kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۱۱۷۷
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۴
بهادری جهرمی:

منابع بلوکه‌شده با دیپلماسی عزتمندانه آزاد شد نه پذیرفتن FATF

سخنگوی دولت گفت: عده‌ای معتقد بودند تا FATF امضا نشود منابع مالی خارج از کشور در دسترس نخواهد بود ولی با حرکت جمعیِ ملی و دیپلماسی عزتمندانه می‌شود معطل دیگران نبود.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در نشست خبری ضمن تسلیت حادثه تروریستی حرم حضرت شاهچراغ‌(ع) گفت: شهادت دو شهید حادثه تروریستی حرم حضرت شاهچراغ را تسلیت عرض می‌کنم و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل دارم.
دولت‌های حامی و میزبان گروه‌های تروریستی در جنایت شاهچراغ مسئولیت مشترک دارند
به گزارش فارس، وی تصریح کرد: دولت‌های حامی و میزبان گروه‌های تروریستی نیز در این جنایت مسئولیت مشترک دارند و از مراجع بین‌المللی پیگیری حقوقی برای رسیدگی به اعمال آنها انجام خواهد شد.
محموله جدید دارویی
بیماران اس‌ام‌ای وارد کشور شد
سخنگوی دولت گفت: حتما تجمعات و گلایه‌های حدود دو سال پیش بیماران SMA را به خاطر دارید. رئیس‌جمهور در جمع این بیماران حاضر شد و مدتی بعد با نمایندگان آنها نیز دیدار کرد و دستورات لازم را صادر کرد. البته پیش از این نیز داروی این بیماران وارد کشور شده بود. وی ادامه داد:‌ از تلاش و همت وزارت بهداشت و هلال احمر جمهوری اسلامی ایران برای کاهش رنج بیماران و درمان آنها تشکر می‌کنم که منجر به ورود محموله جدید دارویی بیماران SMA به کشور شد.
فاز ۱۱ پارس جنوبی
به‌زودی افتتاح خواهد شد
بهادری جهرمی گفت: عملیات بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی با ابتکار مهندسان ایرانی به نتیجه رسید و پس از بیست سال بلاتکلیفی به سرانجام رسید. وی در خصوص اصلاح قیمت خودروهای مونتاژی، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی اختیار قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی را به دولت واگذار نکرده است، به شورای رقابت واگذار کرده است که نهادی فراقوه‌ای است.
صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان
در سال گذشته ۲۵ درصد
افزایش داشته است
سخنگوی دولت در مورد صادرات محصولات فناورانه تصریح کرد: جهت‌گیری دولت در این زمینه را در سفرهای خارجی رئیس‌جمهور دیده‌ایم. مطابق با آمار رسمی سازمان توسعه تجارت، صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در سال گذشته 25 درصد افزایش نسبت به سال قبل داشته است. بهادری جهرمی با بیان اینکه مجموع فروش شرکت‌های دانش‌بنیان به 435 هزار میلیارد تومان رسیده و 266 هزار نفر ‌اشتغال ایجاد کرده است، حوزه‌های برتر صادرات دانش‌بنیان را به ترتیب عنوان کرد که در آن فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی رتبه اول، دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان رتبه دوم و مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی رتبه سوم صادرات دانش‌بنیان را کسب کرده‌اند.
اینستکس نفت در برابر غذا بود
که هیچ خروجی هم نداشت
سخنگوی دولت در مورد شبهاتی که عده‌ای پیرامون آزادسازی پول‌های بلوکه شده مطرح می‌کنند، گفت: کشوری بزرگ هستیم که ظرفیت‌های بیشماری داریم و با بیش از صد کشور مراودات تجاری و بازرگانی داریم. اساساً طرح موضوعاتی مثل نفت در برابر غذا در قبال کشور ما موضوعیت ندارد. عده‌ای از افتخارات و موفقیت‌های مردم و دولت ناراحت شدند، نباید این دستاوردهای ملی را سیاسی تحلیل کرد. وی افزود: بازگرداندن همه پول‌های ملی بدون هیچ‌گونه عقب‌نشینی از مواضع اصولی دولت یک موفقیت است. آیا رکورد تجارت خارجی ۱۱۲ میلیارد دلاری کشور نتیجه نفت در برابر غذاست؟ آیا رشد صنعت و ماشین‌آلات، نفت در برابر غذاست؟ آیا جذب سرمایه‌گذاری خارجی با رشد دو برابری میزان سرمایه‌گذاری در دوره زمانی دولت سیزدهم نسبت به مدت مشابه قبل از آن، نفت در برابر غذا است؟ سخنگوی دولت تصریح کرد: بر اساس آمار در زمینه سرمایه‌گذاری ماشین‌آلات و بخش ساختمان روند دهه ۹۰ تغییر یافت و در سال ۱۴۰۱ با حدود ۶.۷ رشد سرمایه‌گذاری مواجه بودیم که از این عدد ۱۵.۳ افزایش رشد تشکیل سرمایه ثابت در ماشین‌آلات و ۱.۲ درصد در حوزه ساختمان بوده است؛ اینها نفت در برابر غذا است؟ البته در یک دوره‌ای با سازوکار اینستکس نفت در برابر غذا دنبال می‌شد که هیچ خروجی هم نداشت.
اقدامات دولت برای مبارزه با فساد به روایت سخنگوی دولت
بهادری جهرمی در مورد اقدامات دولت در راستای مبارزه با فساد، گفت: یکی از شعارها و برنامه‌های اصولی این دولت مقابله با فساد و بسترهای فسادزا بوده است. هیچ موردی نبوده که گزارش فساد برسد و برخورد نشود. دولت پیشگام مبارزه با فساد در قوه مجریه است و هرکس در هر موقعیتی است باید با فساد مقابله کند. وی افزود: دولت الکترونیک یکی از اقدامات دولت برای مبارزه با بسترهای فسادزا است. حذف امضاهای طلایی با الکترونیکی کردن صدور مجوزهای مشاغل و کسب‌وکارها در همین راستا است. سامانه‌ای و برخط‌ کردن ارائه خدمات دستگاه‌های مختلف در راستای ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد؛ مانند طرح دارویار و نظام ارجاع وزارت بهداشت و ارائه هوشمند خدمات دولتی در پنجره واحد مثال‌های دیگر در این حوزه است.
سخنگوی دولت گفت: شفافیت اطلاعات تسهیلات کلان 28 بانک توسط بانک مرکزی و برای ‌اشخاص مرتبط 21 بانک به صورت ماهانه در همین راستا است. انتشار ۱۱۲۴ گزارش صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی و شرکت‌های تابعه مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی در سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال) به منظور اطلاع همه مردم، نیز اقدام دیگر دولت برای جلوگیری از فساد است.
بهادری جهرمی تصریح کرد: دولت با ساماندهی بیش از ۱۸ میلیون دستگاه کارتخوان بانکی برای مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی اقدام کرد. همچنین پیاده‌‌سازی حساب واحد خزانه با هدف ایجاد شفافیت، مدیریت نقدینگی و حذف بسترهای فساد در دستگاه‌ها و نظام بانکی کشور، به نظارت دولت به هزینه‌کرد کلان دولت کمک می‌کند.
دولت حل مشکل کم‌آبی سیستان را متوقف به مذاکرات دیپلماتیک
برای دریافت حقابه هیرمند نمی‌کند
سخنگوی دولت در مورد اقدامات انجام شده برای تحقق حقابه هیرمند، گفت: حکومت افغانستان ادعا داشت که کم‌آبی مانع از این شده که حقابه هیرمند را بدهند. پس از تذکر رئیس‌جمهور بالاخره حکومت افغانستان پذیرفت که هیئت فنی ایران به افغانستان سفر کند.
وی افزود: جهت دریافت حقابه ایران وضعیت رودخانه هیرمند و ایستگاه آب سنجی «دهراوود» توسط هیئت فنی اعزامی کشورمان بازدید شد و ‌اندازه‌گیری مشترک از جریان آب در محل ایستگاه «دهراوود» توسط کارشناسان دو طرف صورت گرفت و در خصوص ‌اندازه‌گیری مجدد در ماه‌های آتی تفاهم به عمل آمد. بهادری جهرمی تصریح کرد: دولت البته حل مشکل کم‌آبی سیستان را متوقف به مذاکرات دیپلماتیک برای حقابه هیرمند نمی‌کند و از طرق دیگر از جمله اجرای طرح‌های آبرسانی، انتقال آب از دریای عمان و راه‌اندازی آب شیرین‌کن‌ها نیز حل این مشکل را پیگیری می‌کند.
آینده افراد نباید با یک آزمون تستی دوساعته (کنکور) تعیین شود
بهادری جهرمی در مورد کنکور گفت: تلاش ما این است که نهایت عدالت آموزشی برای همه دانش‌آموزان محقق شود و آینده علمی و شغلی و حتی خانوادگی افراد با یک آزمون تستی دو ساعته تعیین نشود. البته امروز کنکور مفهوم سابق خود را از دست داده و تقریباً همه شرکت کنندگان آزمون‌های سراسری در دانشگاه پذیرفته می‌شوند و رقابت اصلی اکنون در خصوص رشته‌های پر طرفدار و دانشگاه‌های برتر است.
سخنگوی دولت تصریح کرد: ارزیابی علمی دانش‌آموزان در دوران تحصیل مدرسه، تأثیر دادن معدل آزمون‌های نهایی، دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری، برخورد با متقلبان کنکور، برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی رایگان در مناطق محروم و رسانه ملی از جمله اقدامات مهمی است که در همین مسیر از سوی دولت دنبال می‌شود.
تاثیر آزاد‌سازی پول‌های بلوکه شده در معیشت مردم چیست؟
بهادری جهرمی در مورد تاثیر آزادسازی پول‌های بلوکه شده در معیشت مردم گفت: نگاه دولت این بوده است که معیشت مردم را به خارج از کشور گره نزند، آزادسازی پول‌های بلوکه شده هم حتما در این مسیر می‌تواند کمک‌کننده باشد، دولت به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که این منابع برای کشور رشد اقتصادی به همراه بیاورد. عده‌ای معتقد بودند تا FATF امضا نشود، منابع مالی خارج از کشور در دسترس نخواهد بود ولی با حرکت جمعیِ ملی و دیپلماسی عزتمندانه می‌شود معطل دیگران نبود.
وی افزود: پیش از این بخش دیگری از منابع مالی ما در عراق آزاد شده بود، در بحث واردات واکسن هم این گزاره که می‌گفتند تا زمانی که FATF امضا نشود امکان ورود واکسن نیست، باطل شد.