kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۷۶۸۸
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۳

فخرفروشی ترامپ با گواهی پزشکی برای تمسخر بایدن

 

ترامپ در روز تولد هشتاد و یک سالگی بایدن ضمن تمسخر بایدن یک گواهی پزشکی‌ مربوط به وضعیت سلامتی‌ خود را در شبکه‌ اجتماعی‌‌ شخصی خود با نام «تروث» به اشتراک گذاشت.
در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری سال آینده آمریکا، مسئله سن نامزدها به یک چالش اساسی تبدیل شده است. گاف‌های متعدد بایدن و اظهارات و رفتارهای عجیب و غریب وی طی 4 سال گذشته به سوژه تمسخر جمهوری‌خواهان تبدیل شده است. روزنامه «نیویورک‌پست» نیز روز یکشنبه همزمان با 81 سالگی تولد بایدن در صفحه نخست خود بایدن را به سخره گرفت و نوشت او سالمندترین رئیس‌جمهور آمریکا است. نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهد که رای‌دهندگان از سن بالای بایدن نگرانند. رقابت ترامپ 77 ساله و بایدن 81 ساله به سوژه حمله بقیه کاندیداها به این دو نیز تبدیل شده است. «ران دیسانتیس»، فرماندار فلوریدا که خود نامزد انتخابات است و 45 سال سن دارد روز یکشنبه اذعان کرد که مقام ریاست جمهوری، مناسب کسی که به ۸۰ سالگی رسیده، نیست. ستاد انتخاباتی دیسانتیس نیز از ماه گذشته یک مکانیسم رصد اشتباهات ترامپ راه‌اندازی کرده که لغزش‌های لفظی او را برجسته می‌کند. در این میان به نوشته سی‌ان‌ان، ترامپ نیز سعی می‌کند با تمسخر بایدن آمادگی ذهنی او را برای ریاست جمهوری زیر سؤال ببرد. در جدیدترین مورد «دونالد ترامپ»، نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه آمریکا روز دوشنبه با انتشار گواهی پزشکی از وضعیت سلامت جسمانی‌اش در شبکه اجتماعی خود، به استقبال هشتاد و یکمین سالگرد تولد بایدن رفت. در این نامه پزشکی وضعیت سلامت جسمی و روانی رئیس‌جمهور سابق آمریکا از سوی پزشکش«عالی» توصیف شده است. به گزارش «آسوشیتدپرس»، پزشک ترامپ در «ایالت نیوجرسی» آمریکا عنوان کرده است که از سال 2021 دکتر وی بوده است و اخیراً هم او را در ماه سپتامبر(شهریور) معاینه کرده است و همه معاینات پزشکی، وضعیت سلامت جسمی و روانی ترامپ را در حد نرمال و بسیار خوب نشان داده است. به گفته پزشک ترامپ، تحت تاثیر رژیم غذایی و تمرینات ورزشی روزانه وی که موجب کاهش وزنش هم شده است،  نتایج آزمایش اخیرش حتی از آزمایش‌های قبلی نیز بسیار مطلوب‌تر و بهتر بوده است. در معاینات پزشکی ترامپ نوشته شده است که این مرد ۷۷ ساله «در حال حاضر در سلامت کامل» به سر می‌برد. اواخر سال ۲۰۱۵ نیز پزشک پیشین ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی‌ وی‌ با انتشار نامه‌ای در باب وضعیت جسمانی‌اش، او را سالم‌ترین فردی که تاکنون به ریاست‌جمهوری آمریکا انتخاب شده، معرفی کرد. با این حال وی بعدها مدعی شد که اظهاراتی که او در مورد سلامتی ترامپ در آن دوران مطرح کرده، از سوی خود وی به پزشکش دیکته شده است. با این حال همزمان با ورود ترامپ به کاخ سفید و انجام برخی از معاینات پزشکی بسیار حساس، برخی از بیماری‌های وی مشخص شد. مثلا در سال ۲۰۱۹ نتایج آزمایش‌های ترامپ وی را رسماً به عنوان فردی چاق و دارای اضافه وزن معرفی کرد و در سال ۲۰۱۸ نیز نتایج آزمایش‌ها نشان داد که او از یک بیماری قلبی هم رنج می‌برد.
سقوط جت نیروی دریایی
خبر دیگر از آمریکا این که یک هواپیمای نیروی دریایی آمریکا دوشنبه از باند فرودگاه عبور کرد و داخل آب‌های جزیره «اوآهو» ‌هاوایی افتاد اما مقامات آمریکایی گفتند همه 9 سرنشین آن توانستند به سلامت به ساحل برسند.  به گزارش فارس به گفته «هایلی‌هارمز» سخنگوی تفنگداران آمریکایی، سانحه رخ داده برای جت شناسایی و گشت‌زنی دو موتوره با بدنه هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷، تلفاتی نداشته است. طبق اعلام سرویس هواشناسی ملی آمریکا، در زمان حادثه هوا ابری و بارانی و دید کاهش یافته بود. به گزارش «سی‌ان‌ان»، این نوع هواپیما قادر به حمل اژدر و موشک‌های کروز است و همچنین می‌تواند جنگ ضد زیردریایی و ضد سطح انجام دهد و در ماموریت‌های جمع‌آوری اطلاعات مورد استفاده قرار بگیرد.