kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۷۲۹۱
تاریخ انتشار : ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۸
رئیس‌ بسیج اساتید:

حمایت جهانیان از خیزش دانشگاهیان آمریکا، غرب را رسواتر کرد

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور گفت: حمایت جهانیان از خیزش دانشگاهیان آمریکا، دولت‌های غربی را رسواتر کرد. 
 
 
 
 
رئیس سازمان بسیج اساتید کشور گفت: امروز جوانان آزادیخواه در کشورهای غیراسلامی به پا خاسته‌اند اما شاهد سرکوب ددمنشانه آنها توسط دولت‌های غربی هستیم‌ و با حمایت دانشجویان و اساتید سراسر جهان از این خیزش آزادیخواهانه دولت‌های غربی و به‌ویژه آمریکا بیشتر از هر زمانی رسوا شده‌اند.
نشست رئیس و اعضای شورای معاونین سازمان بسیج اساتید کشور با محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
محمدرضا مردانی، رئیس سازمان بسیج اساتید کشور در ابتدای این نشست با یاد شهدای انقلاب اسلامی و شهدای مظلوم غزه اظهار امیدواری کرد سال جدید سالی پربرکت برای انقلاب اسلامی و خاصه دانشگاه آزاد اسلامی باشد و زحمات همه دست‌اندرکاران این دانشگاه مقبول رضای حضرت حق‌ قرار گیرد.
وی ضمن اشاره به ظرفیت عظیم موجود در دانشگاه آزاد اسلامی بر این فرمایش امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در خصوص کار بزرگی که بر دوش استادان دانشگاه‌ها و اعضای هیئت علمی است، تاکید کرده و افزود: به فرموده مقام معظم رهبری این جایگاه حقا و انصافا یک جایگاه کم‌نظیری است؛ و همین جایگاه حساس اقتضا می‌کند که هم خود اساتید و هم دستگاه‌های مدیریت آموزش عالی در این زمینه با مراقبت بیشتر حرکت کنند و اقدام کنند و تصمیم بگیرند.
رئیس سازمان بسیج اساتید با بیان آنکه دانشگاه مسیری خوبی را در کشور طی کرده، به رستاخیز جریان دانشجویی در دانشگاه‌های جهان به‌ویژه در آمریکا و تحولات شگرف آن اشاره کرده و افزود: کسی فکر نمی‌کرد روزی چنین اتفاقی بیفتد. این نشان‌دهنده خون پاک مردم مظلوم غزه است. 
مردانی ادامه داد: امروز جوانان آزادیخواه در کشورهای غیراسلامی نیز به پا خاسته‌اند اما شاهد سرکوب ددمنشانه آنها توسط دولت‌های غربی هستیم‌ و با حمایت دانشجویان و اساتید سراسر جهان از این خیزش آزادیخواهانه دولت‌های غربی و به‌ویژه آمریکا بیشتر از هر زمانی رسوا شده‌اند.
وی گفت: افرادی که فریاد آزادی بیانشان گوش فلک را کر کرده بود، امروز خط قرمزشان صهیونیسم است و می‌بینیم برای حفظ آن چطور رفتار می‌کنند.
مردانی ضمن تاکید بر راهبرد حمایت از دانشگاهیان به پا خاسته اظهار امیدواری کرد این روند در دانشگاه‌ها تا نابودی صهیونیسم پیش رود.
مردانی در ادامه گزارشی کوتاه از اقدامات سازمان بسیج اساتید ارائه کرده و از جمله تکالیف سازمان بسیج اساتید در سند راهبردی اعتلای ده ساله بسیج را دستیابی به جایگاه مرجعیت فکری و تصمیم‌سازی، تشکیل مرکز تخصصی افکارسنجی، شناسایی و شبکه‌سازی نخبگان، فرهیختگان و هواداران انقلاب در سطح بین‌الملل، طرح و استمرار احصاء نظام موضوعات ایده‌ها و پیشنهادات، تشکیل مرکز تربیت مدرس بسیج و تدوین طرح تعالی اساتید بسیجی عنوان کرد.
