kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۱۰۹۴
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۲
ایران در رسانه های جهان
فاکس‌نیوز روز یکشنبه 13 اوت در گزارشی از دنیل والاس به بررسی نظر نمایندگان جمهوری‌خواه درباره توافق اخیر ایران و آمریکا پرداخته است.

سرویس سیاسی-

در این گزارش آمده است: مک کال، رئیس‌کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید که قرارداد مبادله زندانیان ۶ میلیارد دلاری به جنگ نیابتی ایران و آرزوهای هسته‌ای ایران کمک خواهد کرد.
نماینده ایالت تگزاس، توافقی را که دولت بایدن برای آزادی پنج آمریکایی در ازای 6 میلیارد دلار دارایی ایران ترتیب داده بود، به سخره گرفت.
مک کال در جریان حضور در فاکس نیوز ساندی گفت: «ریگان گفت اعتماد کنید اما اطمینان خاطر پیدا کنید. من باید از کلمه ساده‌لوحی در این موضوع استفاده کنم.»
مک کال گفت: من بیشتر از هرکس دیگری می‌خواهم این آمریکایی‌ها را به خانه بازگردانم و یکی از آنها یک دارایی مهم است. من با آن موافقم، اما ما باید با چشم‌های کاملاً باز فکر کنیم.
او ادعا می‌کند: 6 میلیارد دلار که اکنون به ایران می‌رود، عملیات تروریستی، جنگ نیابتی آنها و آرزوی بمب هسته‌ای آنها را پشتیبانی می‌کند. آنها اکنون شروع به صحبت در مورد برجام کرده‌اند. بار دیگر، که به نظر من منجر به یک بمب هسته‌ای قانونی در ایران می‌شود. نخست‌وزیر نتانیاهو به شدت با این موضوع مخالفت کرد. من فکر می‌کنم که ما در حال تکرار ‌اشتباهات گذشته هستیم.
سناتور جمهوری‌خواه: آمریکا به ایران باج داد و مماشات کرد
پایگاه پولیتیکو نیز در یادداشتی در روز 10 اوت به قلم اریک بازل ایمل نویسنده پولیتیکو و وال استریت ژورنال به بررسی نظرات جمهوری‌خواهان درباره توافق اخیر پرداخت.
پولیتیکو آورده است: سناتور جیم ریش از آیداهو، جمهوری‌خواه ارشد کمیته روابط خارجی سنا ادعا داشت که چنین دسیسه‌هایی سابقه بدی ایجاد می‌کند.
ریش در توئیتی نوشت: «در حالی که من از آمریکایی‌هایی که به ناحق بازداشت شده‌اند استقبال می‌کنم، اما آزاد کردن 6 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران به طور خطرناکی انگیزه بیشتری برای گروگان‌گیری ایجاد می‌کند و سود بادآورده‌ای را برای تجاوزات ایران فراهم می‌کند.»
بایدن باید کسانی را که از آمریکایی‌ها به عنوان مهره‌های سیاسی استفاده می‌کنند مجازات کند و برای پایان دادن به این رویه تلاش کند.
به گزارش پولیتیکو، سایر جمهوری‌خواهان نیز در مورد اینکه ایران با این بودجه چه کاری می‌تواند انجام دهد، ابراز نگرانی کردند. سناتور تام کاتن که عضو کمیته نیروهای مسلح سنا است، در بیانیه‌ای ادعا کرد این توافق «باج» و «عملی مماشات‌آمیز» است و هشدار داد که ایران از این موارد در راه‌های [به ادعای آنها] غیرقانونی استفاده خواهد کرد.
او ادعا کرد این پول‌ها دستاوردهایی برای حمله به نیروهای آمریکا و تامین مالی تروریسم و تسلیح روسیه در پی خواهد داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر: