kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۷۸۲۴
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۴

 نیمی از مردم انگلیس ریشی سوناک را نمی‌خواهند

 
 
پس از شکست سنگین حزب حاکم و محافظه‌کار انگلیس در انتخابات شوراهای محلی، نتایج یک نظرسنجی صورت‌گرفته نشان می‌دهد نیمی از مردم این کشور خواهان استعفای «ریشی سوناک» از مقام نخست‌وزیری هستند. 
یافته‌های مؤسسه یوگاوو نشان می‌دهد که ۳۹درصد از مردم انگلیس معتقدند «ریشی سوناک»، نخست‌وزیر محافظه‌کار انگلیس، باید پیش از برگزاری انتخابات سراسری کناره‌گیری کند؛ ۴۰درصد چنین عقیده‌ای ندارند و ۲۱درصد هم بی‌تفاوت هستند. سوناک در واکنش به شکست سنگین حزب حاکم محافظه‌کار در انتخابات شوراهای شهر انگلیس که پنجشنبه گذشته برگزار شد، اعتراف کرده است که در انتخابات آتی پیروز نخواهد شد. او با بیان این پیش‌بینی که حزب کارگر به رهبری «کی‌یر استارمر» کرسی‌های پارلمانی بیشتری را در انتخابات تصاحب خواهد کرد، اما مدعی بروز پدیده «پارلمان معلق» شده است.
گفتنی است، پارلمان معلق در شرایطی پدید می‌آید که هیچ‌کدام از احزاب سیاسی انگلیس نتوانند اکثریت ۶۵۰ کرسی مجلس عوام (۳۲۶ کرسی) را به دست آورند. در صورت بروز این وضعیت، حزبی که بیشترین کرسی‌های مجلس عوام را به دست آورده است برای تشکیل دولت باید با یک حزب دیگر ائتلاف کند.
به هر حال آن‌طور که ایرنا نوشته است، سوناک در گفت‌وگو با نشریه تایمز چاپ لندن ادعا کرد که ائتلاف حزب کارگر با یکی از احزاب لیبرال دموکرات، سبز و یا حزب ملی اسکاتلند برای کشور «فاجعه‌بار» خواهد بود. وی مدعی شد: «کشور به تجارت سیاسی نیاز ندارد، بلکه به اقدام نیاز دارد. ما تنها حزبی هستیم که برای تحقق اولویت‌های مردم برنامه داریم.»
از طرف دیگر، رهبر حزب کارگر خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده است. او هفته پیش در جمع خبرنگاران و حامیان حزب کارگر گفت: «ما خواهان برگزاری انتخابات سراسری هستیم. می‌خواهیم در انتخابات پیروز شویم و کشور را در مسیر پیشرفت قرار دهیم». استارمر تصریح کرد که نتیجه انتخابات شوراهای شهر نشان می‌دهد که حزب محافظه‌کار حتی یک روز هم نباید در دولت بماند.
قرار بود «عراق» جای «رواندا» باشد!
رسانه انگلیسی اسکای‌نیوز به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد دولت «بریتانیا» قصد داشته در یک مقطع زمانی از عراق به جای رواندا برای انتقال پناهجویان خود استفاده کند؛ همچنین گویا توافق‌نامه‌ای هم در این زمینه بین دو کشور امضا شده بوده است، اما این در حالی بوده است که وزارت امور خارجه «بریتانیا» در تارنمای رسمی خود به شهروندانش توصیه کرده است از سفر به عراق خودداری کنند!