خود را داشته باشد.
سخنگوی ستاد انتخاباتی در ادامه گفت: اعضای شورای مرکزی شریان مصوب کردند که جبهه شریان با همه کاندیداهای جبهه انقلاب جلسه برگزار کرده و ان‌شاءالله بعد از بررسی نامزدها در این جلسات، شریان نامزد نهائی خود را معرفی خواهد کرد.