kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۸۵۵۹
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۳
دریادار ایرانی:

روزی تمام تجهیزات دریایی ما ساخت دیگران بود اما امروز به خودکفایی رسیده‌ایم

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: روزی تمام تجهیزات دریایی ما ساخت دیگران بود اما امروز به خودکفایی رسیده‌ایم که ناوشکن تمام ایرانی دنا نمونه آن است.
امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش، ۳۰ اردیبهشت در آیین بزرگداشت سالروز بازگشت ناوگروه ۸۶ نداجا که در دانشگاه شهید بهشتی(ره) برگزار شد، ضمن تبریک دهه کرامت، گفت: در دوران دفاع مقدس شاهرگ اقتصادی دشمن بعثی قطع شد و در کنار آن حیات اقتصاد ایران با اسکورت کشتی‌های جمهوری اسلامی توسط نیروی دریایی ارتش ادامه یافت.
وی افزود: تنگه هرمز، باب‌المندب و مالاکا که نقاط اتصال آنها را مثلث طلایی می‌گویند، محل عبور بسیاری از کشتی‌های تجاری است، در این محل از سال ۸۶ دزدی‌های دریایی رخ می‌داد و این دزدی‌ها بیشتر مواد غذایی بود اما بعد‌ها آنها را مسلح کردند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: از سال ۸۶ دزدان دریایی سلاح به دست گرفتند و تنها ده دلار در ماه به آنها داده می‌شد آن هم برای ورود به کشتی، اما باقی اموال کشتی به جاهای دیگر می‌رود و وارد بحث نخواهم شد.
امیر ایرانی بیان اینکه با نرم‌افزار بومی، وضعیت اقیانوس برای دریانوردی را تشخیص می‌دهیم، افزود: به گفته رهبر معظم انقلاب اسلامی منافع دریا برای همه است، باید نیروهای مسلح کشور با اقتدار از منافع دریایی بهره‌مند شود، همرزمان ما در ناوگروه ۸۶، ۳۵۰ نفر، از ۲۹ استان بودند و یک جوان دهه هشتادی هم در این ناوگروه حضور داشت.
وی با اشاره به اینکه دو نوع دریانوردی وجود دارد، گفت: یکی از انواع دریانوردی‌ها تکیه به ساحل بوده و دیگری ساحلی وجود ندارد که در ماموریت ناو گروه ۸۶ ما از اقیانوس آرام که ساحل ندارد با ناوشکن دنا عبور کردیم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: ما اقدامات عملی این عملیات را آغاز کردیم و توانستیم توسط نخبگان کشوری خودمان و با انجام اقدامات علمی مسیرهای حرکت را مشخص کنیم.
امیر ایرانی خاطرنشان کرد: مسیرهای حرکت را با ساخت یک نرم‌افزار توسط نخبگان علمی مشخص کردیم و این نرم‌افزار امروز در اختیار ماست و می‌توانیم با آن تشخیص دهیم که وضعیت اقیانوس برای دریانوردی چگونه است.
وی افزود: ما مسیرمان را از شرق شروع کردیم و دلیل آن ۳ مورد بود، یکی از اطمینان از نرم‌افزارهای ایجاد شده و بعد سنجش ناوشکن دنا بود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش بیان کرد: در ابتدای مسیر وارد هند شدیم و در هند اقتدار پزشکی ایران را نشان دادیم چراکه در آنجا یکی از بیماران که مشکل قلبی برایش ایجاد شده بود توانستیم به ساحل برسانیم، در ادامه وارد جاکارتا شدیم و در آنجا اقتدار سیاسی کشور را نشان دادیم زیرا به طور رسمی از کشور ایران استقبال رخ داد.
امیر ایرانی با اشاره به انواع نبوغ در ماموریت ناوگروه ۸۶ گفت: نبوغ آماد و پشتیبانی، نبوغ مدیریتی و نظامی ما در این ماموریت ایجاد شد که امروز می‌توانیم بگویم ما در تمامی حوزه‌ها به نبوغ کامل در ناوگروه ۸۶ دست یافتیم.
