kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۷۷۰۱
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۶
 افسر انگلیسی افشاگری می‌کند

 نیروهای ویژه انگلیس در افغانستان مسابقه آدم‌کشی گذاشته بودندسرویس خارجی-
افسر ارشد انگلیسی- که به نظر می‌رسد عذاب وجدان جانش را به لب رسانده- تصمیم به افشاگری گرفته است. به گفته او نیروهای ویژه انگلیس در افغانستان جنایات هولناکی مرتکب شده‌اند از جمله این که «مسابقه آدم‌کشی» برگزار می‌کردند.
طی سال‌های اخیر گزارش برخی رسانه‌ها و اعترافات نیروها و افسران انگلیسی شرکت‌کننده در جنگ افغانستان پرده از جنایات هولناکی برداشته است. در یکی از این موارد گروهی از نیروهای انگلیسی به کشتار ۸۰ نفر در ولایت هلمند متهم شدند که گفته شده با خونسردی تمام یا در خواب و یا پس از دستگیری بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ به قتل رسیده‌اند. روزنامه گاردین نیز اخیرا گزارشی منتشر کرد، مبنی بر این که رسیدگی به این پرونده توسط وزارت دفاع انگلیس تا سال ۲۰۲۵ به تعویق افتاده است!
سال 1401 بی‌بی‌سی جهانی فاش کرد نیروهای ویژه ارتش(SAS) انگلیس تنها در یک دوره ماموریت شش‌ماهه در افغانستان در طول اشغال نظامی این کشور، ده‌ها نفر از غیرنظامیان افغان و یا افراد بازداشت‌شده را در شرایطی مشکوک به قتل رسانده‌اند. در این گزارش آمده بود یک واحد نظامی از نیروهای ویژه ارتش انگلیس، دست‌کم 54 نفر را طی شش ماه در افغانستان کشته است. طبق گزارش‌هایی که منتشر شده است، ژنرال «مارک کارتن اسمیت» رئیس پیشین نیروهای ویژه انگلستان از وقوع این جنایات خبردار بوده، اما این موضوع را پنهان کرده است. در سال 2019 نیز بی‌بی‌سی و روزنامه «ساندی‌تایمز» اعلام کردند: تحقیقاتی را درباره حملات نیروهای ویژه انگلیس آغاز کرده‌اند که  منجر تشکیل پرونده  قضائی شد و وزارت دفاع انگلیس را موظف کرد تا مدارکی را که نشانگر دست داشتن دولت در این اتفاق بود را افشا کند. بر اساس اسناد فاش‌شده نیروهای ویژه ارتش انگلیس، عمداً غیرنظامیان افغان را هدف شلیک قرار می‌دادند و پس از هر رویداد، با گذاشتن اسلحه در محل رویداد، این تصور را ایجاد می‌کردند که فرد کشته‌شده، برای کشتن نیروهای انگلیسی با استفاده از سلاح، تلاش کرده است! 
مسابقه آدم‌کشی!
گزارش‌های جدید اما ابعاد هولناک دیگری از جنایت‌های نیروهای نظامی ارتش انگلیس در افغانستان را فاش کرده است. روزنامه ساندی‌تایمز گزارش داده که نیروهای ویژه انگلیس متهم به برگزاری مسابقه کشتن افراد و کارگذاشتن سلاح در بدن قربانیان افغانستانی متهم هستند. اسناد فاش‌شده نشان می‌دهد که چگونه یکی از نیروهای همین بخش از ارتش انگلیس در تلاش برای کشاندن پای آنها به میز محاکمه است. طبق این گزارش یکی از بلندپایه‌ترین افسران نیروهای ویژه در ارتش انگلیس به پلیس گزارش داده است که سربازان تحت فرمان او با کشتن زندانیان در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده‌اند. به گزارش ایرنا به نقل از ساندی‌تایمز، این افسر به کارآگاهان «پلیس نظامی سلطنتی» گفته است که نوعی «سرطان» یک اسکادران سرکش نیروهای ویژه انگلیس را آلوده کرده بود، طوری که ده‌ها زندانی غیرمسلح را به قتل رساندند. بر اساس این گزارش، این افسر نگران بوده است که اگر سربازان نیروهای ویژه انگلیس بفهمند او قضیه را فاش کرده، تلافی آن را به صورت اقدامی خشونت‌بار علیه خانواده‌اش درآوردند.