kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۷۹۷۳
تاریخ انتشار : ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۰

بارش‌های اخیر موجودی آب سدها را افزایش داد

 
 
حجم آب سدهای بزرگ و مهم کشور در اثر بارش‌های اخیر با سه درصد رشد از ابتدای سال آبی جاری (مهر ۱۴۰۲) تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه همراه شد.
به گزارش ایرنا، نیمه نخست اردیبهشت‌ماه امسال بارش‌های خوبی در برخی مناطق کشور رخ داد که برخی مواقع موجب بروز سیل شد. تداوم این بارش‌ها سبب بهبود حجم آب موجود در سدهای مهم و بزرگ کشور شد.
بر اساس آمار تازه منتشر شده دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور، موجودی آب سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته سه درصد افزایش یافت.
بر این‌ اساس از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۳۳ میلیارد و 9 میلیون مترمکعب آب در سدها موجود بوده است. سال گذشته و در همین بازه زمانی ۳۲ میلیارد و 120 میلیون مترمکعب آب در سدها موجود بود.
مجموع آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۲ اردیبهشت در حالی به رقم ۳۰ میلیارد و 340 میلیون مترمکعب رسیده که این میزان در سال آبی گذشته ۳۱ میلیارد و 120 میلیون مترمکعب بوده که سه درصد کاهش دارد.
بر اساس این گزارش از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه 18 میلیارد و 900 میلیون مترمکعب آب از سدها خارج شده است. سال آبی گذشته (ابتدای مهر ۱۴۰۱ تا آخر شهریور ۱۴۰۲) در مجموع ۱۸ میلیارد و 90 میلیون مترمکعب آب از سدها خارج شده بود. این خروجی آب از سدها علاوه‌بر تأمین آب موردنیاز کشور، برای مدیریت بهتر سیلاب‌ها انجام شده است.
میزان پرشدگی سدها از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) که تا ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۶۵ درصد بود با رشد دو درصدی به ۶۷ درصد رسید.