kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۹۲۹۸
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۲
با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی 

مجتمع پرتوفرآیند اصفهان افتتاح شد

مجتمع پرتوفرآیند اصفهان با هدف آفت‌زدایی و افزایش انبارمانی محصولات کشاورزی با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی و استاندار اصفهان  افتتاح شد.


این مجموعه صنعتی مرتبط با شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران نقش ویژه‌ای در بهبود محصولات کشاورزی با استفاده از ظرفیت پرتوها دارد و عملیات احداث این مجموعه که در مساحتی بالغ بر پنج هزار متر مربع در شهرک صنعتی اشترجان در شهرستان فلاورجان واقع در غرب استان اصفهان قرار دارد، از سال ۱۴۰۲ آغاز شده بود. محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به افتتاح «مجتمع پرتوفرآیند اصفهان» تصریح کرد: قرار است ١٢ منطقه کشور در زمینه پرتودهی فعالیت کنند و اصفهان با بهره‌برداری از مجتمع پرتو فرآیند، قطب نخست از قطب‌های دوازده‌گانه محسوب می‌شود. 
اسلامی خاطرنشان کرد: سلامت و امنیت غذایی، آفت‌زدایی و جلوگیری از آفت پذیری، توسعه صادرات و تحقق شعار سال با توجه به این دانش محقق خواهد شد. 
به گزارش ایرنا، وی گفت: با این صنعت قادر خواهیم بود تولید ١٣٠میلیون تنی محصولات کشاورزی را افزایش دهیم و با کاهش ضایعات و دفع باقی‌مانده سموم، بهره‌وری و بهبود کیفیت مورد تاکید رهبر معظم انقلاب را به ارمغان ‌آوریم. به گفته معاون رئیس‌جمهور، تا نیمه سال جاری، هفت منطقه کشور در زمینه پرتودهی، فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. اسلامی همچنین در آیین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت و نیز شهید آیت‌الله بهشتی و شهدای دادگستری استان اصفهان اظهار کرد: یکی از محورهای بسیار مهم دوران ریاست جمهوری آیت‌الله رئیسی که با رهنمودهای مقام معظم رهبری مدظله العالی 
همراه بود، موضوع ارتقای مدیریت حوزه روابط بین‌الملل جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان محسوب می‌شود. رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در دولت سیزدهم شاهد دیپلماسی کارآمد و مؤثر در برابر اقدامات جنون‌آمیز رژیم صهیونیستی بودیم که در این دولت و با تکیه بر این نوع دیپلماسی، ارتباطات مؤثر در مقابل رژیم غاصب صهیونیستی با قدرت و صلابت انجام گرفت. اسلامی با اشاره به خصوصیات شهید آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: حضرت آیت‌الله رئیسی توجه به مردم و حل مشکلات آنان را به شکل ویژه‌ای دنبال می‌کرد و در انجام امور به منویات مقام معظم رهبری توجه خاصی داشت که این موارد مهم در تمام فعالیت‌های این شهید بزرگوار 
قابل مشاهده است.
امسال ۸ مرکز پرتودهی در کشور احداث می‌شود
وی در ادامه آیین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت و نیز شهید آیت‌‌الله بهشتی و شهدای دادگستری استان اصفهان با اشاره به پیشرفت صنعت هسته‌ای در حوزه‌های مهم و کاربردی اظهار کرد: علوم و فنون هسته‌ای جزو مهم‌ترین مؤلفه‌های قدرت‌ساز محسوب می‌شوند و کشورهای قدرتمند به‌دنبال انحصار این حوزه هستند؛ ورود به حوزه‌های قدرت‌ساز از سوی این کشورها ممنوع محسوب می‌شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تحریم‌هایی که در دهه‌های گذشته بر کشورها تحمیل شده است، عمدتا در حوزه‌های دفاعی و نظامی و هسته‌ای بوده است زیرا این حوزه‌ها قدرت‌آفرین محسوب می‌شوند. اسلامی تاکید کرد: به لطف خداوند متعال و با هدایت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب در حوزه فناوری هسته‌ای با تحقیقات و فعالیت‌های درون‌زا توانسته‌ایم به پیشرفت‌های بسیار خیره‌کننده‌ای دست یابیم؛ در عین حال سعی کرده‌اند با روش‌های گوناگون و تحریم‌های همه‌جانبه،‌ ترور دانشمندان هسته‌ای، عملیات‌های خرابکارانه، پرونده‌سازی‌ها علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و... مانع پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در این عرصه شوند.
وی بیان کرد: کشورهای غربی علیه ایران با فشارهای سیاسی به دنبال کاهش سرعت فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ما بودند. سیاست جمهوری اسلامی ایران نیز همواره این بوده که به‌صورت شفاف و در چارچوب پادمان و ان‌پی‌تی و نیز قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی فعالیت‌های هسته‌ای را پیش ببرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: پیشبرد اهداف صنعت هسته‌ای و جهاد تبیین از مهم‌ترین اهداف و رویکردهای ما محسوب می‌شود و در حوزه‌های مختلف نظیر رادیوداروها، سوخت هسته‌ای، فناوری پلاسما، فناوری پرتودهی، کوانتوم، برق هسته‌ای و... شاهد پیشرفت‌های چشمگیر و ملموسی هستیم. وی عنوان کرد: در عرصه فناوری پرتودهی شاهد اقدامات بسیار خوب در حوزه‌های کشاورزی، صنعت، سلامت و... هستیم و این فناوری در حال گسترش در سطح کشور است. ان‌شاء‌الله در سال‌جاری 8 مرکز پرتودهی در کشور احداث می‌شود و امروز نیز نخستین مرکز در اصفهان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.