kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۷۸۵۹
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۹
در جریان سفر دوم دولت سیزدهم به استان قم صورت گرفت

استقبال پرشور و گسترده مردم قم از رئیس جمهور

رئیس‌جمهور در پی سفر خود به استان قم مورد استقبال باشکوه و گسترده مردم در حرم حضرت معصومه(س) قرار گرفت و ضمن تبریک میلاد حضرت معصومه(س)، ولادت امام رضا‌(ع)‌ و دهه کرامت، وجود حضرت فاطمه معصومه (س)‌ را مایه برکت برای قم و ایران اسلامی توصیف و تصریح کرد: به برکت وجود ایشان قم تبدیل به مرکز بزرگ نشر معارف اسلامی برای ایران اسلامی و همه جهان اسلام شده است.
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در آغاز سفر دوم دولت مردمی به استان قم، ضمن زیارت قبور مطهر شهدا در گلزار شهدای قم، به افتتاح طرح پوشش سراسری شبکه فیبر نوری استان قم، افتتاح و واگذاری تعدادی از واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن پرداخت و همچنین با مردم استان نیز در حرم حضرت معصومه(س) دیدار کرد.
وی همچنین در این سفر با تعدادی از علما و مراجع عظام تقلید نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.
باور داریم اداره موفق کشور
 بر مبنای عقلانیت انقلابی ممکن خواهد بود
نه دیپلماسی التماسی
رئیس‌جمهور در اجتماع باشکوه مردم در حرم مطهر حضرت معصومه (س) ضمن تبریک میلاد ایشان و نیز ولادت امام رضا‌(ع)‌ و دهه کرامت، وجود حضرت فاطمه معصومه (س)‌ را مایه برکت برای قم و ایران اسلامی توصیف و تصریح کرد: به برکت وجود ایشان قم تبدیل به مرکز بزرگ نشر معارف اسلامی برای ایران اسلامی و همه جهان اسلام شده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه جلوه اقتدار نظامی کشور را در عملیات بزرگ وعده صادق دیدیم که چگونه بینی دشمن به خاک مالیده شد، خاطرنشان کرد: بارها تاکید کردیم که اداره کشور باید مبتنی بر عقلانیت انقلابی باشد نه دیپلماسی التماسی؛ ما از امامین انقلاب و شهدا آموختیم که کشور را باید بر مبنای عقلانیت انقلابی اداره کرد و حل مسئله کرونا و عضویت در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بر مبنای تکیه بر همین عقلانیت انقلابی ممکن شد و ان‌شاءالله در آینده نزدیک بر مبنای همین عقلانیت انقلابی شاهد رونق اقتصادی نیز خواهیم بود.
دولت از وعده ایجاد یک میلیون اشتغال در سال 
عقب نیست
رئیس‌جمهور در ادامه به موضوع اشتغال به‌عنوان یکی دیگر از دغدغه‌های مهم مردم به‌ویژه در استان قم اشاره کرد و اظهار داشت: بحمدالله دولت از وعده ایجاد یک میلیون اشتغال در سال عقب نیست و این بدان معناست که ما به وعده‌ای که در این‌باره به مردم دادیم، عمل کرده‌ایم و موضوع ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیلکرده نیز به صورت جدی در دستور کار دولت است.
رئیسی به توجه ویژه دولت به ایجاد مراکز ورزشی و تفریحی برای جوانان نیز اشاره کرد و تصریح کرد: توسعه مراکز و اماکن ورزشی و تفریحی در استان قم در کنار علم و دانش‌افزایی و بصیرت‌افزایی جزو برنامه‌های دولت در این استان است.
راه‌اندازی 150 کارخانه تعطیل و نیمه‌تعطیل
در استان قم
وی همچنین راه‌اندازی 150 کارخانه تعطیل و نیمه‌تعطیل در استان قم را بخش دیگری از اقدامات دولت مردمی برای رفع مشکلات این استان برشمرد و افزود: در مقطعی بسیاری از کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی ما دچار تعطیلی شده بودند اما با تلاش‌های صورت گرفته در این استان، به لطف خداوند متعال، امروز در کشور می‌توانیم اعلام کنیم که طبق آمار قطعی تعداد واحد‌های تولیدی احیا شده در کشور به عدد 9 هزار رسیده است و این بدان معناست که دولت نه تنها اجازه تعطیلی هیچ واحد تولیدی را نمی‌دهد بلکه کارخانه‌ها و کارگاه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل را هم به چرخه تولید باز خواهد گرداند و برای هزاران نفر نیز اشتغال ایجاد خواهد کرد.
رئیس‌جمهور همچنین به تلاش دولت برای حل مشکلات احداث فرودگاه قم به عنوان یکی از نیازهای ضروری استان نیز اشاره و تصریح کرد: شهر قم به‌دلیل اهمیت و جایگاه آن در جهان اسلام نیازمند زیرساخت‌های حمل‌ونقل از جمله فرودگاه است که مشکلات حقوقی آن در حال پیگیری است و این طرح نیز از جمله طرح‌هایی است که با جدیت در دستور کار دولت است و امیدواریم تا پایان دولت شاهد احداث و بهره‌برداری فرودگاه قم باشیم.
در جنگ اراده‌ها اثبات کردیم که می‌توانیم 
توطئه‌های دشمنان را به شکست بکشانیم 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز کشور و ملت ما با جنگ اراده‌ها مواجه است و به‌رغم تلاش دشمن برای توقف رشد تجارت، تولید و اقتصاد کشور در مسیر پیشرفت قرار گرفته است، گفت: بحمدالله علی‌رغم اینکه در 10 سال گذشته کشور رشد اقتصادی کمتر از یک درصد داشته است اما در سال اول این دولت 4 درصد، سال دوم بیش از 4 درصد و سال سوم شاهد رشد بیشتر از 6 درصدی اقتصاد در کشور هستیم، ترانزیت کشور نسبت به سال قبل 58 درصد رشد داشته و در این جنگ اراده‌ها اثبات کردیم که می‌توانیم توطئه‌های دشمنان را به شکست بکشانیم.
همه باید با هر گرایش و سلیقه‌ای
به اجرای قانون پایبند باشیم
رئیسی همچنین در پاسخ به مطالبه و دغدغه مردم درباره عفاف و حجاب در کشور اظهار داشت: ما موظفیم به حکم اسلام و شرع عمل کنیم، از سوی دیگر همه باید با هر گرایش و سلیقه‌ای به اجرای قانون پایبند باشیم و کشور بر مدار اجرای قانون بچرخد.
وی رئیسی همچنین بر پیگیری دیگر مسائل و مشکلات استان قم در جلسه شورای اداری استان تاکید و خطاب به مسئولان دستگاه‌های اداری و اجرائی گفت: بدانید هرگونه رابطه ناسالم، رشوه و فساد در ادارات و سازمان‌ها مطلقاً قابل تحمل نیست، ادارات و سازمان‌ها پناه مردم هستند و باید کار مردم را سریعاً حل کنند و در صورتی که راه‌حلی وجود ندارد نیز باید با کرامت با مردم برخورد کرد.
واگذاری 3 هزار و 748 واحد مسکونی
و 3 هزار و 508 قطعه زمین در استان قم
در ادامه نیز آیت‌الله رئیسی در آیین واگذاری 3 هزار و 748 واحد مسکونی و 3 هزار و 508 قطعه زمین به متقاضیان حضور یافت.
این واحدهای مسکونی و قطعات زمین در قالب طرح نهضت ملی مسکن به متقاضیان واجد شرایط واگذار شد و رئیس‌جمهور به شکل نمادین کلید یک واحد مسکونی و سند سه قطعه زمین را به صاحبان آنها تحویل داد.
سهم استان قم در طرح نهضت ملی مسکن ساخت 63 هزار واحد مسکونی بود که به گفته وزیر راه و شهرسازی، با تدابیر اتخاذ شده تاکنون ساخت 71 هزار واحد مسکونی در قالب این طرح آغاز شده و 16 هزار قطعه زمین روستایی نیز در حال واگذاری به متقاضیان است که مجموع واحدهای مسکونی احداثی در طرح نهضت ملی مسکن را به بیش از 86 هزار واحد می‌رساند.
بازدید رئیس‌جمهور
 از پروژه عظیم 30 هزار واحدی مسکن 
در سایت 560 هکتاری قم
علاوه‌بر اینها آیت‌الله رئیسی در ادامه برنامه‌های دومین سفر دولت مردمی به استان قم، پس از حضور در مراسم واگذاری 3 هزار و 748 واحد مسکونی و 3 هزار و 508 قطعه زمین به متقاضیان، از سایت 560 هکتاری احداث بخشی از واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن در استان قم بازدید کرد و با توضیحات وزیر راه و شهرسازی و مسئولان طرح نهضت ملی مسکن استان، از جزئیات اقدامات و برنامه‌های تکمیل این واحدها مطلع شد.
بنا بر برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی، سهم استان قم از احداث 4 میلیون واحد مسکونی در 4 سال دولت مردمی، 63 هزار واحد بود که به گفته وزیر راه و شهرسازی واحدهای در حال احداث و زمین‌های در حال واگذاری در قالب این طرح در استان قم از 86 هزار واحد فراتر رفته است.
جبران عقب‌ماندگی‌ها در بخش مسکن
برنامه اولویت‌دار دولت مردمی است
همچنین آیت‌الله رئیسی در مراسم واگذاری 7 هزار و 256 واحد مسکونی و قطعه زمین در استان قم، با بیان اینکه حل مشکل مسکن مردم و جبران عقب‌ماندگی‌ها در این زمینه از ابتدای آغاز به‌کار دولت در دستور کار بوده است، تصریح کرد: با اقدامات صورت گرفته در این دولت تاکنون بیش از 100 هزار هکتار زمین در قالب طرح نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده که بخش قابل توجهی از آن آماده‌سازی و در حال ساخت و ساز است.
وی واگذاری بیش از 7 هزار واحد مسکونی و قطعه زمین در استان قم را تحقق‌بخشی از هدف‌گذاری و وعده دولت برای ساخت 71 هزار مسکن در این استان عنوان کرد و گفت: اگر همین نگاه ویژه و تلاش و کوشش در سال‌های قبل صورت گرفته بود امروز کشور در حوزه مسکن دچار این میزان از عقب‌ماندگی نبود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه مهم‌ترین سرمایه ما امید مردم است و نباید با غفلت و کم‌کاری این امید را تبدیل به ناامیدی کرد، افزود: واگذاری بیش از 7 هزار واحد مسکونی و قطعه زمین به مردم استان قم خبر بسیار مسرت‌بخش و امیدوارکننده است که امیدواریم موجبات رضایتمندی خدای متعال و مردم شریف این استان را فراهم کرده باشد.
«افزایش جمعیت تحت پوشش فیبر نوری
 به 7 و نیم میلیون خانوار»
در ادامه نیز آیت‌الله رئیسی به استان قم، با حضور در پارک علم و فناوری استان، پروژه اتصال سراسری استان قم به شبکه فیبر نوری را به شکل رسمی افتتاح کرد.
برای اجرای این طرح در 7 شهر استان قم، در مجموع 340 کیلومتر حفاری و داکت‌گذاری درون‌شهری و 65 کیلومترحفاری و داکت‌گذاری بین‌شهری انجام شده است.
این طرح در مدت 180 روز و با صرف اعتباری بالغ بر 600 میلیارد تومان اجرا شده و بر اساس آخرین برآورد مرکز آمار، 435 هزار خانوار را تحت پوشش قرار می‌دهد.
در آیین افتتاح این طرح، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه قم، پس از استان گلستان دومین استانی است که پوشش سراسری فیبر نوری در آن تکمیل شده است، از افزایش جمعیت تحت پوشش شبکه فیبر نوری در سراسر کشور به 7 و نیم میلیون خانوار خبر داد و وعده کرد این تعداد تا پایان سال به 14 میلیون خانوار برسد که حدود 70 درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود.
دیدارهای جداگانه رئیسی با جمعی از علما
و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
علاوه‌بر اینها و در ادامه سفر آیت‌الله رئیسی به استان قم، در دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی با جمعی از علما، فضلا و اعضای دفتر معظم‌له و همچنین با حضور در دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با جمعی از اعضای این جامعه دیدار و گفت‌وگو کرد.
وی در این دیدارها ضمن استماع نظرات و دیدگاه‌های حاضران و پاسخ به برخی سؤالات و نکات مطرح شده، به تشریح برنامه‌ها و اقدامات دولت در دو سال و نیم گذشته در مواجهه با مشکلات و دشواری‌های اداره کشور در آغاز به کار دولت مردمی و دستاوردهای دولت از جمله در زمینه‌های مهار شیوع گسترده کرونا، مهار و کاهشی شدن نرخ تورم، نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی، تلاش برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و احیای واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل، احیای روابط و تجارت خارجی با محوریت تقویت تعاملات با کشورهای همسایه، مسلمان و همسو و تلاش برای ارتقای امید، اعتماد و سرمایه اجتماعی پرداخت.
دیدار رئیسی با مراجع معظم تقلید
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در بخش دیگر از سفر خود به استان قم، با مراجع تقلید دیدار و گفت‌وگو کرد.
وی با حضور در بیت و دفتر مراجع معظم تقلید، آیت‌الله جوادی آملی، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، آیت‌الله حسین نوری همدانی، آیت‌الله جعفر سبحانی و آیت‌الله سید موسی شبیری زنجانی ضمن دیدار، به گفت‌وگو با ایشان پرداخت.
مراجع معظم تقلید ضمن مؤثر دانستن سفرهای رئیس‌جمهور به استان‌ها، عملیات وعده صادق را غرورآفرین دانستند.
همچنین ایشان با تاکید بر مبارزه دولت با مفاسد اقتصادی، همت و تلاش دولت را برای کاهش تورم و بهبود زندگی مردم خواستار شدند.
حفظ و ارتقای هویت فرهنگی و تمدنی قم 
مهم‌ترین مسئولیت مسئولان استان است
آیت‌الله رئیسی در ادامه برنامه‌های دومین سفر دولت مردمی به استان قم در نشست شورای اداری استان نشر جلوه‌های دین و علم از قم به سایر بلاد را برجسته‌ترین ویژگی این شهر دانست و اظهار داشت: اولین تاکید بنده به مدیران و مسئولان قم این است که هویت فرهنگی و تمدنی و مدنیت مثال‌زدنی قم را که دشمن به شدت بر روی آن تمرکز داشته و به انحا مختلف سعی دارد آن را مخدوش کند، مراقبت و صیانت کنید و در جهت ارتقای آن بکوشید.
وی در بخش دیگری از سخنانش به پیگیری و بررسی راهکارهای حل مشکل منوریل شهر قم در جلسه پیگیری موضوعات ویژه استان اشاره کرد و افزود: وضعیت فعلی این طرح موجب ناامیدی است و از آن برداشت ناکارآمدی مدیریتی می‌شود، اینکه در زمان احداث این طرح مطالعات لازم صورت گرفته یا نه بحث دیگری است، در حال حاضر ما با یک عمل انجام شده نیمه تمام مواجه‌ایم که باید با رویکرد حل مسئله نسبت به حل و فصل آن اقدام کنیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه بنای دولت حل مسائل کشور و چاره‌اندیشی برای مشکلات است، تصریح کرد: اینکه مدیران توقع داشته باشند که راه و مسیر برای فعالیت آنان هموار باشد، این‌گونه نیست، همان‌گونه که در دوران دفاع مقدس نیز برای رزمندگان ما هموار نبود و پس از آن در ماجرای داعش برای مدافعان حرم و فرمانده بزرگ آنان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی هموار نبود و با مجاهدت و از خودگذشتگی و پیگیری موانع را رفع و مسیر را هموار کردند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود در جلسه شورای اداری استان قم ثروت‌آفرینی برای کشور را از جمله وظایف مهم مدیران و مسئولان دستگاه‌های اداری و اجرائی عنوان کرد و افزود: دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله مراکز مهم خلق ثروت برای کشور هستند که خوشبختانه دولت با شناخت این ظرفیت و تمرکز بر توسعه فعالیت‌های فناورانه گام‌های بسیار خوبی در این زمینه برداشته و برای نمونه صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان در سال گذشته از مرز 2 میلیارد دلار عبور کرد که از جمله مصادیق ثروت‌آفرینی برای کشور است.
وی در ادامه به موضوع مهاجرین و اتباع به عنوان یکی از مسائل مبتلابه استان قم اشاره کرد و افزود: حضور اتباع در حوزه‌های علمیه و مراکز علمی شهر قم برای تحصیل و علم‌آموزی بسیار مغتنم است، اما حضور عموم اتباع به ویژه در زمینه ازدواج، اشتغال، تردد و نقل و انتقال در کشور باید با نظارت سازمانی باشد تا در مسائل امنیتی، اجتماعی و اقتصادی با مشکل مواجه نشویم.
