kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۶۳۶۷
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۱
 پاکستان و افغانستان

  افزایش تلفات سیل   
  مقامات پاکستان اعلام کردند رعدوبرق و بارندگی شدید تا روز دوشنبه در این کشور دست‌کم ۴۹ کشته برجا گذاشته است.
به گزارش ایسنا، در همین حال مقامات پاکستان در جنوب‌غرب این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرده‌اند.
برخی از مرگ و میرها بر اثر برخورد صاعقه به کشاورزانی که در حال برداشت گندم بودند، اتفاق افتاده است. همچنین بارندگی شدید باعث فروریختن ده‌ها خانه در پنجاب پاکستان شده است. یکی از مقامات ایالتی پاکستان در این‌باره گفت: ۲۱ نفر در پنجاب جان‌باختند، جایی که انتظار می‌رود بارش‌های بیشتری در این هفته وجود داشته باشد.
همچنین بارندگی و رعدوبرق در ایالت «خیبر پختونخوا» هم جان ۲۱ نفر دیگر را گرفته است. بارندگی همچنین «اسلام‌آباد»، پایتخت پاکستان را هم تحت تاثیر قرار داده است و هفت کشته نیز در ایالت «بلوچستان» این کشور گزارش شده است. در همین حال «شهباز شریف»، نخست‌وزیر پاکستان گفت به مقامات دستور داده است تا کمک‌های امدادی ارائه کنند. او ابراز امیدواری کرد مخازن آب پاکستان به دلیل بارندگی‌ها بهبود یابد.
یک کارشناس محیط‌زیست پاکستانی در این‌باره گفت: چنین بارندگی شدید در ماه آوریل غیرعادی و بی‌سابقه است.
«رفای علم» افزود: دو سال پیش پاکستان شاهد موج گرما در ماه‌های مارس و آوریل بود و اکنون شاهد بارندگی هستیم و همه اینها به دلیل تغییرات اقلیمی است که در سال ۲۰۲۲ باعث سیل شدید شده بود.
در برخی از ولایت‌های افغانستان نیز در حوادث مرتبط با باران شدید و جاری شدن سیل طی روزهای اخیر، دست‌کم ۵۰ نفر جان‌باخته‌اند و ده‌ها خانه هم ویران شده‌ یا آسیب دیده‌اند. بیشتر جان‌باختگان و خسارات مربوط به ولایت‌های «قندهار» و «زابل» در جنوب و «هرات» و «فراه» در غرب بوده‌اند. به گزارش بی‌بی‌سی، بنا به تازه‌ترین آمار در نتیجه بارندگی‌ها و سیل تنها در ولایت قندهار ۱۴۶ خانه کاملاً تخریب شده یا آسیب دیده‌اند.