kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۸۶۴۱
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۲
سخنگوی شورای نگهبان:

شورای ۳ نفره موظف است زمینه را برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید حداکثر ظرف ۵۰ روز فراهم کند

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه همه چیز بر مدار قانون پیگیری خواهد شد و هیچ خللی به لحاظ ترتیبات قانونی در کشور وجود ندارد، گفت: همان‌طور که رهبر فرزانه انقلاب دیروز فرمودند؛ همه امور برای چنین وضعیتی در قانون پیش‌بینی شده و امور مردم و کشور با خلل مواجه نخواهد شد.
 
 
 
 
در پی سانحه ناگوار سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور و سایر همراهان و شهادت آیت‌الله رئیسی، حسین امیرعبداللهیان، آیت‌الله آل‌هاشم و مالک رحمتی‌،‌ هادی طحان‌نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگویی تلویزیونی با اشاره به پیش‌بینی قانون اساسی برای شرایط فوت رئیس‌جمهور با تسلیت شهادت رئیس‌جمهور و همراهان او اظهار کرد: این عزیزان در شب ولادت امام رضا‌(ع) مزد سال‌ها سربازی خادمی و خدمت بی‌منت به ملت شریف و عزیز ما را گرفتند و مردم واقعا قدردان خادمان عزیزان هستند و نام نیک این عزیزان و خدمات و تلاش‌های این عزیزان از خاطره ملت ما نخواهد رفت.
وی تاکید کرد: درست است که شخص رئیس‌جمهور و افراد خادم دیگری را در این سانحه از دست دادیم ولی همان‌طور که رهبری فرمودند در سطح خدمتگزاری به مردم شریف‌مان خللی ایجاد نخواهد شد و قانون اساسی برای چنین شرایطی نیز پیش‌بینی‌هایی داشته است.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در این خصوص با اصل ۱۳۱ قانون اساسی مواجهیم که در آن آمده است که در صورت فوت یا مواردی از این دست در خصوص رئیس‌جمهور، اداره کشور با موافقت رهبری به عهده معاون اول رئیس‌جمهور قرار می‌گیرد و معاون اول عملاً اختیارات رئیس‌جمهور را برعهده می‌گیرد و یک شورا متشکل از رؤسای محلی و قوه قضائیه و معاون اول رئیس‌جمهور موظفند ترتیبی را اتخاذ کنند که حداکثر ظرف مدت ۵۰ روز رئیس‌جمهور جدید انتخاب شود.
طحان نظیف با تاکید بر اینکه همه چیز بر مدار قانون پیگیری خواهد شد و هیچ خالی به لحاظ ترتیبات قانونی در کشور وجود ندارد، گفت: همان‌طور که رهبر فرزانه انقلاب دیروز فرمودند همه امور برای چنین وضعیتی در قانون پیش‌بینی شده و امور مردم و کشور با خلل مواجه نخواهد شد.
وی تاکید کرد: از دیروز که این اتفاق پیش آمد، موارد لازم به معاون اول رئیس‌جمهور گفته شد و اداره امور توسط ایشان انجام می‌شود و از دیروز این فرآیند آغاز شده است. موضوع فرآیند حداکثر ۵۰ روزه برای برگزاری انتخابات تمهیداتی لازم را خواهد داشت و دستگاه‌های مختلف هماهنگی‌های لازم را انجام خواهند داد.
سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: همه چیز به‌صورت طبیعی و بر مدار قانون پیش خواهد رفت؛ ما در حال متحمل شدن ضایعه بزرگی هستیم و این را می‌دانیم اما قانون نیز هم برای شرایط عادی و اینچنین پیش‌بینی‌های لازم را کرده و از لحاظ قانون با شرایط خاصی مواجه نیستیم.
طحان نظیف با بیان اینکه «داغدار عزیزان‌مان هستیم که افراد خدومی بودند که برای خدمت به مردم سر از پا نمی‌شناختند»، تاکید کرد: از باب اداره کشور هیچ خلل و نگرانی وجود ندارد و کار طبق موازین قانونی پیگیری می‌شود.
به گزارش ایسنا، وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه یک‌سال تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۴ باقی مانده بود، دوره رئیس‌جمهور بعدی یک‌ساله است یا چهار ساله گفت: اینها مواردی است که خودمان هم باید در شورای نگهبان درباره آن صحبت کنیم؛ پس از بررسی‌های دقیق‌تر توضیحات لازم را ارائه خواهم داد. در این زمینه قانون صراحت دارد که رئیس‌جمهوری که انتخاب می‌شود برای دوره‌ ۴ ساله است و تصور من نیز همین است اما پس از بررسی‌های دقیق‌تر جزئیات اعلام می‌شود.