امضا و ابلاغ 27 سند معطل مانده شورای‌عالی انقلاب فرهنگی از جمله لغو اجرای سند 2030 
در ابتدای دولت مردمی
در این سفر همچنین آیت‌الله رئیسی در جمع علما، فضلا، اساتید و طلاب مدرسه فیضیه قم ضمن تبریک ایام ولادت حضرت معصومه(س) و امام رضا‌(ع) بر اهمیت تبیین و کسب معارف از گنجینه اهل بیت علیهم‌السلام به‌ویژه در ایام دهه کرامت تأکید کرد و گفت: اساس کرامت انسان آن است که بتواند با فکر و اندیشه و عمل خود جامعه‌ای مبتنی بر آموزه‌های دینی بنا کند و بتواند به آنجا برسد که روح و جان او جز خدا نخواهد و در عرصه زندگی اجتماعی نیز بداند آنچه می‌تواند سعادت او را در این عالم و آن عالم تضمین کند، اطاعت از امر خدا و اولیای خداست.
وی با بیان اینکه آنچه امروز سلامت فکری و اجتماعی بشر را تضمین می‌کند، عمل به فرامین دین و شریعت اسلام است، تصریح کرد: آن پرچمی که امام(ره) برافراشت و امروز به دست رهبری فرزانه انقلاب اسلامی است، پرچمی است که حوزه علمیه قم مبتنی بر توجه به دین در عرصه زندگی اجتماعی انسان و کارآمدی دین برای اداره زندگی انسان معاصر بود.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه متأسفانه در مقطعی نگاه جامع امام، رهبری و شهدا با نگاه‌های متفاوتی در عمل و اجرا دچار مشکلاتی شد، گفت: ما با اعتقاد به شعار «ما می‌توانیم» مبتنی بر باورهای دینی و سرمایه‌های عظیم موجود در کشور بود که توانستیم در این سال‌ها کشور را پیش ببریم و برای ملت‌های منطقه و جهان اسلام الگو شویم.
رئیسی با بیان اینکه در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی هر جا براساس دین، آموزه‌های دینی و رهنمودهای امام(ره) عمل کردیم، حوزه موفقیت ما بوده است، تصریح کرد: در مقابل این رویکرد هر جا دچار وادادگی‌ها شدیم و به‌دنبال کسب رضایت بیگانگان، بخش‌هایی از فرهنگ و اقتصاد کشور را بر اساس نسخه‌های آنان اداره کردیم، دچار مشکل شدیم، در حالی که بارها امام و رهبری هشدار داده بودند که آنچه می‌تواند سعادت ما را تضمین کند، توجه به اصول و مبنایی است که امروز حوزه علمیه نیز بر آنها پا فشاری می‌کند.
وی تعلیم و تعدیل را دو رسالت مهم عالمان دینی در جامعه برشمرد و افزود: عالمان دینی ما همان‌گونه که در دانش‌افزایی و تعلیم دادن به دیگران نقش‌آفرین هستند، در عرصه عدالت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی نیز باید به ایفای نقش بپردازند چرا که در فرهنگ دینی ما بعد از توحید هیچ مفهومی جز عدالت تا این حد مورد تأکید قرار نگرفته است.
رئیس‌جمهور گفتار و عمل شهدای گرانقدر در شناخت نیاز جامعه و تلاش برای رفع این نیازها را الگویی برای طلاب، دانشجویان و فرهیختگان عنوان کرد و افزود: عقلانیت انقلاب ما به روز بودن و بهنگام بودن جوانان انقلابی برای ایفای نقش و مسئولیت‌پذیری را ایجاب می‌کند.
