kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۵۵۳۹
تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۰

 آغاز دور سوم ریاست جمهوری السیسی در مصر

 

عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور كنوني مصر برای سومین دور به عنوان رئیس‌جمهور مصر در برابر نمایندگان پارلمان در قاهره سوگند یاد کرد.  
منابع رسانه‌ای مصر دیروز (سه‌شنبه) اعلام کردند که «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور کنونی مصر برای سومین بار پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور در پارلمان مصر سوگند یاد کرده است. وی پس از ادای سوگند در اظهاراتی گفت: بار دیگر عهد می‌بندم که مسیر خود را برای ساخت دولتی مدرن و دموکراتیک و تحقق خواسته‌های مردم تکمیل کنم. رئیس‌جمهوری مصر افزود: برای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و ایجاد فرصت‌های اشتغال تلاش خواهیم کرد.
روند رأی‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری مصر در داخل این کشور در روزهای ۱۰، ۱۱ و ۱۲ دسامبر(19،20 و 21 آذر) برگزار شد. به دنبال آن کمیسیون انتخابات این کشور اعلام کرد که السیسی با کسب ۳۹ میلیون و ۷۰۲ هزار رای(89.6 درصد از کل) پیروز انتخابات ریاست جمهوری مصر شده است. در اين دوره از انتخابات رياست جمهوري در مصر چهار نامزد با نام‌هاي: «عبدالفتاح السیسی» رئیس کنونی مصر و«عبدالسند الیمامه» رئیس حزب وفد، «فرید زهران»رئیس حزب سوسیال دموکرات مصر و «حازم عمر» حزب جمهوریخواه خلق با هم رقابت كردند. 
«السیسی» که فرمانده سابق ارتش بود به دنبال سرنگون کردن دولت قانونی «محمد مرسی»، رئیس‌جمهور سابق مصر در ۲۰۱۳ به قدرت رسید. السیسی با بیش از ۹۶ درصد آرا در انتخابات ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ به پیروزی دست یافت. بعد از آن اصلاحاتی در قانون اساسی مصر صورت گرفت و به این ترتیب به جای چهار سال وی توانست شش سال در قدرت بماند و برای بار سوم نیز نامزد شود. از سال ۲۰۱۴ السیسی وعده ثبات در مصر به ویژه در زمینه اقتصاد را داده است. وی سال ۲۰۱۶ نیز چشم‌اندازی را برای اصلاحات مالی و اقتصادی طراحی کرد که شامل کاهش یارانه کالاهای اساسی بود که دولت به برخی گروه‌های کم درآمد می‌داد.