kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۸۱۱۶
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۷

کنسرسیوم ساخت کشتی تمام ایرانی تشکیل می‌شود

 
 
بندرعباس- خبرنگار کیهان: 
برای اولین بار در کشور و با هدف تحقق برنامه‌های اجرایی سیاست‌های کلی توسعه دریا محور از سوی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» و به منظور توسعه و هم‌افزایی زمینه‌های همکاری مشترک و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در جهت افزایش توان صنعت کشتی‌سازی کشور طی مراسمی با حضور اعضای هیئت مدیره سه شرکت کشتی‌سازی داخلی تفاهمنامه ایجاد کنسرسیوم ساخت کشتی تمام ایرانی امضا شد.
بر این اساس قرار است با مشارکت مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو)، شركت صنعتی دريايی ايران (صدرا) و دریابندر و هولدینگ لجستیک غدیر، کنسرسیوم ساخت کشتی‌های تجاری تمام ایرانی ایجاد شود.
رئیس دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی با بیان اینکه این تفاهم‌نامه در سه ماه آینده به قرارداد بین این کنسرسیوم و شرکت مادر تخصصی مذکور تبدیل خواهد شد افزود: حدود ۸۰۰ میلیون دلار از محل ساخت این کشتی‌ها صرفه‌جویی ارزی حاصل می‌شود.
محمد مهدی سالاری افزود: این تفاهم‌نامه در نهایت به ساخت ۲۰ فروند کشتی فرآورده‌بر و فله‌بر منجر خواهد شد.
وی در خصوص عمق ساخت داخل در این کشتی‌ها هم گفت: در چند سال گذشته روند افزایش عمق ساخت داخل در صنایع دریایی بویژه صنعت کشتی‌سازی رو به افزایش است و با تشکیل این کنسرسیوم، استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان افزایش خواهد یافت، به‌ویژه اینکه نگاه به داخلی‌سازی صنایع دریامحور براساس قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل، نگاه حمایتی است.