kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۸۱۵۵
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۲

هاآرتص: اسرائیل 100سالگی‌اش را نخواهد دید

 
 
سرویس خارجی-
بعد از عملیات تاریخی «طوفان‌الاقصی»، مسئله در اسرائیل از «طرح آبراهام» و «سازش اعراب و اسرائیل» به «آیا اسرائیل ماندنی است؟» تبدیل شده است. سؤالی مهم درباره «موجودیت» رژیم اسرائیل که «هاآرتص» در تحلیل جدیدش به آن پاسخ «نه» داده است.
کشورها را «تاریخ»، «فرهنگ» و «تمدن» است که می‌سازد و دولت‌ها و کشورهای مصنوعی که فاقد این عناصر کلیدی‌اند، هر چقدر هم زور بزنند و پول خرج کنند و قدرت نظامی و شیطانی داشته باشند، محکوم به «فنا» هستند؛ چه رسد به این که این‌گونه دولت‌ها، نژادپرست، منفور و جنایتکار هم باشند. فقط به عنوان یکی از آخرین خبرهای مربوط به این رژیم منفور بدانید، دیروز اعلام شد، یک گور جمعی دیگر در بیمارستان «شفاء» غزه پیدا شده است که در آن، سرهای بی‌پیکر دفن شده است! در لیست بلند جنایات اسرائیل، «سر بُری» ندیده بودیم که آن را هم دیدیم!
رژیم آپارتاید اسرائیل که حمایت قدرت‌های بزرگ غربی و ثروت‌های عظیم عربی را با ابزار «نیرنگ» ترکیب کرده و 70 سالی می‌شود که به زور سلاح و قتل سرپاست، تا همین 220 روز پیش یعنی قبل از عملیات تاریخی «طوفان‌الاقصی» مسئله‌اش، «عادی‌سازی روابط با اعراب» و طرح «آبراهام» بود که با حمایت‌های دولت منفور ترامپ در حال پیشروی بود. اما بعد از این عملیات بی‌نظیر که جان 1500 صهیونیست را طی کمتر از دو روز گرفت، مسئله این رژیم کاملا تغییر کرد. این رژیم که زمانی گرفتن یک یک سرباز ساده‌اش، باعث بروز جنگ‌های عظیم چند ماهه می‌شد- تا مبادا توازن قدرت و وحشتی که ایجاد کرده فروبپاشد- بعد از طوفان‌الاقصی، روزی نیست که نظامی‌اش کشته یا زخمی نشود. همین دیروز اعلام شد، طی یک بازه 48ساعته نزدیک به 80 نظامی این رژیم در غزه مجروح شده‌اند که در بین آنها ژنرال هم دیده می‌شود. این در حالی است که صهیونیست‌ها میزان واقعی تلفات و زخمی‌هایشان را به شدت سانسور می‌کنند. مَخلص کلام این که، اکنون که در حال مطالعه این گزارش هستید، مسئله اسرائیل «ماندن» و «نماندن» است. انتشار چنین گزارش‌هایی آن‌قدر زیاد شده است که، پیگیری آنها سرگیجه می‌آورد.
به عنوان فقط یک مثال، روزنامه هاآرتص دیروز ضمن تبیین شکست‌ها و ناکامی‌های نخست‌وزیر رژیم اسرائیل یعنی بنیامین نتانیاهو آن هم «در تمامی جبهه‌ها» نوشت که وی موجب شده است «بقای اسرائیل و رسیدن به جشن صد سالگی» محل تردید واقع شود. به گزارش فارس «نتانیاهو با چشمان باز به دامی که رهبر حماس یحیی السنوار، در 7 اکتبر برایش پهن کرد، افتاد». این بخشی از سرمقاله دیروز روزنامه هاآرتص درباره ناکامی‌های نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از زمان بازگشت مجدد به قدرت و به خطر انداختن موجودیت جعلی اسرائیل است. نویسنده در مقدمه این مقاله با کنایه این سؤال را طرح می‌کند که «آیا اسرائیل صدمین سالگرد خود را خواهد دید؟» زیرا نتانیاهو هفت سال پیش وعده داده بود که با هرچه در توان دارد برای صدسالگی اسرائیل تلاش کند، هرچند که هیچ «دولت یهودی بیش از ۸۰ سال عمر نکرده است». اما «طبق معمول» او برعکس وعده خود عمل کرد و به جای دفاع از اسرائیل، برای «تضعیف و تجزیه آن» اقدام کرد، تا جایی که «برای نخستین‌بار در بقای آن جای تردید است.» هاآرتص نوشت: از همان آغاز جنگ کنونی غزه، نخست‌وزیر اسرائیل بر بقای سیاسی خود به عنوان هدف اصلی تمرکز کرد و از پذیرش مسئولیت شکست سر باز زد، آتش اختلافات و اعتراضات داخلی را شعله‌ورتر کرد، به رویارویی فاجعه‌بار با آمریکا پرداخت و بر انجام عملیات رفح اصرار ورزید. نتایج این «بی‌توجهی» نتانیاهو در تمامی جبهه‌ها روشن است. هنوز 132 اسیر نزد حماس هستند، شهرک‌ها در نزدیکی نوار غزه و نوار مرزی با لبنان رها شده‌اند و مشخص نیست که بار دیگر اسرائیلی‌ها بتوانند به آنجا بازگردند، مسیر حیاتی کشتیرانی به ایلات بسته است و خطوط هوائی بین‌المللی پروازهای خود را به فرودگاه بن‌گوریون متوقف کرده‌اند.
علاوه‌بر این «رتبه اعتباری اسرائیل کاهش یافته است، در حالی که کسری بودجه و تورم در آستانه انفجار است»، «ایران صدها موشک و پهپاد به سوی اسرائیل شلیک کرد که اسرائیل نتوانست به تنهائی از خود در مقابل آن دفاع کند». از سوی دیگر امروز اسرائیل «متهم به نسل‌کشی است و احتمال صدور حکم بازداشت بین‌المللی نتانیاهو وجود دارد. همزمان با آن رئیس‌جمهور آمریکا از توقف ارسال تسلیحات به ارتش اسرائیل سخن می‌گوید. پیش‌تر روزنامه معاریو نوشته بود که این جنگ برای همیشه به عنوان یک «جنگ شکست‌خورده» در اذهان حک شده و نام نتانیاهو «نخست‌وزیر دولت شکست‌خورده» باقی خواهد ماند. فردی که به شدت از سوی جامعه صهیونیستی طرد می‌شود و اسرائیلی‌ها تقریبا هر روز علیه او تظاهرات می‌کنند و خواستار برکناری او هستند. هاآرتص در خاتمه نوشت که «نتانیاهو هنوز هم می‌تواند گامی حیاتی برای نجات اسرائیل بردارد. استعفا کند و مسئولیت فاجعه 7 اکتبر و شکست‌های این جنگ را برعهده بگیرد.»
رئیس شاباک: شکست خوردیم
از آن‌سو رئیس شاباک نیز مجبور شد پس از 220 روز به شکست خود و دولت این رژیم در برابر جوانان فلسطینی اعتراف کند. مهر در این‌باره به نقل از الجزیره نوشت، «رونین بار»، رئیس سرویس‌های امنیت داخلی رژیم صهیونیستی گفت: «ما از ابتدای جنگ ۱۰ نفر از اعضای خود را [اعضای شاباک] از دست دادیم و در هفتم اکتبر نتوانستیم پوشش امنیتی فراهم کنیم. ما در حال بررسی عمیق نقش سرویس شاباک در مقابله با حمله حماس در ۷ اکتبر هستیم که تحقیقات دردناک و مهمی است. همه ما احساس می‌کنیم که آن پوشش امنیتی که همیشه به آن افتخار می‌کردیم را نتوانستیم در هفتم اکتبر برای اسرائیلی‌ها فراهم کنیم. پیش از او «بتسلئیل اسموتریچ»، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی نیز اذعان کرده بود: «ما شکست خوردیم و نتوانستیم از اسرائیلی‌ها محافظت کنیم.» رونین بار این را هم گفت که «همه ما احساس شکست داریم و این احساس را داریم که می‌توانستیم از وقوع آن جلوگیری کنیم و من به‌عنوان رئیس شاباک و مسئول فعالیت‌های آن، بیش از هر فرد دیگری این احساس را دارم.»
استعفا پشت استعفا
مدتی پس از این که 4 مقام اطلاعاتی و نظامی بلندپایه رژیم صهیونستی در بحبوحه بزرگ‌ترین جنگ تاریخ نحس اسرائیل مجبور به استعفا شدند، خبر رسید، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی نیز مسئولیت شکست در جلوگیری از حمله ۷ اکتبر را پذیرفت. «هرتزی هالوی»، شامگاه یکشنبه ۲۳ اردیبهشت اعلام کرد که ارتش در جلوگیری از حملات ۷ اکتبر شکست خورد و او مسئولیت این شکست را برعهده دارد. هالوی خطاب به خانواده‌های اسرائیلی‌های کشته شده در نوار غزه گفت: «من فرماندهی هستم که پسران و دختران شما را به نبردی که از آن بازنگشته و به مکان‌هایی که از آنجا ربوده شدند، فرستادم.» پس از این اظهارات اعلام شد، احتمال کناره‌گیری یا حتی برکناری این مقام صهیونیست وجود دارد.
آتش‌بس کنیم بهتر است
روندی که بالا به گوشه‌هایی از آن اشاره کردیم باعث شده، برخی ژنرال‌های در میدان این رژیم به این نتیجه برسند که، تا دیر نشده بهتر است آتش‌بس کنند. به نوشته العالم، خبرگزاری فلسطینی «سما» نوشته است، فرماندهان ارشد نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی از نتانیاهو خواسته‌اند که به یک توافق همه‌جانبه برای آتش‌بس در نوار غزه و مرزهای شمالی فلسطین اشغالی با حزب‌الله لبنان و بازگرداندن اسیران از نوار غزه دست یابد. آنها حتی به نتانیاهو گفته‌اند دست از ترور فرماندهان حماس از جمله یحیی سنوار بردارند. رئیس پیشین ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی نیز درباره سردرگمی نظامیان صهیونیست در نوار غزه گفته: «نظامیان ما به خاطر اینکه هیچ هدف مشخصی در جنگ ندارند، در نوار غزه و مرزهای لبنان بیهوده کشته می‌شوند.» 
روابط مصر و اسرائیل شکرآب شد
«معاریو» دیروز نوشته بود، عملکرد نتانیاهو باعث شده روابط این رژیم با همان چند متحدی که برایش باقی مانده بود هم شکرآب شود. وب‌سایت اسرائیلی «i24NEWS» نیز به نقل از «یک منبع آگاه» نوشت که مقامات نظامی مصر به صورت ناگهانی نشست با مقامات نظامی صهیونیست را به دلیل تشدید بحران میان دوطرف بر سر عملیات نظامی در رفح، لغو کردند. بر اساس این گزارش، این اختلاف ناشی از نگرانی مصر در مورد عملیات نظامی اسرائیل در امتداد مرز بین مصر و نوار غزه، و کنترل ارتش اشغالگر بر سمت فلسطینی گذرگاه رفح است که قاهره آن را تهدیدی برای پیمان کمپ‌دیوید می‌داند. سایت i24NEWS این را هم نوشت که لغو ناگهانی این نشست حاکی از تشدید بحران بین دوطرف در پس‌زمینه اعلام تصمیم قاهره برای پیوستن رسمی به شکایت حقوقی آفریقای‌جنوبی در دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه علیه نسل‌کشی در غزه است. 
اعتراض‌های دانشگاهی ادامه دارد
اعتراض‌های بی‌سابقه دانشگاهی علیه نسل‌کشی در غزه نیز همچنان ادامه دارد. هم در آمریکا، هم در اروپا و هم در آسیا و حتی اقیانوسیه و آفریقا. در تازه‌ترین موارد از دانشگاه برکلی آمریکا خبر رسیده، رئیس این دانشگاه در جریان جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان سخنرانی پرشوری در حمایت از ملت مظلوم فلسطین انجام داده است.
این دانشگاه از برترین و مطرح‌ترین دانشگاه‌ها در جهان بوده و بر اساس رتبه‌بندی‌های دانشگاهی به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های دولتی جهان و جزو پنج دانشگاه برتر جهان در کنار رقبای بزرگی چون دانشگاه هاروارد، ام‌آی‌تی و دانشگاه استنفورد می‌باشد و همچنین در مقام دوم بیشترین تعداد برندگان جایزه نوبل در میان تمام دانشگاه‌های آمریکاست. تظاهرات‌های غیردانشجویی هم در ترکیه، استرالیا، آلمان، فرانسه و... برگزار شده است.
همدردی مادران هلندی با مادران فلسطینی
گروهی از مادران هلندی نیز به مناسبت روز جهانی مادر یک راهپیمایی را در حمایت از مادران فلسطینی در نوار غزه برگزار کردند. به گزارش ایسنا، مادران هلندی حامی فلسطین روز یکشنبه تظاهراتی تحت عنوان «مادران علیه نسل‌کشی» در میدان «بیننروت» در شهر «روتردام» برگزار و در مقابل مجسمه «مادر و فرزند» در این میدان تجمع کردند. این معترضان عروسک‌های نوزادانی در کفن‌های خونین را به نشانه ابراز همبستگی خود با کودکانی که در حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه به شهادت رسیدند حمل می‌کردند. تعدادی از معترضان حامی فلسطین اقدام به برپایی تجمعی در مقابل فروشگاه‌های مک‌دونالدز، استارباکس و برگرکینگ کرده تا درد و رنج مادران در نوار غزه را به نمایش بگذارند. به گزارش «خبرگزاری آناتولی»، این معترضان شعارهایی ضد رژیم صهیونیستی شامل «کشتار مادران را متوقف کنید» و «مادران علیه بمب‌ها» را سر دادند.