مردانی سپس از ۴ اولویت این سازمان سخن گفته و از جهاد تبیین و امید‌آفرینی، انسجام‌بخشی و تعالی سازمانی‌، کمک به کارآمدی نظام حکمرانی کشور و کمک به اعتلای آموزش عالی کشور نام برد.
برگزاری جشنواره علمی شهید چمران انتشار ۵ عنوان فصلنامه علمی پژوهشی، راه‌اندازی اندیشکده مطالعات راهبردی، برگزاری کرسی نظریه‌پردازی، نقد و مناظره، انتشار کتاب از سوی انتشارات سازمان، انتشار بسته سیاستی، برگزاری یک همایش بین‌المللی و مشارکت در برگزاری پنج همایش ملی تبیین اندیشه‌های دفاعی مقام معظم رهبری از جمله اقدامات علمی پژوهشی این سازمان بود که مردانی مطرح کرد.
وی در ادامه برخی اقدامات حوزه فناوری و نوآوری سازمان بسیج اساتید شامل شبکه‌سازی‌، طراحی برنامه راوی نو، پیگیری سکوی دانش سبا، برگزاری رویداد کارآفرینی با همکاری بنیاد ملی نخبگان، برگزاری رویداد استارتاپی و فن بازار، ثبت اختراع و نوآوری و طراحی و تدوین سامانه ارتباط سه‌گانه دانشگاه، صنعت و بازار را تبیین کرده و از اقدامات مرکز افکارسنجی نخبگان به راه‌اندازی شش کارگروه تخصصی با عناویــن اقتصاد و معیشت، فرهنگی و مذهبی و معنوی، رسانه و فضای مجازی‌، جامعه‌شناسی و آسیب‌های اجتماعی، آسیب‌شناسی روانی و امنیتی دفاعی اشاره کرد.
گردهمایی 30هزار استاد بسیجی در 31 خرداد سال ۱۴۰۲‌، نشست ۳۰ هزار نفری اساتید بسیجی در ۳۰ آبان و مصادف با هفته بسیج، راه‌اندازی معاونت بسیج سازندگی و محرومیت‌زدایی و تشکیل ۳۲ کارگروه جهادی از اساتید استان‌ها، تشکیل شورای تخصصی هم‌راستای قرارگاه‌های ۹گانه بسیج‌، راه‌اندازی مرکز تربیت مدرس با توجه به تاکید سند اعتلا و پیش‌بینی دوره‌های تخصصی، تشکیل مجمع پیشکسوتان بازنشسته اعضای هیئت علمی، حذف بودجه حدود ۱۰ میلیارد از مجلس برای برنامه‌های جهاد تبیین و اردوهای راهیان پیشرفت و کرسی نظریه‌پردازی‌، درج نام بسیج اساتید در برنامه هفتم توسعه از اهم اقدامات بدیع و جدید بسیج اساتید در حوزه درون سازمانی بود که مردانی مطرح کرد.
وی از انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری با مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری‌، شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجمع تشخیص مصلحت نظام‌، معاونت اقتصادی سپاه‌، وزارت صنعت، معدن و تجارت‌، ستاد امر به معروف و نهی از منکر و مدرسه حکمرانی شهید بهشتی به عنوان اقدامات بدیع بردن سازمانی نام برد.
همچنین اقدامات این سازمان در حمایت از مظلومان غزه را برشمرده و از صدور صدها بیانیه و یادداشت سیاسی، برگزاری جلسات تبیینی دانشجویی و راهپیمایی در حمایت از مردم غزه و اجتماع بزرگ اساتید در ۲۶ مهرماه در میدان انقلاب و ۸ آبان در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران و شروع حرکت عظیم اساتید در روز ۱۳ آبان از محل دانشگاه تهران به سمت لانه جاسوسی و نیز اهدای کمک‌های مالی برای حمایت از مردم غزه سخن گفت.
انتشار نشریه تحلیلی بصائر، برگزاری همایش جهادگران تبیین، نشست‌های تبیینی، نهضت روشنگری، حضور در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، سخنرانی در نماز جمعه، جلسات تحلیل سیاسی و تبیین مواضع، راه‌اندازی کانال ثامن مرکز و استان‌ها، کارگاه آموزش تخصصی جهادگران نیز از مواردی بود که رئیس سازمان بسیج اساتید به عنوان اقدامات تبیین و گفتمان‌سازی از آن یاد کرد.
