kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۱۴۵۴
تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۷
بر خلاف تخریب اعتماد در دولت قبل رخ داد
اعتماد‌سازی دولت سیزدهم در کشاورزان موجب افزایش تولید و خرید تضمینی گندم و خودکفایی ایران در تامین نان شد اما دولت قبل با تخریب اعتماد کشاورزان موجب کاهش تولید و فروش محصول به قاچاقچیان را فراهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، برخی در زمان قبل و حتی هنگام برداشت گندم در بوق و کرنا می‌کردند که گندمکاران محصول خود را به دولت نمی‌فروشند اما آنها تا آخرین دانه گندم خود را هم به سیلوهای دولتی تحویل دادند و موجب خودکفایی کشور در تامین نان شدند. چندین عامل در این زمینه نقش دارد که همگی، اجزای اعتماد‌سازی مسئولان دولت سیزدهم در کشاورزان است. اقدامات اعتمادساز دولت رئیسی برخلاف تخریب اعتماد کشاورزان در دولت روحانی است.
مسئولان وزارت جهاد کشاورزی هم باورشان نمی‌شد که کشاورازن چنین تولیدی کنند و این میزان از محصول خود را به دولت بفروشند. اوایل فصل برداشت خوش بینانه‌ترین پیش‌بینی‌های مسئولان وزارت  جهاد کشاورزی خرید هشت میلیون و 500 هزار تن بود اما اکنون این میزان در حال عبور از 10 میلیون تن است.
افزایش قیمت خرید تضمینی به نزدیک نرخ‌های جهانی و منطقه‌ای و مهم‌تر از آن اعلام به موقع قیمت، استفاده از بذر و کود مناسب، پرداخت بموقع مطالبات کشاورزان در دو سال اخیر و البته افزایش بارندگی‌ها، موجب جهش تولید و مهم‌تر از آن اعتماد کشاورزان به دولت و فروش محصولاتشان به سیلوهای دولتی شد.
زمانی که مسئولان کشور تاکید کردند که گندمکاران محصول تولیدی خود را به دلالان و قاچاقچیان گندم نفروشند آنها به این حرف اعتماد کردند و تقریبا دلالی و واسطه‌گری در این حوزه امسال نزدیک به صفر شد  که طی سالیان گذشته بی‌سابقه بوده است. یادمان نرفته سال‌هایی که در فصل برداشت، کامیون‌ها در راه قاچاق گندم به کشورهای همسایه بودند. امسال علاوه‌بر 10 میلیون تن خرید تضمینی گندم، دو میلیون تن محصول برای خود مصرفی و بذر، نزد کشاورزان است.
رئیس‌ سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، استفاده از بذور اصلاح شده توسط کشاورزان بر اساس توصیه مروجان کشاورزی را یکی از عوامل افزایش تولید گندم اعلام کرد و افزود: استفاده از بذر مناسب گندم می‌تواند محصول را در برابر کم‌آبی، بیماری و آفات مقاوم‌تر کند. ضمن اینکه برخی واریته‌های گندم هستند که نسبت به واریته‌های دیگر تولید بیشتری دارند.
بنابراین خودکفایی کشور در تولید گندم نان را باید قبل از هر چیز مرهون کشاورزان با فرهنگ ایرانی دانست که با مسئولان همدلی و اعتماد کردند و در شرایط تحریم‌، محصول تولیدیشان را به خارج از مرزها ندادند و حداقل از خروج دو میلیارد دلار ارز جلوگیری کردند.

نام:
ایمیل:
* نظر: