kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۸۸۹
تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۷

بایدن و ترامپ دو بازنده انتخابات پیش روی آمریکا

 
 
امین‌الاسلام تهرانی
همان‌گونه که برخی سران حزب جمهوریخواه هشدار داده بودند، آغاز محاکمه رئیس‌جمهور سابق آمریکا و طرح شکایات رسمی جدید علیه او، منجر به کاهش محبوبیت وی در نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی و حتی از بین رفتن برتری ملموس ماه‌های گذشته وی بر بایدن شده است. همین مسئله سبب شده است تا دموکرات‌ها با قدرت بیشتری بر روی پرونده‌های حقوقی علیه رئیس‌جمهور سابق آمریکا مانور دهند.
نظرسنجی جدید Yahoo News/YouGov نشان می‌دهد که با شروع اولین محاکمه از چهار محاکمه جنائی ترامپ در این هفته، برتری ضعیف دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا نسبت به بایدن از بین رفته است و هر دو نامزد ۴۴ درصد آرا را کسب کرده‌اند. این نظرسنجی برای بایدن و ترامپ اهمیت زیادی دارد، زیرا هر دوی آنها، برای سایت یاهو و مؤسسه یوگاو نظرسنجی‌هایشان اهمیت زیادی قائل هستند در ماه گذشته، ترامپ با اختلاف ۴۶ درصد به ۴۴ درصد در میان رای‌دهندگان ثبت‌نام شده از بایدن پیشی گرفت. در پایان ژانویه، ترامپ ۴۵ درصد به ۴۴ درصد پیش بود. اما این بار ماجرا متفاوت است: آرای برابر!
 تغییر الگوی رأی‌دهندگان مستقل
اکثر تحلیلگران مؤسسات نظرسنجی اصلی‌ترین دلیل افت آرای ترامپ را نوع رویکرد رای‌دهندگان مستقل می‌دانند. برگزاری دادگاه‌های ترامپ سبب شده است تا بسیاری از رای‌دهندگان مستقل قانع شوند که اتهامات وارده علیه وی سیاسی نبوده و صحیح است. در پاسخ به این سؤال که «اگر ترامپ در ماه‌های آینده در دادگاه به صورت جدی محکوم شود» به کدام نامزد رأی می‌دهند، اکنون فقط ۳۶ درصد از رأی‌دهندگان می‌گویند به رئیس‌جمهور سابق رای خواهند داد! این در حالی بود که قبلا ۴۰ درصد از شهروندان آمریکایی مدعی بودند حتی در صورت محکومیت ترامپ در دادگاه به وی رای خواهند داد. در مقابل، نظرسنجی‌ها می‌گوید که اگر ترامپ در دادگاه محکوم شود، بایدن در مقابل وی ۴۵ درصد آرای عمومی و سراسری را کسب خواهد کرد. این اختلاف ۹ درصدی برای رئیس‌جمهور سابق آمریکا یک کابوس محسوب می‌شود و می‌تواند به آرای ایالتی نیز تسری پیدا کند؛ اکثریت بزرگی از آمریکایی‌ها محکومیت ترامپ در هر یک از اتهامات اصلی را فاجعه‌بار می‌دانند: این چهار اتهام اصلی عبارت از فرار مالیاتی، دادن حق‌السکوت به هنرپیشه فیلم‌های مستهجن، نگهداری اسناد محرمانه و فوق محرمانه کاخ سفید و در نهایت، توطئه برای تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ و کودتای انتخاباتی که نقطه اوج آن حمله طرفداران رئیس‌جمهور سابق آمریکا به کنگره در ششم ژانویه ۲۰۲۱ بوده است. به نظر می‌رسد گذشت زمان فعلا به سود ترامپ نبوده است! حساسیت افکار عمومی آمریکا نسبت به پرونده‌های قضائی وی بیشتر شده و این بدترین خبر ممکن برای حزب جمهوریخواه محسوب می‌شود.
 بایدن همچنان نامحبوب
