kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۸۰۰
تاریخ انتشار : ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۷
رئیس سازمان نظام پزشکی تاکید کرد

لزوم توجه به استانداردهای وزارت بهداشت در آیین‌نامه توزیع اینترنتی دارو

 
 
 
رئیس کل سازمان نظام پزشکی تاکید کرد که آیین‌نامه توزیع اینترنتی دارو باید ناظر بر ایمنی دارویی بیماران، حفظ امنیت داده‌ها و حذف بسترهای فسادزا باشد.
به گزارش کیهان، اعضای انجمن داروسازان تهران به منظور بیان دغدغه‌ها و مشکلات پیرامون فروش اینترنتی دارو و «پلتفرم‌های آنلاین فروش دارو» با رئیس کل سازمان نظام پزشکی دیدار کردند.
در این جلسه اعضای انجمن داروسازان تهران نسبت به چالش‌های فروش اینترنتی دارو و آیین‌نامه فعالیت پلتفرم‌های عرضه اینترنتی دارو ابراز نگرانی کردند و در ادامه نمایندگان جامعه داروسازی با مطرح کردن خواسته‌های خود مبنی بر رفع موانع و پیگیری چالش‌های قانونی ورود پلتفرم‌های توزیع آنلاین دارو از رئیس کل سازمان نظام پزشکی درخواست توجه، همکاری و تلاش برای حل این مسائل و مشکلات شدند.
عمده‌ترین موارد مطرح شده در این جلسه، شتاب‌زدگی در تدوین آیین‌نامه فروش اینترنتی دارو بدون دخالت و نظارت سازمان غذا و دارو به عنوان متولی این حوزه، افشای اطلاعات محرمانه بیماران و روند احراز هویت کاربران و بیماران در پیش‌نویس تدوین شده برای توزیع اینترنتی دارو، بی‌توجهی به زیر ساخت‌های قانونی برای ایجاد پلتفرم‌های فروش دارو، حذف مسئول فنی داروخانه‌ها، خطر بروز مراودات مالی داروخانه‌ها با این پلتفرم‌ها و نیز نشت دارو به بازار آزاد و قاچاق آن از داروخانه و موارد دیگر بود.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی پس از استماع نظرات نمایندگان جامعه داروسازی، تاکید کرد که استاندارد وزارت‌ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ارائه خدمت با اجرای فروش اینترنتی دارو باید رعایت شود.
رئیس زاده همچنین از نائب رئیس انجمن داروسازان خواست مستندات مغایرت آیین‌نامه فروش اینترنتی دارو با اسناد بالادستی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و قوانین کشوری را ناظر بر ایمنی دارویی بیماران، امنیت داده‌ها و اطلاعات بیماران گردآوری کنند تا به مسئولان ذی‌ربط برای اصلاح آیین‌نامه «فروش اینترنتی دارو» ارجاع شود.