kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۸۲۲
تاریخ انتشار : ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۰

چرخش آفریقا از غرب به شرق و نگرانی پولیتیکو از شکست راهبرد بایدن در قاره سیاه

 

سرویس خارجی-
نشریه آمریکایی پولیتیکو با اذعان به شکست راهبرد بایدن در قاره آفریقا از چرخش کشورهای این منطقه به سمت روسیه ابراز نگرانی کرده است. چندی پیش اعلام شد 1000 نظامی آمریکایی مجبور به خروج از نیجر شدند.
جایگاه آمریکا در جهان به شدت افول کرده است. این را نظرسنجی مؤسسه «گالوپ» می‌گوید. نتایج نظرسنجی جدید این مؤسسه نشان می‌دهد که در گرماگرم بحران‌های جهانی میزان مخالفت‌ کشورهای مختلف جهان با سیاست‌های آمریکا افزایش بی‌سابقه‌ای یافته است. بر اساس این نظرسنجی که از مردم ۱۳۰ کشور جهان انجام شده است، میزان حمایت از سیاست‌های آمریکا به 36درصد رسیده است. این نظرسنجی در سال 2023 انجام شده است.
یکی از مناطقی که آمریکا اعتبار و منزلت خود را در آن از دست داده قاره آفریقا است. این قاره طی سال‌های اخیر شاهد انقلاب‌های گسترده ضد استعماری بوده است و کشورهای این منطقه یکی پس از دیگری قراردادهای استعماری خود را با آمریکا و البته فرانسه باطل کرده و نظامیان این دو کشور را اخراج کرده‌اند. همین هفته گذشته بود که رسانه‌ها اعلام کردند «نیجر» در غرب آفریقا که سال گذشته شاهد ناآرامی‌های ضد غربی بود تصمیم گرفته است به قرارداد نظامی خود با آمریکا پایان داده و نظامیان آمریکایی را اخراج کند. پس از آن اعلام شد که واشنگتن طی چند ماه آینده بیش از ۱۰۰۰ نظامی خود را از این کشور خارج می‌کند. اقدامی که باب میل آمریکا نیست و به ادعای مقامات این کشور «ضربه مهلکی» به تلاش‌های مثلا «ضد تروریسم» آمریکا در این منطقه وارد خواهد کرد. اما همزمان با افول جایگاه آمریکا در این قاره، بخت به روسیه در این منطقه رو کرده است. «ژنرال مایکل لانگلی» فرمانده فرماندهی نظامی آمریکا در آفریقا (آفریکام) ماه گذشته میلادی به اعضای کنگره آمریکا هشدار داده و گفته بود: «تعدادی از کشورها که در نقطه دگرگونی قرار دارند، توسط فدراسیون روسیه در حال تسخیرند.»
بایدن چرا در آفریقا باخت؟
نشریه آمریکایی «پولیتیکو» اما در مطلبی با اشاره به روی‌گردانی نیجر و بسیاری از کشورهای آفریقایی از آمریکا و چرخش آنها به سمت شرق به ویژه روسیه، به دلایل شکست راهبرد بایدن در این زمینه پرداخته است.
پولیتیکو می‌نویسد: «به نظر می‌رسد مقام‌های آمریکایی دریافته‌اند که راهبرد آنها برای فشار بر نیجر و سایر کشورهای آفریقایی جنگ‌زده برای قطع ارتباط با مسکو دیگر کارساز نیست. به گفته ۲ مقام آگاه آمریکایی، فروپاشی اخیر در روابط با نیجر پس از ورود جنگنده‌های روسی و احتمال عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی، باعث‌شده تا دولت جو بایدن درباره رویکرد خود برای حفظ متحدانش در مناطق ناآرام آفریقا فرضیات دیگری را در پیش گیرد... در حال حاضر کشورهای سراسر قاره آفریقا، از جمله چاد، جمهوری آفریقای مرکزی، مالی و لیبی ارتباط خود را با روسیه به ویژه در حوزه امنیت گسترش داده‌اند. یکی از مقام‌های واشنگتن می‌گوید، جنگنده‌های شبه‌نظامی روس وارد نیجر شده و همین امر، آمریکا را مجبور کرده تا برنامه خروج یک‌هزار و ۱۰۰ تن از کارکنان نظامی خود را از این کشور در چند ماه آینده در نظر بگیرد.»