با همه ‌این اوصاف، نظرسنجی جدید که Yahoo News/YouGov از ۱۷۴۶ بزرگسال آمریکایی که از ۱۱‌آوریل تا ۱۵‌آوریل انجام شد، تا حدودی برای بایدن نیز زنگ خطر را به صدا در آورده است. برای مثال، تنها ۴۰ درصد از آمریکایی‌ها عملکرد بایدن را به عنوان رئیس‌جمهور قبول دارند، در حالی که ۵۴ درصد آن را تایید نمی‌کنند. هیچ رئیس‌جمهور مدرن دیگری- از جمله ترامپ- در این مرحله از ریاست جمهوری خود چنین محبوبیت پایینی را ثبت نکرده است.
از سوی دیگر، کماکان ناتوانی جسمی رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، تبدیل به یک مؤلفه و فاکتور بازدارنده علیه وی و حزب دموکرات شده است. نزدیک به دو سوم آمریکایی‌ها (۶۵ درصد) می‌گویند که بایدن ۸۱ ساله «برای یک دوره ریاست جمهوری دیگر خیلی پیر است». فقط ۳۶ درصد می‌گویند ترامپ ۷۷ ساله خیلی پیر است. اگرچه بر اساس ادعای کاخ سفید، شاخصه‌های اقتصادی ایالات متحده پس از همه‌گیری کووید -۱۹ به طور پیوسته در حال بهبود بوده است، اما این پیشرفت‌ها به دولت فعلی آمریکا (دولت جو بایدن و حزب دموکرات) کمک نمی‌کند. در عوض، اکثریت آمریکایی‌ها هنوز بر این باورند که شرایط اقتصادی بدتر می‌شود.۵۱ درصد از آمریکایی‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که وضعیت اقتصادی آن‌ها طی سال‌ها و حتی ماه‌های آتی بدتر می‌شود و دولت فدرال قدرت کنترل این بحران را نخواهد داشت. با این حال ترامپ سعی دارد در سخنرانی‌های انتخاباتی خود، به شهروندان آمریکایی تضمین دهد که وی با استناد دوباره به سیاست‌های حمایت‌گرایانه اقتصادی، مؤلفه‌های رشد اقتصادی را در کشورش ارتقا خواهد داد. همچنین ترامپ به صورت مکرر ادعا می‌کند که اگر ویروس کرونا در آمریکا و دیگر نقاط جهان شیوع پیدا نمی‌کرد، وضعیت اقتصادی آمریکا به بحران تبدیل نمی‌شد و وی به راحتی می‌توانست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ بر بایدن پیروز شود! ادعائي که صحت و سقم آن از سوی بسیاری از اقتصاددانان آمریکایی به چالش کشیده شده است.
 پاشنه آشیل بایدن و ترامپ
نکته مهم‌تر اینکه اکثر رای‌دهندگان مستقل، اساسا ادعای کاخ سفید در خصوص بهبود وضعیت اقتصادی و کاهش بیکاری را قبول ندارند. حدود ۷۰ درصد از رای‌دهندگان مستقل عملکرد اقتصادی دولت خود را مطلوب نمی‌دانند. بنابراین، اگر صرفا اقتصاد بخواهد به ملاک فاکتوری برای انتخاب رئیس‌جمهور آمریکا تبدیل شود، شاهد شکست بایدن خواهیم بود. در میان دموکرات‌ها نیز صرفا ۴۶ درصد معتقدند عملکرد اقتصادی بایدن خوب بوده و ۵۴ درصد آن را متوسط یا ضعیف قلمداد می‌کنند. شاید بدتر از همه برای بایدن و دموکرات‌ها، خط تورم ادرامی باشد. تعداد آمریکایی‌هایی که می‌گویند در حال «وخیم‌تر شدن» است، از مارس ۵ واحد افزایش یافته و به ۶۱ درصد رسیده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده توسط وزارتخانه‌های مربوطه در آمریکا، نرخ تورم ایالات متحده از ۸.۲ درصد در سپتامبر ۲۰۲۲ به ۳.۵ درصد کاهش یافته، اما شهروندان این ادعا را پس زده‌اند. قطعا یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌هایی که ترامپ قصد دارد برتری خود را در آن به اثبات برساند، اقتصاد خواهد بود. با این حال زمانی که اقتصاد با مؤلفه‌های دیگری از جمله سیاست خارجی، معادلات اجتماعی، رفتار‌های عمومی و... تجمیع شود وزنه به سود دموکرات‌ها و بایدن سنگین‌تر می‌شود.