kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۷۲۲۲
تاریخ انتشار : ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۹
# ساخت ایران

کاهش ریسک و درد ناشی از آندوسکوپی با دستگاه دمنده گاز  CO2 

 
 
 
یک مجموعه فناور در مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس توانسته است با تولید دستگاه دمنده گاز CO2 برای دستگاه آندوسکوپی، ریسک و درد ناشی از این عمل‌ها را کاهش دهد.
به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، زهرا تورانی، دانش‌آموخته مقطع دکتری دانشگاه صنعتی شریف و هم‌‌بنیانگذار این شرکت با اشاره به اینکه امروزه آندوسکوپی علاوه‌ بر تشخیص، فرآیند درمان را هم انجام می‌دهد، گفت: برای بررسی دستگاه گوارش در آندوسکوپی، پزشک، لوله‌ای را از دهان و یا مقعد به بدن وارد می‌کند تا مجاری گوارش، مری و یا معده و روده را مورد بررسی
 قرار دهد.
وی افزود: با توجه به پیچیدگی دستگاه گوارش انسان، معمولا مقداری هوا به محل بررسی تزریق می‌شود تا چین و چروک‌های سیستم گوارشی باز شود و از این طریق لوله آندوسکوپی در مجاری بدن بتواند حرکت کند. 
تزریق هوا ریسک‌هایی از جمله ایجاد درد، پارگی ارگان‌های داخلی و احتباس هوا به ناحیه شکمی را به همراه دارد. به همین دلیل ما به دنبال تولید دستگاهی رفتیم که به جای هوا، گاز CO2 به بدن تزریق شود. 
جذب این گاز از طریق عروق، ۱۵۰ برابر هواست و به راحتی از طریق ریه‌ها از بدن خارج می‌شود. این امر ریسک و درد ناشی از احتباس هوا در بدن را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.
این فعال دانش بنیان، فعالیت بیش از ۱۰ ساله در حوزه تجهیزات پزشکی و نیاز کشور به تولید این دستگاه را جرقه اولیه تأسیس این شرکت برشمرد و افزود: تلاش داریم با تولید دستگاه‌های مورد نیاز پزشکی در داخل کشور و کاهش هزینه‌های خرید و نگهداری، دسترسی بیماران به تشخیص و درمان 
تسهیل یابد.
علی محدث دیلمی، دیگر هم‌بنیان‌گذار این شرکت گفت: از سال ۲۰۰۲ مطالعات بین‌المللی برای استفاده از گاز CO2 در فرآیند آندوسکوپی آغاز شد و دستگاه‌هایی به عنوان دمنده گاز (Insufflator) تولید شده است. محصول تولیدی شرکت ما از ایده گرفتن از این دستگاه‌ها تولید شده است.
وی افزود: در حال حاضر، اصلی‌ترین روش درمان سرطان‌های سیستم گوارش، تشخیص بموقع است و پزشکان در هنگام بررسی، در صورت مشاهده سلول‌های سرطانی، به وسیله دستگاه آندوسکوپ نسبت به درمان نیز اقدام می‌کنند. لذا زمان این عمل‌ها افزایش یافته است و تزریق هوا می‌تواند خطراتی را داشته باشد. در مقایسه با نمونه‌های مشابه خارجی، دستگاه تولیدی شرکت ما علاوه‌ بر قیمت پایین‌تر به میزان یک‌سوم نمونه خارجی، میزان گاز مصرفی CO2 آن نیز به میزان یک‌سوم نمونه خارجی است که این موضوع به اهمیت بیشتر این دستگاه کمک کرده است.