kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۹۵۱۸
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۱

گزارش خواندنی وال‌استریت ژورنال از چگونگی کشورداری بایدن با وجود زوال عقل!

 
 
سرویس خارجی-
روزنامه آمریکایی طی گزارشی راجع به «تشدید زوال عقل 
جو بایدن» نوشته است، مقاماتی که طی 6 ماه گذشته با بایدن تعامل داشته‌اند می‌گویند به شدت از شرایط ذهنی و جسمی او نگرانند چرا که رئیس‌جمهور آمریکا حتی نمی‌تواند به درستی حرف بزند و...
حدود 5 ماه تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقی نمانده است و شرایط دو نامزد اصلی این انتخابات، بهتر از هر چیزی افول جایگاه این کشور را نشان می‌دهد. رقابت دو پیرمرد که یکی به زوال عقل مبتلا شده و دیگری نیز همین پنجشنبه هفته گذشته به خاطر دادن حق السکوت به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن از سوی هیئت منصفه مجرم شناخته شد به خوبی بحران قحط الرجال آمریکا را به نمایش گذاشته است. در حالی که در اردوگاه جمهوری‌خواهان، سران حزب با احتمال زندانی شدن کاندیدای اصلی خود مواجه هستند، دموکرات‌ها نگرانی بزرگ‌تری دارند. آنها باید فکری به حال تشدید زوال عقل بایدن بکنند. مشکل زوال عقل بایدن و گاف‌های بی‌پایان وی طی یک سال گذشته بارها از سوی رسانه‌های دنیا مطرح شده است. تحلیل رونوشت سخنرانی‌های رئیس‌جمهور مسن آمریکا نشان می‌دهد که او به اندازه‌ای گاف داده است که مشاورانش تنها امسال بیش از یکصد بار مجبور به تصحیح اظهارات وی شده‌اند. به گزارش مهر این تحلیل و بررسی که تارنمای خبری محافظه‌کار «دیلی کالر» مجری آن بوده است، پس از ارزیابی به این نتیجه رسیده است که بایدن در سال ۲۰۲۴ به ازای هر روز، بیش از یک‌بار گاف داده است. نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهد مردم آمریکا متوجه زوال عقل وی هستند و بایدن را بسیار برای ریاست جمهوری پیر و ناتوان می‌دانند؛ آن‌قدر زیاد که معتقدند در صورت پیروزی نیز احتمالا نتواند ریاست جمهوری‌اش را به پایان برساند و بمیرد.
بایدن چگونه کشورداری می‌کند؟
روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارشی با اشاره به این مسئله به نحوه اداره کشور از سوی بایدن در شرایط تشدید زوال عقل وی پرداخته است. برخی از ۴۵ قانونگذار و کارمند جمهوری‌خواه و دموکرات که با وال استریت ژورنال مصاحبه کرده‌اند، بایدن را فردی توصیف کرده‌اند که در طول جلسات آن‌قدر آرام صحبت می‌کند که شرکت‌کنندگان برای شنیدن او با مشکل مواجه می‌شوند. برخی دیگر می‌گویند رفتار و درک بایدن از جزئیات سیاست، روز به روز متفاوت است و او اغلب به یادداشت‌ها تکیه می‌کند و در کنفرانس‌ها هم به دستیارانش متوسل می‌شود. یکی از افرادی که در جریان مذاکرات انتقادی درباره بودجه کنگره برای کمک به اوکراین در ژانویه(دی) با رئیس‌جمهور دیدار کرد، به وال استریت ژورنال گفت: «نمی‌توانید آنجا باشید و احساس ناراحتی نکنید. من فقط همین را می‌گویم.» برخی دیگر از حاضران به یاد دارند که حدود ۱۰ دقیقه از ورود بایدن به اتاق گذشت تا جلسه شروع شود، و وقتی این کار را انجام داد، از کارت‌های یادداشت برای بیان نکات واضح استفاده کرد که قبلاً درباره آنها توافق شده بود؛ شرکت کنندگان به سختی می‌توانستند صدای او را بشنوند. به گزارش ایسنا، «وال استریت ژورنال» در گزارش خود می‌افزاید بایدن در بسیاری از گفت‌وگوها اصلاً نیست، و حتی از کارکنان خود خواسته است به برخی از سؤالاتی که مستقیماً از او می‌پرسند پاسخ دهند! در پیگیری‌های فوریه (اسفند) با مایک جانسون، رئیس‌ مجلس نمایندگان، این جمهوری‌خواه لوئیزیانا نگرانی خود را در مورد سیاست صادرات گاز مایع و نگرانی از اینکه این کار به نفع روسیه باشد، به رئیس‌جمهور ابراز کرد. بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد بایدن نمی‌دانست که این سیاست واقعاً مؤثر است و به دروغ ادعا می‌کرد که «فقط در حد یک بررسی» است. به گفته افرادی که شاهد بودند، این مکالمه جانسون را «ناراحت» کرد.  بر اساس این گزارش «کوین مک کارتی»، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا نیز به یاد می‌آورد که بایدن در جریان مذاکرات پرتنش بر سر افزایش سقف بدهی در ماه می(اردیبهشت) گذشته، فقط «غرغر می‌کرد»، زمزمه می‌کرد و توانایی او برای فرماندهی اتاق روز به روز متفاوت می‌شود. مک کارتی با اشاره به وابستگی بایدن به یادداشت‌ها گفت: او همیشه کارت داشت. نمی‌توانست طور دیگری مذاکره کند. زمانی که معاون رئیس‌جمهور بود با او ملاقات می‌کردم. به خانه‌اش می‌رفتم او حالا همان شخص نیست.مک کارتی در مورد مراحل پایانی طاقت فرسای مذاکرات به وال استریت ژورنال می‌گوید: «او به تمام کارهای قدیمی که مدت‌ها قبل انجام شده بود برمی‌گشت. وقتی گفتم نه، آقای رئیس‌جمهور در مورد این مسئله جلسات قبل صحبت کردیم و مسئله تمام شده، شوکه می‌شد.»
در پایان این گزارش آمده است یکی از مقامات کاخ سفید اظهارات مبنی بر اینکه قدرت ذهنی رئیس‌جمهور رو به کاهش است را رد کرد. اندرو بیتس گفت: «جمهوری‌خواهان کنگره، رهبران خارجی و کارشناسان غیرحزبی امنیت ملی به زبان خودشان به صراحت گفته‌اند که بایدن یک رهبر باهوش و کارآمد است که سابقه‌ای عمیق در موفقیت قانونگذاری دارد. اکنون، در سال ۲۰۲۴، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان ادعاهای دروغینی را به عنوان یک تاکتیک سیاسی مطرح می‌کنند که کاملاً در تضاد با اظهارات قبلی خود و همکارانشان است.»