kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۳۷۷
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۱

مشعل المپیک ۲۰۲۴ پاریس روشن شد

 

مشعل المپیک ۲۰۲۴ پاریس در فاصله یکصد روز تا شروع رسمی این بازی‌ها با حضور تماشاگران در یونان روشن شد.
بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس، ۱۰۰ روز دیگر به طور رسمی آغاز می‌شود. مشعل این دوره از بازی‌ها دیروز در یونان، خاستگاه بازی‌های المپیک، روشن شد. مشعل المپیک‌ تابستانی ۲۰۲۰ توکیو و المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن با شروع همه‌گیری ویروس کرونا بدون تماشاگر روشن شد و از المپیک ۲۰۲۴ پاریس تماشاگران بار دیگر توانستند در این مراسم حاضر شوند.
مری مینا، هنرپیشه یونانی، شعله آتش را با استفاده نور خورشید روشن کرد و آن را به اولین حمل‌کننده مشعل که قهرمان قایقرانی المپیک ۲۰۲۰ توکیو است، داد. مانادو، شناگر زن فرانسوی، که سه مدال المپیک را به گردن آویخته، نخستین ورزشکار فرانسوی است که مشعل المپیک را در خاک یونان حمل کرد. او مشعل المپیک را از استفانوس انتوسکوس یونانی، دارنده مدال طلای رقابت‌های قایقرانی المپیک ۲۰۲۰ توکیو، تحویل گرفت.
این مراسم در معبد ۲۶۰۰ساله هرا برگزار شد و کاتِرینا ساکلاروپولو، رئیس‌جمهوری یونان و توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، از جمله چهره‌های شاخص این مراسم بودند.
مشعل المپیک یازده روز در خاک یونان توسط ۶۰۰  مشعل‌دار حمل و سپس روز ۲۶‌ آوریل (هفتم اردیبهشت) در مراسمی در محل برگزاری اولین دوره بازی‌های المپیک مدرن، به برگزارکنندگان المپیک ۲۰۲۴ پاریس تحویل داده می‌شود. مشعل المپیک ۲۷‌ آوریل (هشتم اردیبهشت) با کشتی «بلم»، که تنها چند هفته پس از بازی‌های ۱۸۹۶ آتن به آب انداخته شد، سفرش را به مقصد فرانسه و شهر پاریس، میزبان آتی بازی‌های المپیک، آغاز خواهد کرد. مشعل المپیک ۳۳ روز هشتم مه (۱۹ اردیبهشت) به بندر مارسی می‌رسد. ۱۰ هزار حمل‌کننده آن را در ۶۴ شهر فرانسه حمل خواهند کرد.
مشعل المپیک سفری ۱۲ هزار کیلومتری خواهد داشت و روز ۲۶ ژوئیه (پنجم مرداد) به مراسم افتتاحیه المپیک پاریس در رودخانه سن وارد می‌شود. این برای نخستین بار است که مراسم گشایش بازی‌های المپیک در ورزشگاه اصلی میزبان این بازی‌ها برگزار نمی‌شود.