kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۱۲۴۴
تاریخ انتشار : ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۷
محسنی اژه‌ای در گفت‌وگو با شبکه المیادین:

آمریکا در موقعیت و جایگاهی نیست که برای جمهوری اسلامی ایران شرط بگذارد

 
 
 
رئیس‌ قوه قضائیه اظهار داشت: آمریکا در موقعیت و جایگاهی نیست که برای جمهوری اسلامی ایران شرط بگذارد؛ ما از محور مقاومت حمایت و مسئله فلسطین را یک موضوع مهم تلقی می‌کنیم.
به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، در ابتدای گفت‌وگوی تفصیلی خود با شبکه تلویزیونی المیادین به مناسبت «روز حقوق بشر اسلامی» پس از بیان توضیحاتی مبسوط در باب ساختار مستقل قضایی در نظام جمهوری اسلامی ایران و کارکرد‌های موسع عدلیه، به تدابیر و اقدامات قوه قضائیه در راستای پیشگیری از وقوع جرایم ‌اشاره کرد و گفت: سیاست‌ها و اولویت‌های قوه قضائیه در مقوله مبارزه با فساد، مطلقا تغییر نکرده است، مبارزه با فساد کماکان جزو اولویت‌های اصلی دستگاه قضاست، اما امروز روش مبارزه با فساد ممکن است از حیث تاثیرگذاری و مقوله ریشه‌کن کردن فساد، تفاوت‌هایی با گذشته داشته باشد. من در این دوره معتقد هستم که ما باید اولا مبارزه با فساد را به صورت علمی، حرفه‌ای و کارشناسی به پیش ببریم و ثانیا انسداد بستر‌های فسادزا را در اولویت اقدامات‌مان قرار دهیم. چنانچه فسادی وجود داشته باشد و ما صرفا با فرد مفسد برخورد کنیم و اهتمام و توجهی به انسداد بستر‌های فساد نداشته باشیم، دائما با افراد مفسد بعدی سروکار خواهیم داشت. همچنین باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که به سبب اینکه رئیس‌جمهور کنونی در گذشته مسئولیت ریاست دستگاه قضا را برعهده داشتند، امروز کار قوه قضائیه و کار دولت در مبارزه با فساد، آسان‌تر از گذشته شده است.
روند تعاملی قوای سه‌گانه
 برای حل مشکلات کشور بی‌سابقه است
محسنی اژه‌ای در ادامه، تعامل دولت، مجلس و دستگاه قضا در دوره کنونی را بی‌سابقه توصیف کرد و گفت: طی ۲ سال گذشته، روند تعاملی قوای سه‌گانه برای حل مشکلات کشور، در یک سطح مثال‌زدنی و بی‌سابقه بوده است. ما در قوه قضائیه طی این مدت با تمام کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس و اکثر قریب به اتفاق وزرای دولت، دیدار‌ها و نشست‌های جداگانه داشته‌ایم؛ کما اینکه با کل اعضای مجلس و هیئت دولت نیز طی سال در چند نوبت، نشست و جلسه مشترک برگزار می‌کنیم. 
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اقدامات یک‌جانبه برخی مجامع به اصطلاح بین‌المللی علیه مقامات و مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: این مهم نیست که برخی از مجامع به اصطلاح بین‌المللی، من یا امثال من را تحریم کرده و می‌کنند چرا که بسیاری از این تحریم‌ها بی‌پایه و اساس است. این مجامع به اصطلاح بین‌المللی، سعی می‌کنند افرادی را که مُخل منافع نظام سلطه و مستکبرین و متجاوزین به حقوق بشر هستند را تحریم کنند. 
غربی‌ها اگر ملتزم به ضوابط بین‌المللی هستند
باید منافقین را به ایران تحویل دهند
رئیس ‌دستگاه قضا در ادامه در پاسخ به سؤالی در باب تشکیل پرونده قضایی برای گروهک منافقین و شماری از عناصر برجسته این گروهک، ضمن تبیین و تشریح جنایت‌های فجیع گروهک تروریستی نامبرده علیه مردم ایران، گفت: امروز آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشور‌های غربی آشکارا به حمایت و تجهیز گروهک منافقین مشغولند؛ گروهکی که هزاران نفر از مردم ایران را به شهادت رسانده و علاوه‌بر همراهی و همکاری با رژیم متجاوز بعث، جنایت‌هایی فجیعانه و سبعانه را علیه مردم ما مرتکب شده است؛ لذا کشور‌های غربی که به منافقین پناه داده‌اند اگر ملتزم به ضوابط بین‌المللی و مصوبات خود هستند، باید نسبت به تحویل عناصر این گروهک به ایران، اهتمام داشته باشند.
می‌خواهیم یک محاکمه عادلانه 
برای منافقین برگزار کنیم
اژه‌ای افزود: ما در جمهوری اسلامی ایران در پی آن هستیم تا یک محاکمه عادلانه را بر اساس اصول و ضوابط دادرسی برای آنها برگزار کنیم و حتی خطاب به آنها برای تعیین وکیل نیز ابلاغ‌های مقتضی را صادر کرده‌ایم؛ باید توجه داشت که تعداد قابل توجهی از مردم عادی نیز که اعضای خانواده‌های‌شان در نتیجه اقدامات جنایتکارانه منافقین به شهادت رسیده و یا مجروح و شکنجه شده‌اند، در زمره شاکیان این پرونده هستند؛ علی‌ایحال چنانچه کشور‌های غربی از تحویل عناصر منافقین سر باز بزنند، ما از طریق بین‌المللی به تعقیب آنها مبادرت می‌ورزیم کما اینکه تاکنون نیز این کار را کرده‌ایم. 
دست آمریکا و رژیم صهیونیستی
در بسیاری از ترورها، جنایت‌ها و تخریب‌ها
آشکار است
وی در ادامه با ‌اشاره به نقش آشکار و نهان آمریکا و رژیم صهیونیستی در حمایت از گروهک‌های تروریستی، تصریح کرد: دست جنایتکارانه آمریکا و رژیم صهیونیستی در بسیاری از ترورها، جنایت‌ها و تخریب‌ها که در سطح کشور‌های منطقه ما به وقوع می‌پیوندد آشکار است؛ در قضیه داعش نیز مشاهده شد که مکرراً وقتی عناصر این گروه تروریستی در محاصره نیرو‌های مقاومت قرار می‌گرفتند این آمریکایی‌ها بودند که به کمک آنها می‌شتافتند؛ در رقابت‌های انتخاباتی پیشین آمریکا نیز عیان شد که یکی از نامزدها، صریحاً از نقش واشنگتن در تأسیس داعش پرده برداشت. 
خواهان روابط حسنه
 با تمام کشور‌های اسلامی هستیم
رئیس ‌قوه قضائیه در ادامه در پاسخ به سؤالی در باب روابط جمهوری اسلامی ایران با عربستان سعودی، گفت: جمهوری اسلامی ایران از بدو شکل‌گیری بر مبنای منویّات امامین انقلاب، منادی وحدت در جهان اسلام بوده است؛ ما خواهان روابط حسنه با تمام کشور‌های اسلامی هستیم و می‌خواهیم که دست اجانب از سر تمامی مسلمین کوتاه شود؛ وقتی رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در دوره گذشته آن تعبیر سخیف را در مورد عربستان سعودی به کار برد ما واقعاً متأسف شدیم؛ ما در عین تمایل برای برقراری روابط حسنه و گسترده با تمامی دوّل اسلامی معتقدیم که باید هوشیار باشیم چرا که اجانب نمی‌خواهند روابط میان کشور‌های اسلامی وثیق و مستحکم باشد. 
اژه‌ای در ادامه در پاسخ به این سؤال که اگر آمریکا توافق با ایران را مشروط به پایان حمایت جمهوری اسلامی ایران از محور مقاومت کند، آیا ایران این شرط را اجابت می‌کند؟، تاکید کرد: آمریکا در موقعیت و جایگاهی نیست که برای جمهوری اسلامی ایران شرط بگذارد؛ ما از محور مقاومت حمایت می‌کنیم و مسئله فلسطین را یک موضوع مهم تلقی می‌کنیم که هیچ مسلمانی نمی‌تواند در قبال آن بی‌تفاوت باشد.
وی ادامه داد: شخصیت‌های بزرگ محور مقاومت نظیر سید حسن نصرالله، شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و دیگر رهبران و شهدا و مجاهدان و رزمندگان مقاومت، تمام وجود و هستی خود را به میدان آورده‌اند تا مسلمانان در اوج عزت و اقتدار و آرامش باشند؛ سید حسن نصرالله که خداوند بر عمر او بیفزاید، شخصیتی وارسته، متقی، عالم، شجاع، خستگی‌ناپذیر و آگاه به زمان است؛ همه ما در جنگ ۳۳ روزه و پس از آن در جنگ ۲۲ روزه مشاهده کردیم که در نتیجه انسجام محور مقاومت، چگونه هیمنه پوشالی ارتش متجاوز رژیم صهیونیستی درهم شکست و مضمحل شد. 
رئیس ‌قوه قضائیه اظهار داشت: امروز وقتی رهبر معظم انقلاب خطاب به مستکبران و جهانخواران می‌فرمایند که «دوران بزن در رو تمام شده است»، باید توجه داشت که این فرمایش معظم‌له منحصر به ایران اسلامی نیست بلکه جلوه‌ای از آن را در سرزمین فلسطین نیز مشاهده می‌کنیم و می‌بینیم که جوانان غیور و مقاوم فلسطینی با چه صلابتی به تجاوزات صهیونیست‌ها پاسخ می‌دهند. 
وی با‌ اشاره به علل محبوبیت حاج قاسم سلیمانی در جهان اسلام و میان تمام آزادی‌خواهان جهان، گفت: حاج قاسم و سایر شهدای شاخص محور مقاومت نظیر حاج رضوان شخصیت‌هایی هستند که مخلصانه و مجاهدانه در مسیر تحقق وعده‌های الهی گام برداشتند و سرمشق و الگو شدند.