kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۷۷۹۹
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۸
تعیین تکلیف حسن یزدانی در تورنمنت مجارستان

دبیر: طلای المپیک مهم است نه کشتی‌گیر اعزامی یزدانی یکی از چهار کشتی‌گیر ویژه ایران است

رئیس فدراسیون کشتی با تاکید بر اینکه تصمیم اتخاذ شده در مورد حسن یزدانی ارتباطی به تیلور و شکستش نداشت، گفت: برای‌مان طلای المپیک مهم است نه کشتی‌گیر اعزامی.
 
 
 
سرویس ورزشی-
 
در سال المپیک برخلاف چند سال گذشته که چهار مسابقه رنکینگ‌دار در کشتی آزاد برگزار شد، تنها دو مسابقه رنک‌دار برگزار می‌شود که اولینِ آن زمستان سال گذشته در زاگرب به انجام رسید و دومین مسابقه نیز 17 تا 20 خرداد در مجارستان برگزار می‌شود. مهم‌ترین اتفاقِ این تورنمنت برای کشتی ایران، حضور حسن یزدانی است که بعد از 8 ماه روی تشک مسابقه خواهد آمد. 
در صورتی‌که یزدانی از این آزمون سربلند بیرون بیاید و وضعیت کتف و آمادگی بدنی او در حد المپیک باشد، انتخاب یزدانی برای المپیک پاریس قطعی خواهد بود اما در غیر این‌صورت، قاسم‌پور نیز دیگر گزینه محتمل کادر فنی برای آزمایش در این وزن خواهد بود. بدون شک کمترین حق فدراسیون کشتی و کادر فنی تیم ملی برای انتخاب تیم اعزامی به المپیک، انتخاب کشتی‌گیرانی است که در بهترین شرایط قرار داشته باشند چرا که المپیک رویدادی نیست که اسم‌ها در آن به نتیجه برسند، چه بسا بزرگانی در طول تاریخ بوده‌اند که مقابل چهره‌های نه چندان مطرح اما آماده چاره‌ای جز پذیرش شکست نداشته‌اند.
اعزام حسن یزدانی در بهترین شرایط هم به سود این کشتی‌گیر پرافتخار خواهد بود و هم به سود فدراسیون کشتی، چرا که یک حسن یزدانی آماده و سرحال می‌تواند در غیاب دیوید تیلور با کسب مدال طلا در تاریخ ورزش و کشتی کشور جاودانه شود و هم فدراسیون کشتی نتیجه‌ای مطلوب کسب خواهد کرد. باید منتظر ماند و دید ورژن ۲۰۲۴ حسن یزدانی در بوداپست به چه صورت خواهد بود؛ یکطرفه همه حریفان را قلع و قمع خواهد کرد و نوید یک طلای المپیک دیگر را خواهد داد یا کادر فنی تیم ملی و فدراسیون کشتی را تنها در فرصت ۵۰ روزه تا المپیک پاریس وادار به اتخاذ تصمیم دیگری خواهد کرد.
یزدانی یکی از چهار کشتی‌گیر ویژه ایران
دیروز علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی در گفت‌و‌گویی در مورد حسن یزدانی و تصمیمی که فدراسیون کشتی برای اعزام او به مسابقات مجارستان بدون انجام رقابت با کامران قاسم‌پور گرفت، توضیح داد و تاکید کرد که طبق چرخه، تصمیم اتخاذ شده در مورد حسن یزدانی حق او بود ضمن اینکه برای‌مان طلای المپیک مهم است نه کشتی‌گیری که اعزام می‌شود. وی با تاکید بر اینکه حسن یزدانی یکی از اسطوره‌های کشتی ایران است، گفت: اول این را بگویم که همه قهرمانان ما عزیز هستند اما چهار نفرشان ویژه‌تر هستند، مرحوم پهلوان تختی، عبدالله موحد، حمید سوریان و حسن یزدانی. در واقع حسن یزدانی یکی از چهار کشتی‌گیر ویژه ایران است.
دبیر ادامه داد: دیگر اینکه طبق چرخه انتخابی تیم ملی، واقعاً حق حسن یزدانی بود. با خود حسن یزدانی صحبت داشتیم و به این نتیجه رسیدیم برای اینکه هم خودِ حسن و هم ما متوجه بشویم که او از نظر بدنی کجای کار است، در مسابقات مجارستان شرکت کند. باید متوجه می‌شدیم که بدن حسن یزدانی به چه حد از آمادگی رسیده است، ۲۰ درصد، ۵۰ درصد یا ۷۰ درصد، باید در این زمینه به قطعیت برسیم. رئیس فدراسیون کشتی با بیان اینکه حسن یزدانی حدود ۱۰- ۹ ماه روی تشک کشتی نبوده و تمرین کشتی نداشته است، تصریح کرد: باید متوجه می‌شدیم که بدن حسن یزدانی بعد از این مدت در چه حدی است. مسابقات مجارستان به او کمک می‌کند. اگر بدن حسن یزدانی در این رقابت‌ها جواب دهد اطمینان داشته باشید که یکی از شانس‌های طلای المپیک است.
