kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۷۶۵۲
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۳
 
 
 
سرویس خارجی-
کشتی اسرائیلی که نیروهای ارتش یمن روز یکشنبه با 52 سرنشین از طریق عملیات هلی‌برن در آب‌های دریای سرخ تصرف کردند، نشان‌دهنده ورود جدی‌تر یمن به میدان تحولات فلسطین است. همزمان سرلشکر «علی الموشکی»، معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یمن گفته است که تا زمان توقف تجاوزات اسرائیل در غزه، ما به اقداماتمان ادامه خواهیم داد.
بیش از چهل و پنج شبانه‌روز از جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه می‌گذرد و اکنون این جنگ دیگر محدود به مرزهای فلسطین نیست. جنگ در غزه تا عمق آب‌های دریای سرخ در جنوب یمن گسترش یافته و روز گذشته نیروهای ارتش یمن یک کشتی تجاری اسرائیلی را توقیف کردند. جنگ منطقه‌ای که برخی پیش‌بینی می‌کردند خاورمیانه را فرا خواهد گرفت و بازارهای انرژی و اقتصاد را مختل خواهد کرد، در حال حاضر به جنوب یمن کشیده شده و کشتی اقتصاد را حداقل در تل‌آویو به گِل نشانده است. سقوط ارزش شکِل به عنوان پول واحد رژیم اسرائیل به همراه سقوط بی‌سابقه بورس تل‌آویو و کسری بودجه بی‌سابقه دولت، تنها بخشی از ترکش‌های جنگ غزه به بدنه اقتصاد و تجارت رژیم صهیونیستی است. اقتصاددان ارشد وزارت دارایی رژیم صهیونیستی خسارت تولید ناخالص داخلی به دلیل جنگ غزه را ۱.۴ درصد یا حدود ۲.۵۰ میلیارد دلار در ماه برآورد کرد. همچنین دفتر آمار مرکزی رژیم صهیونیستی هم اعلام کرده است که نرخ بیکاری در اراضی اشغالی در ماه اکتبر به حدود 10 درصد افزایش یافته و جنگ کنونی در غزه باعث شده است تا ده‌ها هزار نفر از ساکنان شهرک‌های صهیونیست‌نشین مجاور غزه این منطقه را ترک کنند. نرخ بیکاری قبل از جنگ در رژیم اسرائیل حدود 3.4 درصد بود و طبق آمارها در حال حاضر با ادامه جنگ در غزه حدود 46 هزار کارگر اسرائیلی بیکار شده‌اند. حتی منابع عبری زبان گفته‌اند که تصرف کشتی اسرائیلی از سوی نیروهای یمنی هم تلاشی برای ضربه زدن به تجارت و اقتصاد تل‌آویو بوده است. 
یمنی‌ها کدام کشتی را تصرف کردند؟
کشتی اسرائیلی که نیروهای ارتش یمن روز یکشنبه با 52 سرنشین از طریق عملیات هلی‌برن در آب‌های دریای سرخ تصرف کردند، متعلق به «رامی اونگار»، تاجر اسرائیلی است. انصارالله از این عملیات تمجید کرده و سرلشکر «علی الموشکی»، معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یمن گفته است که تا زمان توقف تجاوزات اسرائیل در غزه، ما به اقداماتمان ادامه خواهیم داد. منابع عبری نیز گفته‌اند که کشتی تصرف شده توسط نیروهای یمنی حدود 5 هزار خودرو حمل می‌کند و توقیف آن می‌تواند صدها میلیون دلار خسارت به بازار خودرو تل‌آویو وارد کند و قیمت خودرو در اسرائیل گران‌تر خواهد شد.
مالک کشتی اسرائیلی کیست؟
«آبراهام (رامی) اونگار» مالک کشتی توقیف شده توسط نیروهای ارتش یمن متولد 1947 در تل‌آویو و یکی از ثروتمندترین افراد رژیم صهیونیستی است. براساس گزارش ‌هاآرتص مجموع دارایی خالص او بیش از 2 میلیارد دلار است. اونگار همچنین یک ابر شرکت کشتیرانی بین‌المللی را در مالکیت دارد و یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان وسایل نقلیه موتوری در رژیم صهیونیستی است. اونگار همچنین روابط بسیار نزدیک با سیاستمداران راستگرای صهیونیست از جمله «بنیامین نتانیاهو» و همچنین «یوسی کوهن» رئیس پیشین موساد دارد و شایعات گسترده‌ای درباره زدوبند‌های مالی وی با این دونفر در میان اسرائیلی‌ها گفته شده است. ظاهراً او همچنین در دو رسوایی بزرگ سیاسی دست داشته و گفته می‌شود به وزرای سابق و حتی «ایهود اولمرت»، نخست‌وزیر سابق تل‌آویو، رشوه و هدایایی داده است.
چرا تصرف کشتی اسرائیلی مهم است؟
تصرف کشتی اسرائیلی توسط ارتش یمن در میانه جنگ علیه غزه به معنای ورود 
جدی‌تر صنعا به میدان جنگ غزه است و این موضوع از دو جنبه دارای اهمیت است:
نخست آن که یمنی‌ها نشان دادند که مرحله به مرحله حملات خود علیه صهیونیست‌ها را همزمان با بمباران غزه تشدید می‌کنند. رهبر انصارالله یمن یک ماه پیش و چند روز پس از عملیات طوفان الاقصی به اشغالگران نسبت به بمباران غزه هشدار داده بود. چند روز بعد از این هشدارها نیز، عملیات موشکی و پهپادی نیروهای یمنی علیه استان ایلات در جنوب رژیم صهیونیستی آغاز شد. اکنون علاوه‌بر حملات موشکی و پهپادی، نیروهای یمنی در دریا به مصاف اشغالگران قدس رفته‌اند تا نشان دهند قدم به قدم حملات و عملیات خود علیه اسرائیل را به پیش می‌برند. در واقع فاز عملیات هوائی و موشکی یمن در حال گسترش به فاز تقابل دریایی است.