وی با بیان اقدامات حوزه بهداشت و درمان، گفت: ما از تمامی تجهیزات بهداشتی و درمانی در ناوگروه ۸۶ در اختیار داشتیم به گونه‌ای که تیم درمانی ما در این مأموریت، ۳ مورد عمل جراحی و یک نوع عمل احیا را هم صورت داد، همچنین تولید بانک خون تمام ایرانی را در ناوگروه ۸۶ در اختیار داشتیم، تمامی تجهیزات پزشکی را در آید ماموریت به صورت سیار در اختیار داشتیم. فرمانده نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: ما تا جاکارتا بارها و بارها دریانوردی کرده بودیم اما بعد از آن و ورود به اقیانوس آرام را برای نخستین‌بار در برنامه داشته‌ایم.
دریادار ایرانی ادامه داد: در حین مأموریت متوجه غرق یک ناوشکن ساخته شده به دست آمریکایی‌ها در اقیانوس آرام شده بودیم اما دریادلان ایران به سلامت با ناوشکن تمام ایرانی دنا از این اقیانوس عبور کردند.
وی تأکید کرد: در طول انجام ماموریت به طور کامل در حال رصد بودیم و هیچ‌گاه متوجه نشدند که پشتیبانی‌های سوختی و امدادی ما چطور انجام می‌شود.
دریادار ایرانی اظهار کرد: ما در این عملیات بزرگ هیچ بهانه‌ای به دست هیچ کشوری ندادیم، در کشور برزیل، اقتدار فرهنگی و دینی ما رقم خورد زیرا در هنگام ورود به آنجا بر روی ناو نماز جماعت برپا کردند و نیز در آنجا تمامی موازین شرعی و اخلاقی از جانب دریادلان ما رعایت شده بود که این امر موجب تعجب آنها شده بود.
وی عنوان کرد: پایان مأموریت در کشور برزیل برای ما ارزشمند بود زیرا نظامیان آنها ما را با بغض راهی کردند که همگی به سبب عملکرد خوب دریادلان ما بود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: حوزه وحدت شیعه و سنی هم در کشور آفریقای جنوبی رخ داد به‌گونه‌ای که ما در برنامه محفل انس با قرآن اهل تسنن این کشور شرکت کردیم که این هم خود جای توجه دارد، دریادلان ما با وجود تمامی مشکلاتی که قبل از انجام ماموریت برای آنها ایجاد شده بود اما حاضر به ترک این ماموریت بزرگ نشدند.
دریادار ایرانی با بیان اینکه در مأموریت ناوگروه ۸۶ در تمامی حوزه‌ها از جمله بهداشت و درمان، امداد و پشتیبانی، آموزش اقتدار ما اثبات شد، گفت: در این عملیات ما در حوزه ارتباطات یک ثانیه قطعی هم نداشتیم و به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، وجه بین‌الملل جمهوری اسلامی در دنیا قوت گرفت.
فرمانده نیروی دریایی ارتش، گفت: ناوشکن دنا بعد از بازگشت از ماموریت ناوگروه ۸۶، در ماموریت کمربند دریایی نیز شرکت کرد اما باید بدانید که با وجود ناوشکن‌های سنگین اما ناوشکن دنا در ابتدا عبور کرد و سپس دیگر ناوشکن‌ها، که این هم خود نشانه اقتدار و عزت ایران اسلامی است.
دریادار ایرانی با بیان اینکه ناوشکن دنا ۴۸ درجه دریانوردی خم به ابرو نیاورد، گفت: روزی تمام تجهیزات دریایی ما ساخت دیگران بود اما امروز به خودکفایی رسیده‌ایم که ناوشکن تمام ایرانی دنا نمونه آن است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه امروز جایگاه جمهوری اسلامی در قله‌های بالا قرار دارد، گفت: زمانی که اقتصاد دریا‌محور به حرکت درآید و ما به این امر مهم توجه داشته باشیم می‌توانیم در تمامی حوزه‌ها موفق شویم لذا ما فاصله بسیاری با آنچه که باید باشیم، داریم که باید این فاصله با توجه به فرمان رهبر معظم انقلاب کاهش یابد.