مردانی در تشریح اقدامات فرهنگی و اجتماعی از تشکیل جبهه‌های علمی فرهنگی
در ۲۱۲ شهر و تشکیل شبکه تعاملی فرهنگی و اجتماعی‌، برگزاری۲۳ اردوی راهیان نور ترکیبی برای ۱۳۱۱ نفر از اساتید، برگزاری اردوی راهیان نور برای ۶۹۲ نفر از اساتید، برگزاری ۱۴۲ اردوهای علم و فناوری برای‌۴۸۶۰ نفر از اساتید، ساماندهـی
۱۱۷۰ استـاد در مسـاجد کشـور و مسجد محور کردن اساتید در محل سکونت اساتید بسیجی، برگزاری برنامه متعدد خانوادگی برای اساتید بسیجی سخن گفت.
رئیس سازمان بسیج اساتید کشور در ادامه از کمک به ارتقای نظام حکمرانی کشور با ساماندهی ۷۶ گروه پایش‌گر نظام حکمرانی تشکیل ۲۰ کارگروه در حوزه کمک به حکمرانی کشور و انعقاد تفاهم‌نامه برای کمک به نظام حکمرانی، تنظیم لایحه کمک به اقتصاد کشور و تقدیم رؤسای نظام، تدوین نامه به سازمان برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در رابطه با احکام برنامه هفتم توسعه در خصوص آموزش عالی، ارائه بسته سیاسی سخن گفت و کارگروه‌های ۲۰گانه این قرارگاه را نام برد. 
برگزاری دو دوره آموزشی دانش‌افزایی و توانمندسازی اساتید بسیجی به تعداد ۱۴۰۰ نفر در مشهد مقدس، برگزاری دوره تربیت مدرس بیانیه گام دوم(65 نفر متمرکز، 180 نفر غیرمتمرکز)، برگزاری ۲۹۰۰ کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های تخصصی و عمومی در سطح کشور، برگزاری ۱۱ دوره دانش‌افزایی و توانمندسازی تخصصی برای معاونین و مدیران بسیج اساتید، برگزاری حلقه‌های صادقین استادی و برگزاری نشست‌های گفت‌وگو محور صالحین در کانون‌های دانشگاهی نیز اقدامات حوزه تربیت و آموزش بسیج اساتید کشور عنوان شد.
در حوزه زنان و امور خانواده نیز مردانی از برگزاری همایـش ملـی الگـوی سوم زن مسلمـان، تشکیل ۷۳ کارگروه مطالعات زنان و خانواده در تمامـی استان‌های کشـور، برگزاری ۱۸ جلسه وبیناری پیرامون سبک زندگـی اسلامـی ایـرانـی، برگزاری جلسات هم‌اندیشی درخصوص ناآرامی‌های دانشگاه‌ها و ارائه راهکار، برگزاری ۶۰ همایش استانی زنان و خانواده و نظارت و ارزیابی عملکـرد صورت گرفته‌، ارائه طرح ملی درس عفاف و حجاب در طراحی پارچه و لباس دانشگاه‌های هنر کشور، برگزاری کلاس حضوری با موضوع نظم نوین جهانی و نقش‌آفرینی بانوان، ارائه فصل آموزش عالی در بـرنامـه هفتـم توسعه، تشکیل جلسات بررسی علمی عفاف و حجـاب و ارائه پیشنهاد اصلاحی لایحه حمایت از خانواده و عفـاف‌، برگزاری مراسمات ویژه روز زن در تمامی دانشگاه‌های کشـور‌، برگزاری همایش استانی الگـوی سـوم زن مسلمـان و انتشار ۹۹ مورد بیانیه سیاستی در حـوزه مطالـبات زنـان سخن گفت.
به گزارش ایرنا، گفتنی است در این نشست اعضای شورای معاونین بسیج اساتید نیز مسائل و دغدغه‌ها، مطالبات و سؤالاتی را مطرح کردند و طهرانچی به سؤالات آنان پاسخ داد.