kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۷۱۳۴
تاریخ انتشار : ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۷
بلومبرگ در گزارشی مطرح کرد

 نگرانی فزاینده اسرائیل از گسترش همکاری‌های نظامی ایران و روسیه

 شبکه اقتصادی بلومبرگ نوشت که دورنمای افزایش همکاری‌های نظامی تهران و مسکو همزمان با تقابل مستقیم ایران و رژیم صهیونیستی، روابط روسیه و تل‌آویو را وخیم‌تر کرده است. 

تارنمای شبکه اقتصادی بلومبرگ با اشاره به دیدار «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه با «محمدرضا آشتیانی» همتای ایرانی خود در آستانه، پایتخت قزاقستان، به نقل از این مقام روس نوشت: مسکو آماده گسترش همکاری‌‌های نظامی «سودمند دوجانبه» با تهران است.
به نوشته بلومبرگ، نشانه‌های خرید تسلیحات از روسیه به وسیله ایران، نگرانی‌‌هایی را در اسرائیل در مورد پیامدهای گسترش روابط دفاعی مسکو و تهران ایجادکرده است.
شای‌هار- زوی (Shay Har-Zvi) 
از مقام‌های پیشین وزارت امور راهبردی اسرائیل و از اعضای ارشد دانشگاه رایشمن تل‌آویو، گفت: روسیه «دشمن اسرائیل است و از محوری که علیه ما می‌جنگد، حمایت می‌کند.» وی افزود که نقش مسکو با تشدید درگیری اسرائیل با ایران و گروه‌های شبه ‌نظامی متحد آن اهمیت بیشتری می‌‌یابد.
بلومبرگ به نقل از سرلشگر آموس گیلاد، از مقام‌های ارشد پیشین وزارت جنگ اسرائیل، نوشت: روسیه و ایران بیش از پیش به یکدیگر نزدیک‌ شده‌اند. روس‌ها اکنون می‌‌توانند برخی از فناوری‌های بسیار مهم را که توانمندی‌های ایران را به نحو چشمگیری ارتقا می‌دهد، در اختیار آنان قرار دهند.
در ادامه گزارش بلومبرگ با یادآوری روابط نزدیک اسرائیل و روسیه در دهه‌های اخیر آمده که روابط صمیمانه بنیامین نتانیاهو و ولادیمیر پوتین و همکاری‌های امنیتی طولانی‌مدت مسکو و تل‌آویو در شکل‌گیری آن نقش داشت. با این حال، این دو از زمان حمله روسیه به اوکراین و با توجه به روابط نزدیک اسرائیل و آمریکا که بی‌طرف ماندن تل‌آویو را غیرممکن کرده با افزایش اختلافات رو‌به‌رو شده و روسیه و ایران نیز به هم نزدیک‌تر شده‌اند.
به گزارش ایرنا، بلومبرگ با ادعای آنکه مشارکت کرملین با ایران بخشی از فشار گسترده‌تر روسیه برای مقابله با آمریکا و متحدانش در خاورمیانه است، نوشت: روسیه همچنین به دنبال افزایش حضور نظامی خود در منطقه از جمله تاسیس یک پایگاه دریایی در لیبی است.