kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۸۰۶۸
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۸

15 مهر به نام روز حماسه مقاومت جوانان فلسطینی نامگذاری شد(اخبار ادبی و هنری)

 

نشست شورای سیاستگذاری جایزه جهانی فلسطین با حضور وزیر فرهنگ و اعضای این شورا برگزار شد.
اسماعیلی وزیر فرهنگ در این نشست گفت: در شب نیمه ماه مبارک رمضان سال جاری که شعرا میهمان رهبری انقلاب بودند، رهبری عزیز انقلاب دستور دادند اشعار حماسی درباره غزه و فلسطین توسط دوستان عرب‌زبان به جبهه مقاومت منتقل شود. وی افزود: رهبری عزیز انقلاب فرمودند زبان شعر و رسانه از موشک و وسایل نظامی قوی‌تر و رساتر است و در مقاطع مختلف تأکید کردند این اتفاقات بزرگ باید با زبان هنر برای جامعه بشری، روایت خوب و هنرمندانه‌ای داشته باشد.
وزیر فرهنگ با بیان اینکه عملیات طوفان الاقصی اتفاق مبارک و تاریخی بود، افزود: در ایران روز هفتم اکتبر که مقارن با پانزدهم مهرماه است را به نام روز‌ «حماسه مقاومت جوانان فلسطینی» نامگذاری کردیم و علاوه‌بر آن شبی که جنایت هولناک در بیمارستان غزه رخ داد را به نام روز «نسل‌کشی فلسطینی‌ها» نام‌گذاری کردیم.
اسماعیلی ادامه داد: معتقد هستیم هر دو صورت این اتفاق باید روایت هنرمندانه‌ای داشته باشد؛ البته وجه مبارک و اصلی آن حماسه‌ای است که جوانان فلسطینی در هفتم اکتبر آفریدند و رژیم صهیونیستی را مبهوت‌ قدرت‌ خود کردند، رشادت و دلاوری‌ها وجه نورانی این اتفاق است.
وی گفت: جایزه فلسطین یک ضرورت است باید از احساسات ملت‌های اسلامی، آزادگان و مستضعفین برای خلق آثار هنری و فرهنگی با موضوع مردم فلسطین و مقاومت قهرمانانه آنها استفاده کنیم. باید از این فرصت برای روایت دقیق و هنرمندانه فجایع صهیونیستی برای همه مردم دنیا استفاده کنیم و خون‌های بی‌گناهان فلسطینی باید باعث آگاهی آزادگان و عدالت‌طلبان در همه نقاط دنیا باشد.
اسماعیلی با بیان اینکه در ایران آمادگی کامل خود را برای حمایت همه‌جانبه از این حرکت عمیق که توسط جبهه مقاومت در حال انجام است اعلام می‌کنیم، گفت: همه تصمیماتی که شورای سیاستگذاری جایزه جهانی فلسطین اخذ کند ان‌شاءالله مورد پشتیبانی دولت ایران و وزارت فرهنگ خواهد بود.