دومین مسئله مهم آن است که اگرچه به ادعای ارتش رژیم صهیونیستی موشک‌ها و پهپادهای شلیک شده از یمن به ایلات تاکنون رهگیری و منهدم شده، اما یمن این پیام را رسانده است که محدودیتی برای ورود به جنگ تمام عیار علیه تل‌آویو ندارد و از نظر لجستیکی دارای موشک‌های بالستیک کافی برای هدف قرار دادن نقاطی در عمق رژیم صهیونیستی است.
پیش‌بینی واکنش تل‌آویو
«جیسون برادسکی»، رئیس مؤسسه اتحاد علیه ایران هسته‌ای آمریکا که به شدت مواضعی ضدایرانی دارد، در مورد عملیات ارتش یمن روی کشتی رژیم صهیونیستی گفته است که واکنش رسمی صهیونیست‌ها نشان از ترس آن‌ها در برابر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. او افزوده است «علی‌رغم این که این کشتی دارای مالک اسرائیلی است، اما ارتش اسرائیل احتمالاً آن را کشتی اسرائیلی نمی‌داند تا نشان دهد که هیچ واکنشی علیه یمنی‌ها در دستور کار ندارد.» به اعتقاد این کارشناس آمریکایی، پس از حمله سپاه پاسداران به کشتی اسرائیلی «MV Helios Ray» 
در سال 2021 نیز هیچ اقدام تلافی‌جویانه‌ای از سوی تل‌آویو صورت نگرفت و بیشتر مقامات ارشد اسرائیل تصمیم گرفتند «با توجه به عدم تلفات و خسارات محدود»، به تصرف این کشتی پاسخ ندهند. 
پیش‌بینی برادسکی البته درست از آب درآمد و با وجود آن که مالک کشتی تحت تصرف ارتش یمن یک تبعه اسرائیلی است، اما «دانیل‌هاگاری»، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی دیروز گفته است که این کشتی، متعلق به تل‌آویو نیست و هیچ اسرائیلی در آن حضور ندارد. این موضع‌گیری ارتش یمن با این هدف بود تا مسئولیتی متوجه نظامیان صهیونیست در تصرف کشتی اسرائیلی نشود. ارتش رژیم صهیونیستی در حال حاضر مشغول جنگ در غزه است و به شدت نسبت به گسترده شدن جنگ در دیگر جبهه‌‎ها و باز شدن پای نظامیان صهیونیست به خارج از مرزهای فلسطین اشغالی نگران است‌، از این رو ارتش رژیم صهیونیستی اکنون تلاش می‌کند تا در ماجرای تصرف کشتی اسرائیلی توسط یمنی‌ها از خود سلب مسئولیت کند.
ترس بایدن درباره حمایت از نتانیاهو
به نظر می‌رسد که دموکرات‌های آمریکا از هم اکنون نگران شکست در انتخابات آتی به‌دلیل حمایت از جنایات نتانیاهو در غزه هستند. روزنامه  وال استریت ژورنال به نقل از مسئولان آمریکایی گزارش داده است که دولت بایدن تلاش می‌کند تا نتانیاهو را وادار به توقف گسترش درگیری‌ها کند. به گفته وال استریت ژورنال، مسئولان دولت بایدن نگران پیامدهای داخلی احتمالی حمایت کامل از اسرائیل هستند. صندوق جمعیت سازمان ملل متحد هم گفته است که حدود 70 درصد از قربانیان حملات تل‌آویو به غزه کودک و زن هستند.
آبرو ریزی در بیمارستان
با وجود ادعاهای ارتش رژیم صهیونیستی درباره فعالیت نظامی در بیمارستان‌های غزه، اما فاکس نیوز نقشه ارتش اسرائیل برای گذاشتن اسلحه در بیمارستان الشفاء در غزه را لو داد. همزمان با ورود ارتش رژیم صهیونیستی به بیمارستان الشفاء در غزه تیمی از شبکه آمریکایی فاکس نیوز همراه نیروهای اشغالگر وارد شد و لحظه ورود آنها را پخش کرد. در فیلم ارتش اشغالگر در اتاق دستگاه MRI سه عدد اسلحه کلاشینکف در کیسه‌هایی نمایش داده شد، اما در فیلم فاکس نیوز تنها یک سلاح کلاشینکف 
و با وضعیت مرتب نمایش داده شد که نشانگر صحنه‌سازی ارتش اسرائیل است!
حمایت جهانی از فلسطین
حمایت جهانی از فلسطین همچنان در مناطق مختلف جهان به‌ویژه در کشورهای غربی و اروپا ادامه دارد. مردم در روتردام هلند برای حمایت از فلسطینیان به خیابان‌ها آمدند. در کانادا نیز رو‌به‌روی ساختمان تلویزیون CBC در شهر ونکوور تظاهراتی در حمایت از غزه برگزار شد. همچنین راهپیمایی شبانه مراکشی‌ها در شهر طنجه، در حمایت از مقاومت غزه برگزار شد. «نیل فرگوسن» مورخ مشهور و استاد دانشگاه‌ هاروارد نیز گفته است که گرایش‌های ضد اسرائیلی و همدردی نوجوانان و جوانان با فلسطین در غرب رو به افزایش است!
نام:
ایمیل:
* نظر: