kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۱۴۱۰
تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۳
پلیس هشدار داد

جریمه در انتظار رانندگان خودروهای دارای صدای نامتعارف و ناهنجار

 
 
 
رئیس اداره اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ اعلام کرد که هرگونه تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار در وسایل نقلیه تخلف است.
به گزارش ایسنا، سرهنگ علی‌اصغر شریفی با اشاره به قانون هوای پاک و آلودگی صوتی در پایتخت گفت: مراکز معاینه فنی وسایل نقلیه موتوری ماده ۶ قانون موظفند انواع وسایل نقلیه موتوری مورد بازدید را از جهت رعایت حدود مجاز آلودگی صوتی نیز تحت آزمایش و کعینه قرار دهند.
شریفی در مورد نمونه‌های تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار بیان داشت: موضوع مهم تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار را می‌توان در استفاده خودروها از بوق‌های شیپوری، لوله اگزوز، سامانه صوتی و بلندگوها تقسیم‌بندی کرد. خودروهایی که با استفاده از این موارد به منظور تولید صدای ناهنجار و نامتعارف می‌کنند متخلف محسوب می‌شوند و مطابق قانون با آنها برخورد می‌شود. وی با اشاره به ماده ۲۹ قانون هوای پاک و میزان جریمه خودروهای متخلف افزود: تولید صدای نامتعارف یا ناهنجار از بوق‌های شیپوری، لوله اگزوز، سامانه صوتی یا بلندگوی منصوب در وسایل نقلیه مانند آن تخلفی است که در صورت ارتکاب از سوی رانندگان خودروها در مرتبه اول شامل ۱۰۰ هزار تومان جریمه نقدی، در مرتبه دوم ۲۰۰ هزار تومان و برای بار سوم ۳۰۰ هزار تومان خواهد شد.