kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۹۸۵۳
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۴
امیر حاتمی:
مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور ارتش گفت: اگر رزمندگان مقاومت فلسطین از تعدادی سامانه پدافند هوائی برخوردار بودند و رژیم صهیونیستی احساس می‌کرد که تعدادی از هواپیماهای آنها می‌تواند هدف قرار گیرد، شرایط دیگری در غزه حاکم می‌شد اما با این وجود رزمندگان فلسطینی در جبهه زمینی توانسته‌اند جنایتکاران رژیم صهیونیستی را زمین‌گیر کنند.

امیر سرتیپ امیر حاتمی، مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور ارتش در جشنواره دانش و پژوهش امام علی(ع) نیروی پدافند هوائی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب مبنی بر اینکه «این راه طی‌شده، با همه اهمّیّتش فقط یک آغاز بوده است و نه بیشتر. ما هنوز از قلّه‌های دانش جهان بسیار عقبیم؛ باید به قلّه‌ها دست یابیم. باید از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور کنیم. ما از این مرحله هنوز بسیار عقبیم؛ ما از صفر شروع کرده‌ایم. عقب‌ماندگی شرم‌آور علمی در دوران پهلوی‌ها و قاجارها در هنگامی که مسابقه علمی دنیا تازه شروع شده بود، ضربه‌ سختی بر ما وارد کرده و ما را از این کاروان شتابان، فرسنگ‌ها عقب نگه داشته بود. ما اکنون حرکت را ‌آغاز کرده و با شتاب پیش می‌رویم ولی این شتاب باید سال‌ها با شدّت بالا ادامه یابد تا آن عقب‌افتادگی جبران شود»، اظهار داشت: تا به امروز در دنیا سه انقلاب صنعتی اتفاق افتاده است که در حال حاضر ما در آستانه انقلاب صنعتی چهارم هستیم.
وی خاطرنشان کرد: انقلاب صنعتی اول قرن هجدهم میلادی آغاز و مکانیزه شدن صنایع را در نوردید و در زندگی بشر تغییرات اساسی ایجاد شد. در انقلاب صنعتی دوم نیز اتفاقات بزرگی رخ داد و کشاورزی، بهداشت و درمان پیشرفت کرد؛ درحالی که از ابتدای انقلاب صنعتی اول، کشور ما دچار درگیری‌های داخلی بود و از آن‌چیزی که در دنیا اتفاق می‌افتاد غافل و بی‌خبر بودند.
مشاور فرمانده معظم کل قوا با بیان اینکه زمانی که انقلاب صنعتی دوم در جهان اتفاق افتاد، در ایران اواخر دوره قاجاریه بود؛ لذا باز هم ما در عقب‌افتادگی و غفلت کامل بودیم و جنگ جهانی اول نیز ایران را در معرض فروپاشی کامل قرار داده بود، افزود: جهش در حوزه دیجیتال و پردازش اطلاعات، قلب انقلاب صنعتی سوم است و خوشبختانه در این حوزه، ما بخشی از عقب‌افتادگی خود را خصوصاً پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با سرعت جبران کردیم.
امیر سرتیپ حاتمی، با تاکید بر اینکه امروز در آستانه انقلاب صنعتی چهارمی هستیم که ویژگی‌ها و فناوری‌های برجسته آن در حال آشکار شدن است، گفت: امروز پدیدآورنده هوش مصنوعی ابراز نگرانی می‌کند که این فناوری چه اتفاقی را را رقم خواهد زد و حوزه‌های دیگری نیز نظیر رباتیک، زیست فناوری، فراصوت، فضائی و... از ماحصل‌ها دستاوردهای انقلاب صنعتی جدید هستند.
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه امروز عمق و دامنه تأثیر این تحولات در زندگی بشر فزاینده است، اظهار داشت: ما در حوزه پدافند هوائی نمی‌دانیم که در ۱۰ تا ۲۰ سال آینده با چه فناوری‌هایی مواجه‌ایم؟ و در بحث موشک‌ها با چه سرعت و چه قدرت انفجاری مواجه هستیم؟ ریزپرنده‌ها چه نقشی ایفا خواهند کرد؟ آیا تهدید واقعی ما هواپیماها، پهپادها و موشک‌ها هستند یا ریزپرنده‌هایی هستند که از ترکیب این فناوری‌ها نظیر هوش مصنوعی، قدرت انفجاری، ارتباطات کوانتومی و... به‌یکباره با ۵۰۰۰ ریزپرنده مواجه خواهیم بود؟
مشاور فرمانده معظم کل قوا تأکید کرد: این موضوعات نشان می‌دهد که چه رسالت و ماموریت خطیری بر دوش پژوهشگران، دانشمندان و محققین عرصه‌های دفاعی نهاده شده است، چرا که از یک جهت دارای یک عقب‌ماندگی تاریخی هستیم و از طرفی دیگر سرعت تحولات بسیار بالاست و از بعدی دیگر نیز عمق این تأثیرات بسیار زیاد است.
وی بیان داشت: شرایطی که امروز با جنایت علیه مردم  غزه به‌وجود آمده است، جای تردیدی باقی نمی‌گذارد که نظام سلطه و استکبار جهانی، شورای امنیت سازمان ملل متحد را از درجه اعتبار ساقط کرده‌اند؛ درحالی که شورای امنیت باید برای مردم دنیا امنیت و آرامش به ارمغان آورد، اما قوانین ضدبشری و ضدانسانی و همچنین مسائلی مانند حق وتو، سازوکارهای شورای امنیت سازمان ملل را به اندازه‌ای تنزل داده که در مقابل این جنایات، هیچ کاری از آن ساخته نیست و کاملا منفعل است.
امیر حاتمی با تأکید بر اینکه در چنین شرایطی، عاملی که می‌تواند برای کشورها توازن و تعادل ایجاد کند، قدرت دفاعی است و در این بین، قدرت پدافند هوائی جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد، افزود: اگر رزمندگان مقاومت فلسطین از تعدادی سامانه پدافند هوائی برخوردار بودند و رژیم صهیونیستی احساس می‌کرد که تعدادی از هواپیماهای آنها می‌تواند هدف قرار گیرد، شرایط دیگری در غزه حاکم می‌شد اما با این وجود رزمندگان فلسطینی در جبهه زمینی توانسته‌اند جنایتکاران رژیم صهیونیستی را زمین‌گیر کنند.
در پایان این مراسم از جمعی از پژوهشگران، محققین و نویسندگان برتر نیروی پدافند هوائی تجلیل شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: