kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۵۷۶۵
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۱
تحت تاثیر تحولات جهانی

نفت برای رسیدن به نرخ ۱۰۰ دلار خیز برداشت

 
 
 
بهای نفت تحت تاثیر تشدید ریسک‌های ژئوپلیتیکی در غرب آسیا و روسیه و برخی تحولات اقتصادی آمریکا، برای رسیدن به نرخ ۱۰۰ دلار خیز برداشته است.
به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۵۲ سنت افزایش، در ۹۱ دلار و ۱۷ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۲ سنت افزایش، در ۸۶ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه بسته شد. هر دو شاخص در معاملات روز پنج‌شنبه، در بالاترین حد از اکتبر بسته شده بودند. نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هفته گذشته که تشدید ریسک‌های ژئوپلیتیکی در غرب آسیا، نگرانی بازار نسبت به احتمال محدودتر شدن عرضه را برانگیخت، بیش از چهار درصد رشد هفتگی ثبت کردند. تحلیلگران بانک آمریکا، هفته گذشته پیش‌بینی کردند قیمت نفت در تابستان امسال، به ۹۵ دلار در هر بشکه صعود خواهد کرد. بانک آمریکا پیش‌بینی خود از میانگین قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت در سال ۲۰۲۴ را به ترتیب به ۸۶ دلار و ۸۱ دلار افزایش داد. این بانک انتظار دارد بهبود تقاضا، باعث شود بازار نفت جهانی در سه ماهه سوم و سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۴، با حدود ۴۵۰ هزار بشکه در روز با کمبود عرضه رو‌به‌رو شود. یک مقام ناتو، پنج‌شنبه گذشته گفت: «حملات مداوم پهپادهای اوکراینی به پالایشگاه‌های روسیه، ممکن است بیش از ۱۵ درصد ظرفیت تولید سوخت را مختل کرده باشد و به تولید سوخت این کشور ضربه بزند.»
اوپک و متحدانش که به اوپک پلاس معروفند، هفته گذشته، سیاست عرضه نفت خود را بدون تغییر نگه داشت و برخی کشورها را برای افزایش پایبندی به محدودیت عرضه، تحت فشار قرار داد. «دانیل‌هاینس» و «سونی کوماری»؛ تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: «اعمال سخت‌گیری بیشتر در مورد پایبندی به سهمیه‌ها، به کاهش بیشتر تولید در سه ماهه دوم منجر خواهد شد. چشم‌انداز بازار محدودتر، به کاهش ذخایر نفت در سه ماهه دوم منتهی می‌شود.»
در این بین، داده‌های رسمی در روز جمعه نشان داد مشاغل جدید در آمریکا در مارس، افزایش بهتر از حد مطلوبی داشتند و همچنین دستمزدها هم افزایش مستمر را نشان دادند. افزایش ۳۰۳ هزار شغل در ماه میلادی گذشته، به احتمال قوی تقاضا برای نفت اشاره دارد اما احتمالا، کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا را که برای امسال پیش‌بینی شده است، به تاخیر می‌اندازد. تحلیلگران جی‌پی مورگان در یادداشتی نوشتند: «انتظار می‌رود تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه اول، یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز رشد کند.»
شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شرکت‌های انرژی آمریکایی، تعداد دکل‌های حفاری نفت و گاز طبیعی را هفته گذشته، برای سومین هفته متوالی کاهش دادند. تعداد دکل‌های حفاری نفت و گاز که معیاری برای ارزیابی تولید در ماه‌های آتی است در هفته منتهی به پنجم ‌آوریل، با یک حلقه کاهش، به ۶۲۰ حلقه رسید که پایین‌ترین رقم از اوایل فوریه تاکنون است. بر اساس گزارش رویترز، شرکت آرامکوی سعودی قیمت فروش رسمی ‌گرید نفتی سبک خود برای مشتریان در آسیا و مدیترانه در ماه مه را بالا برد. قیمت فروش ‌گرید عرب لایت برای خریداران آسیایی، دو دلار بالاتر از میانگین قیمت نفت عمان/دوبی تعیین شد و نسبت به قیمت‌آوریل، ۳۰ سنت افزایش داشت. قیمت این ‌گرید برای خریداران در مدیترانه، ۱۰ سنت ارزان‌تر از قیمت نفت برنت بود و این تخفیف، ۱۰ سنت نسبت به ‌آوریل، کاهش داشت. با مجموع این تحولات می‌توان گفت که نفت برای رسیدن به نرخ ۱۰۰ دلار خیز برداشته است.
 صعود 39 دلاری قیمت طلا
قیمت طلا هم در حال رقابت با بهای نفت است. همچنین به گزارش فارس؛ مخاطرات ژئوپلیتیکی ناشی از حمله رژیم صهیونیستی به سفارت ایران شدت پیدا کرده و اثر بهبود شرایط کار و رشد سوددهی اوراق قرضه آمریکا را که می‌تواند عامل کاهشی برای قیمت طلا باشد، خنثی کرده است.
قیمت هر اونس طلا در آخرین روز کاری بازارهای جهانی 38 دلار و 81 سنت بالا رفته و به 2329.75 دلار در هر اونس رسیده است. افزایش خریدهای فیزیکی و سوداگرانه و خرید از سوی بانک‌های مرکزی در جهان نیز سبب شده تا قیمت طلا رکورد جدیدی ثبت کند.
ضمن اینکه هرچه نرخ بهره بانکی در آمریکا کمتر باشد هزینه‌های نگهداری طلا که دارایی بدون بهره است کمتر می‌شود و تمایل برای خرید این فلز گرانبها بیشتر می‌شود. از طرفی، بزرگ‌ترین خریدار طلا در جهان، بانک مرکزی چین است که ذخایرآن با افزایش 12 تنی به 257 تن رسیده است.