رئیسی همچنین با بیان اینکه در ابتدای دولت مردمی با 27 سند مصوب اما امضا و ابلاغ نشده شورای‌عالی انقلاب فرهنگی از جمله لغو اجرای سند 2030 مواجه شدیم، افزود: در همان آغاز فعالیت این سندها را امضا و برای اجرا ابلاغ کردم. جمهوری اسلامی در زمینه آموزش سندهای جامع و مترقی دارد که در اولین حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل، در اجلاس آموزشی یونسکو این اسناد را تشریح کردم و گفتم که ما در زمینه آموزش حرف و منطق محکم داریم و اگر چه از تجارب دیگران بهره می‌گیریم، اما از نسخه‌های دیگران بدون کارشناسی و بومی‌سازی استفاده نخواهیم کرد. ما از دستاوردهای تمدن بهره می‌گیریم اما نه آنچه از مظاهر فساد است.
شرکت‌کنندگان در نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی
و صادراتی ایران، اذعان داشتند که
ایران کشوری پیشرفته و فناور است
وی با تاکید بر اینکه امروز با تکیه بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مردم و توکل بر خدا کشور تحریم‌ناپذیر شده است، تصریح کرد: شرکت‌کنندگان در نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی و صادراتی ایران که چندی قبل برگزار شد،‌ اذعان داشتند که ایران کشوری پیشرفته و فناور است.
رئیس‌جمهور توجه به قشر کم درآمد و فقرا را اولویت همه اقدامات و سیاست‌های دولت برشمرد و گفت‌: امروز وضعیت نسبت به گذشته بسیار تفاوت کرده و دولت سعی کرده با اقدامات و تدابیر مختلف فشار زندگی افراد کم‌درآمد را کم کند و امروز خوشحالم اعلام کنم که علاوه‌بر خروج عده زیادی از افراد تحت پوشش از راه توانمندسازی، دیگر مثل گذشته صف متقاضیان قرار گرفتن تحت پوشش نهادهای حمایتی نداریم و این به معنی جهت‌گیری درست دولت و گواه این است که اقتصاد کشور در حال رشد و پیشرفت می‌باشد.
رئیسی افزایش سالانه ارز تخصیصی به بخش‌های صنعتی و تولیدی، رشد مستمر تجارت، اجرای موفق کالابرگ علی‌رغم دشمنی‌های فراوان با دولت را نشانه حرکت درست دولت در عرصه اقتصادی دانست و افزود: امروز با جنگ تمام عیار اقتصادی در کنار جنگ روانی و رسانه‌ای مواجه هستیم اما با تلاش دولت و حمایت مردم همه این توطئه‌ها همچون گذشته خنثی خواهد شد.
وی با تقدیر از روحیه ضدفساد و عدالت‌خواهانه علما و طلاب که در این نشست مطرح شد، به سیاست دولت در زمینه مبارزه با فساد در دو سطح رفع ساختارهای فسادزا و مقابله با مصادیق فساد و حتی ناکارآمدی اشاره و تصریح کرد: ما در مقابله با فساد و رفع ساختارهای فسادزا تردیدی نداریم و در این مسیر ملامت ملامت‌گران هرگز ما را از پیگیری اهداف‌مان بازنخواهد داشت و یقین بدانید توصیه‌ها و دغدغه‌های شما نیز مورد توجه و پیگیری دولت خواهد بود.
دلیل کینه دشمنان از جمهوری اسلامی
 همین حضور و مشارکت مردم در صحنه است
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی پس از بازگشت از سفر استانی دو روزه به قم و در بدو ورود به حریم استان تهران، با حضور در مسجد جامع حضرت صاحب الزمان (عج) در شهرک صالح آباد در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی که به صورت الکترونیکی برگزار شد، شرکت کرد.
وی پس از شرکت در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در سخنانی ضمن قدردانی از مجریان و ناظران به خاطر برگزاری انتخاباتی امن، سالم و رقابتی گفت: از جمله افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آن است که تشکیل همه نهادهای آن مبتنی بر رای و اراده مردم بوده و بر خلاف برخی کشورها که ژست دموکراسی می‌گیرند و تنها مدعی آن هستند، جمهوری اسلامی ایران به معنای واقعی به مردم‌سالاری عمل می‌کند.
رئیس‌جمهور با اشاره به حضور مردم در اقصی نقاط کشور در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی افزود: دلیل حقد و کینه دشمنان از این نظام و کشور نیز همین حضور و مشارکت مردم است و امیدواریم با رای مردم مجلس قوی در زمان مقرر خود شکل بگیرد و با تصویب قوانین و ریل‌گذاری مناسب برای کشور در کنار دولتی قوی، ایرانی قوی را
رقم بزند.