مهم کسب مدال طلای المپیک است
با این اوصاف و تصمیمی که برای اعزام حسن یزدانی به مسابقات مجارستان گرفته شده است، تکلیف کامران قاسم‌پور چه می‌شود؟، دبیر در پاسخ به این پرسش گفت: واقعاً دنبال این نبودیم که این دو نفر را رو در روی هم قرار دهیم. کامران کشتی‌گیر وزن ۹۲ کیلوگرم ما است که الان وزنش ۹۰ کیلو شده است. دو روز پیش بعد از تمرین وزنش ۸۹ کیلوگرم بود. بالاخره باید پلن B داشته باشیم. آمدیم و یک درصد کتف حسن جواب نداد، تکلیف چه می‌شود. اگر آنها را رودر روی هم قرار می‌دادیم که نه حسن آمادگی خوبی داشت و نه کامران قاسم‌پور. 
وی در این زمینه ادامه داد: واقعاً در این شرایط آنها چه کشتی باید با هم می‌گرفتند، برای‌مان مهم نیست که چه کسی به المپیک برود، مهم این است که برای‌مان طلا بگیرد. به نظر من تصمیمی که در مورد حسن یزدانی و اعزامش به مسابقات مجارستان گرفته شد، یکی از بهترین تصمیم‌ها بود. این‌گونه نه حسن را از دست می‌دهیم و نه کامران را.
رئیس فدراسیون کشتی همچنین در گفت‌و‌گویش با خبرگزاری مهر خاطرنشان کرد: نه حسن یزدانی و نه کامران قاسم‌پور، هیچ یک در شرایط مسابقه برای رقابت با هم نبودند. باید ۲۰ روز دیگر بروند مجارستان اما امروز در شرایطی که با هم مسابقه دهند، نبودند. باید جفت‌شان را آماده کنیم. اگر طبق چرخه حسن رسید که حق او است اما خدای نکرده حسن نرسید، کامران را نه خراب کرده‌ایم و نه از دست داده‌ایم.
تصمیم اتخاذ شده در مورد یزدانی ربطی به تیلور نداشت
«تصمیمی که فدراسیون کشتی اتخاذ کرد بعد از شکست دیوید تیلور برابر آرون بروکس و حذف او از المپیک بود. حذف تیلور چقدر در تصمیم اتخاذ شده تأثیر داشت؟»، دبیر در پاسخ به این پرسش گفت: اینکه بگویند به خاطر حذف شدن تیلور که رقیب همیشگی حسن یزدانی بود، این تصمیم را گرفتیم، درست نیست. حسن یزدانی طلای المپیک را دارد. ضمن اینکه طبق چرخه حق حسن یزدانی بود که به مسابقات برود. اگر وفایی‌پور در مسابقات قهرمانی آسیا اول می‌شد، حسن باید با او در رقابت انتخابی شرکت می‌کرد. اگر وفایی‌پور طلا نمی‌گرفت، حسن انتخاب می‌شد و حال این اتفاق افتاده است. باز هم می‌گویم بعد از صحبت با کادر فنی و برای اینکه متوجه شویم حسن یزدانی کجای کار است، این تصمیم گرفته شد. اصلاً ربطی به تیلور نداشت.
وی همچنین در واکنش به اینکه «حذف تیلور چقدر روی کشتی ایران و عملکرد حسن یزدانی تأثیر می‌گذارد؟»، گفت: اول اجازه دهید ببینیم تکلیف حسن یزدانی چه می‌شود اما به هر حال وقتی ورزشکاری حریف مستقیمش می‌بازد، اگر بگوید خوشحال نیست واقعیت را نگفته است. در واقع خوشحال می‌شود. من خودم هم حریف اینچنینی داشتم که باخت و خوشحال شدم. بعضی وقت‌ها بدنت به بدن یک حریف نمی‌خورد. این اصطلاح ورزشی است. اما گاهی او به ورزشکاری می‌بازد که تو همان ورزشکار برنده را به راحتی می‌توانی شکست دهی.
رئیس فدراسیون کشتی در عین حال به «آرون بروکس» پدیده ۲۳ ساله که موفق به شکست دیوید تیلور شد، اشاره کرد و ادامه داد: اینکه فکر کنیم کسی که دیوید را برده است، حریف خوبی نیست، اشتباه است. وقتی یک نفر، قهرمان المپیک را شکست می‌دهد یعنی باید روی او حساب کرد.
دبیر در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو با تاکید بر اینکه حسن یزدانی و کامران قاسم‌پور هر دو عزیز و سرمایه ما هستند، خاطرنشان کرد: آنها هر دو قهرمان دنیا و با احترام هستند. زمانی نبود که آنها را رو در روی هم قرار دهیم. شاید یک جاهایی می‌شد آنها را رو در روی هم قرار داد اما وقتی شرایط جفت‌شان را سنجیدیم به این نتیجه رسیدیم که زمان مناسبی نیست. به همین دلیل پلن A و B کردیم.