به گزارش ایرنا، پولیتیکو این را هم نوشته است که: «مقام‌های آمریکایی مدعی‌اند که یکی از عمده نگرانی‌های آنها برای خروج از نیجر، از دست دادن پایگاه نظامی مهم در این کشور است که از آن برای مبارزه با داعش استفاده می‌شد. کامرون هادسون افسر اطلاعاتی سابق آفریقا در سازمان سیا در این‌باره گفته است: «وقتی همه کشورهای آفریقایی (که شاهد کودتا بودند) فرانسوی‌ها را بیرون کردند، ما سعی کردیم با ایجاد صلح بتوانیم حضور خود را در آنجا حفظ کنیم. اما همه این راه‌حل‌ها جواب نمی‌دهد. ما الان خارج و روسیه اکنون وارد شده است.»
از نظر نگارنده این مطلب، جدیدترین راهبرد واشنگتن در نیجر تخریب عوامل وابسته به روس در این قاره به اتهام نقض حقوق بشر است تا از این راه، سران آفریقایی نسبت به اتحاد با مسکو دلسرد شوند. یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، در همین مورد گفت: «مشارکت روسیه در آفریقا مفید نیست. این یک رابطه انگلی است.» 
بی‌اعتنایی سیا به سوءاستفاده‌های جنسی 
خبر دیگر از آمریکا این که کمیته اطلاعات مجلس آمریکا در یک گزارش هشت صفحه‌ای، سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) را متهم کرد که در جریان تحقیقات در مورد سوءرفتار جنسی در این سازمان جاسوسی به درستی به اتهام‌های آزار و اذیت کارکنان رسیدگی نکرده است.
به گزارش ایرنا، تارنمای روزنامه نیویورک‌پست نوشت: هیئتی از نمایندگان مجلس آمریکا در جریان تدوین این گزارش با ۲۶ افشاگر مصاحبه، ۱۵ جلسه توجیهی با تعدادی از کارکنان سیا برگزار و بیش از ۴هزار صفحه از سوابق تولیدشده توسط این سازمان را بررسی کرد. در این گزارش اعلام شد که کمیته مذکور دریافته که سیاست‌های ناکارآمد سازمان سیا برای رسیدگی به اتهام‌ها منجر به ایجاد محیطی شد که قربانیان را از ارائه گزارش‌ منصرف می‌کرد چرا که احساس می‌کردند به پرونده‌هایشان به درستی رسیدگی نشده و راهی نیز برای شکایت به‌ صورت ناشناس وجود نداشت. در این گزارش آمده است: در بیشتر موارد و به دلیل وجود یک فرآیند تحقیقاتی ناکارآمد، قربانیان اطلاعی از پاسخگویی یا مجازات احتمالی برای عاملان این حملات نداشتند. قربانیان از مطرح کردن شکایات خود منصرف می‌شدند چرا که ناشناس نبوده و نمی‌توانستند به دنبال مساعدت محرمانه باشند. در اواخر سال گذشته میلادی مجموعه‌ای از پرونده‌های پر سروصدای آزار و اذیت جنسی کارمندان سیا افشا شد. در ماه اکتبر (مهر1402) زنی که در حال آموزش جاسوسی بود، دادخواستی را تنظیم کرد و سازمان را به تلاش برای پنهان کردن آزار و اذیت جنسی علیه خود متهم کرد. ماه بعد نیز «برایان جفری ریموند»، افسر سابق سیا، اعتراف کرد که در سال ۲۰۰۶ (1385) و زمان خدمت در مکزیک و پرو، ده‌ها زن را اغفال کرده بود.