kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۷۳۹۵
تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۱

کالاهای اساسی وارداتی مشمول ارز ترجیحی اعلام شد

 
 
لیست کالاهای اساسی مشمول واردات با ارز ترجیحی (۲۸ هزار و 500 تومانی) برای سال جاری شامل هشت گروه کالایی اعلام شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، لیست کالاهای اساسی مشمول واردات با ارز ترجیحی (28500 تومانی) برای سال جاری  شامل 8 گروه کالایی اعلام شد.
محمد مخبر؛ معاون اول رئیس‌جمهور، مصوبه هیئت وزیران درباره اختصاص ارز ترجیحی 28 هزار و 500 تومانی به کالاهای اساسی در سال جدید را به وزارتخانه‌های مربوطه و دستگاه‌های اجرائی ابلاغ کرد. لیست کالاهای اساسی مشمول واردات با ارز ترجیحی برای سال جاری شامل هشت گروه کالایی است.
بر اساس فهرست گروه کالاهای اساسی کشاورزی؛ واردات انواع گوشت تازه یا سرد کرده گوساله و گوسفند، گندم معمولی، جو، ذرت دامی، دانه سویا، دانه کلزا، دانه پنبه، دانه آفتابگردان برای روغن‌کشی، دانه گلرنک، شکر تصفیه شده، کنجاله سویا، کنجاله پنبه، کنجاله آفتابگردان‌،کنجاله کلزا، کنجاله گلرنگ، کود سوپرفسفات، کود کلریدو پتاسیم، کود سولفات پتاسیم، فسفات دی آمینیوم، مولدهای دام و طیور آبزیان و مواد ژنتیکی در سال جاری کماکان ارز ترجیحی دریافت می‌کنند.
البته ارز ترجیحی برای واردات برنج در سال جاری اختصاص نیافته که امکان دارد اختصاص یابد اما حبوبات از این فهرست حذف شده است.
بر اساس اعلام بانک مرکزی، سال 1402 بالغ بر 20 میلیارد دلار با نرخ ترجیحی 28 هزار و 500 تومان برای واردات کالاهای اساسی و همچنین حدود 50 میلیارد دلار برای واردات سایر کالاها با نرخ بین 37 تا 40 هزار تومان تخصیص یافت. 
یکی از مشکلات بازار کالاهای وارداتی، ضعف نظارت از مرحل واردات تا توزیع است به طوری که برخی کالاهای وارداتی که ارز ترجیحی می‌گیرند با نرخ‌های آزاد به دست مردم می‌رسد. 
در این زمینه رضا کنگری؛ رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی اخیراً گفت: برخی تجار حبوبات را با نرخ ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی وارد می‌کنند و در سامانه جامع تجارت با نرخ کیلویی ۵۲ هزار تومان به ثبت می‌رسانند اما در نهایت با نرخ کیلویی ۷۷ هزارتومان به شکل غیررسمی در بازار عرضه می‌کنند. حبوبات با ارز دولتی تامین و وارد می‌شود اما در نهایت با سندسازی با نرخ‌های بالا در بازار به فروش می‌رسد که تخلف است.